Thermal Throttling nedir ?

HornetDanger

Decapat
MSI GE73VR 7RF laptopum var. i7 7700 HQ işlemcili. Oyun oynarken ETU'den CPU sıcaklığına baktıgımda 95 derece gözüküyor ve grafikte sürekli thermal throttling inip cıkıyor. Bazen acık olarak sabitleniyor. Sonuçta bilgisayarı uzun sure kullanmayı dusunuyorum, bu bi sıkıntı mı ? Yuk altındayken sıcaklık degerleri CPU 90-95 GPU 80-85 civarlarında. İstanbul'da yasıyorum. Havalar bildiğiniz gibi. Thermal Throttling aklıma cok takıldı. Yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dell 7577 gtx1060 modeli var bende de aşırı ısınıyor. Oyunda 30dk geçince klavyye el değmiyor cidden. 90 derece üstü oluyor. Thermal Throttling var benim pc de ne olduğunu merak ediyorum.

İşlemcinin sıcaklığından dolayı performansını (GHz) düşürme olayına Throttling denir. Kendini bu sayede korumaya alır ve kısa devre, kapanma vb. gibi şeyler yaşanmaz.

Nasıl çözülebilir?
Fan takviyesi yaparak, termal macunu yenileyerek, bilgisayarın içini açıp güzel bir şekilde temizleyerek düzeltebilir, en kötü ihtimalle bir nebze azaltabilirsiniz.

Sevgili dostlar bilgisayarın içini açıp korkunç manzarayla karşılaştım. Sadece 8 ayda fanın ızgaraları tozdan tıkanmış ve macun kaybolmuş. Temizliğini yaptıktan ve macunu yeniledikten sonra 20 derece kadar düştü. 90-95 derece olan işlemci aynı programlar da şuan 70-75 derece de çalışıyor. Bu sorunu yaşayan arkadaşlara ilk tavsiye temizliğini yapın :)

Sevgili dostlar bilgisayarın içini açıp korkunç manzarayla karşılaştım. Sadece 8 ayda fanın ızgaraları tozdan tıkanmış ve macun kaybolmuş. Temizliğini yaptıktan ve macunu yeniledikten sonra 20 derece kadar düştü. 90-95 derece olan işlemci aynı programlar da şuan 70-75 derece de çalışıyor. Bu sorunu yaşayan arkadaşlara ilk tavsiye temizliğini yapın :)
Kankam yazdığın kadarıyla laptobun temizliğini kendin yaptın herhalde. Ben pek anlamıyorum laptop devrelerinden sence kendimmi yapmalıyım temizliğini yoksa herhangi bir pc servisinemi verim?

Yeni konular

Geri
Yukarı