i5 9300H thermal throttling yapıyor

Trepeci

Decapat
11 ay önce aldığım ASUS ROG STRIX model bilgisayarda yüksek sıcaklık ve düşük frekans kullanımı mevcut arkadaşlar. GTX 1650 ekran kartına ve i5 9300h işlemciye sahibim. Thermal throttling vesaire bilmezdim daha önce ama birkaç ay önce undervolt yapmaya çalışırken öğrenmiş oldum.

Bilgisayarda thermal throttling mevcut ve yaptığım undervolt da hiçbir işe yaramadı. Ekran kartı önceleri 80-81'de gezerdi ama şu an oyunu açtıktan 2-3 dakika sonra 85'i görüyor. Fanlar Turbo modda çalışıyor. İşlemci aldığımdan beri 94-95 bandında çalışıyor. Daha önceleri var mıydı bilmiyorum muhtemelen MSI Afterburner'dan kontrol etmiyordum, benim bildiğim kadarıyla 4-5 aydır işlemci düşük frekansta çalışıyor. Oyun açıldıktan bir süre sonra 2.7-3.1 GHz arasında çalışıyor. Undervolt ile çözüm bulmaya çalıştım ama o da bir işe yaramadı.

Garantiye gönderip termal macun yeniletip fan temizliği yaptırmayı ve RAM ekletmeyi düşünüyorum, belki o zaman sorun düzelir ama şu sıralar göndermem mümkün gözükmüyor. Bu sorunu başka yollardan nasıl çözebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Anladığım kadarıyla bilgisayarınızı hiç temizlememişsiniz. Belirttiğiniz gibi ısınma probleminden dolayı Throttling yapması kaçınılmaz. İyi bir temizlik ve macun yenilemesi ile düzeltebilirsiniz.

Anladığım kadarıyla bilgisayarınızı hiç temizlememişsiniz. Belirttiğiniz gibi ısınma probleminden dolayı Throttling yapması kaçınılmaz. İyi bir temizlik ve macun yenilemesi ile düzeltebilirsiniz.
Evet bilgisayarı aldığım günden beri hiç temizlemedim. Garantiye yollayıp termal macun yeniletmeyi vesaire düşünüyorum zaten ama o süreç en az 10 gün sürer ve şuan ki durumda göndermem mümkün değil. Geçici olarak yapabileceğim bir şey var mı?

Yani pek sayılmaz ama alt ızgaranın rahat nefes alabilmesi için arada boşluk olmasını sağlayın. Bu sayede çıkması gereken sıcak hava daha rahat çıkacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı