İnceleme Thermalright Phantom Spirit 120 SE TL-C12B V2

Ürünü Cuma günü Gaming.gen.tr'den 1699 TL'ye aldım ve dün teslim edildi. Montajını yaparken genel kasa temizliğine girişince ortalık savaş alanına döndüğünden o esnada fotoğraf çekemedim ama montaj sonrası görünüşünü, testlerini ve SE-224-XT'ye kıyasla ilk izlenimlerimi paylaşacağım. Öncelikle kasa içi görüntüsünü ve AM4 sokete uygun şekilde montajladıktan sonra kalan içeriği göstereceğim.

Ürün AM4/AM5/LGA1700 uyumlu ve hepsinin montajı için parçalar çıkıyor.

20240409_220355.jpg

20240409_221327.jpg

Ürünün içerisinden Thermalright TF7 termal macun çıkıyor ama burada bir sorun var. Ben bu macunu maalesef kullanamadım ve MX-4 sürdüm. Şöyle ki, bana gelende mi sorun var bilmiyorum ama TF7 oyun hamuru gibi kuru ve kesinlikle yayılmıyor. İlk TF7'yi sürdükten sonra montajı yaptım ama kaldırdığımda işlemcinin yarısından fazlası çıplaktı.

Örnek olması için eşit miktarda koyduğum MX-4 ile TF7'nin üzerine basıldığında ne kadar yayıldığını çektim. Soldaki MX-4, sağdaki TF7.

20240409_220718.jpg

Bir diğer önemli olabilecek bilgi ise RAM'lere değmesi. Fanı soğutma bloğunun göbeğine getirmek istediğinde 1 cm kadar yukarıda kalıyorlar. En azından benim kullandığım RAM'ler için durum böyle. Fakat şöyle bir avantaj var soğutucu bloğun alt kısmı daha ufak olduğundan 1 cm yukarıda tutmak bir sorun yaratacak gibi durmuyor.

20240409_220125.jpg

20240409_220119.jpg

SE-224-XT'ye kıyasla performansı ve değerlendirmeme gelirsek oldukça sessiz ve pasif soğutması çok etkili. 1700 TL bu performans ve sessizlik için resmen bedava sıvı soğutmalarla kıyasladığınızda.

Ben tekrardan sistem özelliklerini yazayım test sonuçlarını değerlendirmek isteyenler için.
İşlemci: Ryzen 7 5700X3D
Erkan kartı ve tutucu: Colorful iGame RTX 4070 Ultra + ASUS ROG Strix Herculx EVA-02 Edition
Anakart: MSI B550-A Pro
RAM: JUHOR Stardance 2x16 GB 3600 MHz
Depolama: Kingston KC3000 1 TB + Crucial P3 Plus 1 TB
Kasa: Corsair 270R
Güç kaynağı: ASUS ROG Strix 550W 80 Plus Gold

10 dakikalık AIDA64 CPU + FPU + Cache stres testi. Ortalama 72-73 derecede takıldı maksimum 74 dereceyi gördü;

2.jpg

10 dakikalık AIDA64 GPU + CPU + FPU + Cache stres testi. Ortalama 74 derecede takıldı maksimum 76 dereceyi gördü;

1.jpg

Boşta sıcaklıkları 40-41 derecede takılıyor bu açıdan güzel. TLOU1 oyununda 30 dakika test ettim, SE-224-XT ile 76 maksimum gördüğüm derece iken Phantom Spirit ile 66 maksimum gördüğüm oldu. Cyberpunk 2077'de ortalama 69 derecede oynadığım yerlerde Phantom Spirit ile ortalama 63 derecede oynadım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu da arka fanı tam ortaladıktan sonraki Cyberpunk testi. Yine aynı bölgede dolanıp aynı sürede başladım videoya kıyaslama olabilmesi için.

İlk sayfadaki Cyberpunk ve AIDA64 testini gördükten sonra fanın ne kadar fark ettiğini bunlarla doğrudan kıyaslayabilirsiniz

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
1712704345771.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Hem kule sayısı hem fan sayısı hem de bakır boru sayısı iki katına çıktığı için daha performanslı olmasını beklerdim.

Hızlı gelmiş bu arada.

SE-224-XT'yi 1800 RPM'lik Arctic P12 ile kullanıyordum, stok değildi. 70 dereceden sonra kasanın akrilik camını titretmeye başlıyordu ufaktan.

Phantom Spirit'in RPM'ini P12'ye göre artırsam (gerçi maksimum 1500 RPM Thermalright'inkiler) tahminimce 2 derece daha aşağı inerler ama böylesi daha sessiz ve sakin.

Cok fark ediyor cunku ondeki fan intake gorevi goruyor, o fan olmazsa dogrudan heatsinke saglanacak bir airflow olmayacagindan 1-2 dereceden ote 6-7 dereceye kadar fark edebilir.

AK400 iledenediğimde 1-2 derece sıcaklık farkları ile karşılaştım. Çift kuleli diye çok da bir fark olacağını sanmıyorum. Nasıl olsa önden hava öyle de böyle de o kuleye geliyor.

Ortadaki fan öyle de böyle de havayı çekecek ve içerisinden geçirecek.

Bu sefer ön blok intakesiz kalır. Kasa fanının durduğu yere bakarsan da oradaki mesafenin çıplak kalacak bloğu soğutması imkansız olur. 1Cm'lik sapma intakesiz bırakmaktan çok daha iyi.

Ortadaki fan öyle de böyle de havayı içeri çekecek.

Örnek olarak NH-D15 ile NH-D15s neredeyse aynı olan iki soğutucu, D15S'te ortada tek fanı var ve aralarında 2-4 derece civarı fark var.

Ki pratik olarak önde intake fan olmadan soğutan DeepCool Assassin 4 gibi bir örnekte var elimizde. arka ve orta konfigrürasyonu ile ciddi derecede bir soğutma sağlayabiliyor. O yapıyorsa Peerless Assasin ile neden yapılamasın.

Ortadaki fan öyle de böyle de havayı içeri çekecek.

Örnek olarak NH-D15 ile NH-D15s neredeyse aynı olan iki soğutucu, D15S'te ortada tek fanı var ve aralarında 2-4 derece civarı fark var.

Ki pratik olarak önde intake fan olmadan soğutan DeepCool Assassin 4 gibi bir örnekte var elimizde. arka ve orta konfigrürasyonu ile ciddi derecede bir soğutma sağlayabiliyor. O yapıyorsa Peerless Assasin ile neden yapılamasın.

Ben en iyisi arkadaki fanı olması gerektiği yere indireyim. Öndeki 1cm havada kalıyor diye onu da 1cm yukarı almıştım. En azından o tam kapatmış olsun arayı.

O değil benim kasa da cidden büyükmüş ne koysam ufak duruyor içinde. Almadan önce YouTube'da, Reddit'te falan bakıyordum milletin kasasının yarısını kaplıyordu Phantom Spirit.

Son düzenleme:
AK400 iledenediğimde 1-2 derece sıcaklık farkları ile karşılaştım. Çift kuleli diye çok da bir fark olacağını sanmıyorum. Nasıl olsa önden hava öyle de böyle de o kuleye geliyor.

Ortadaki fan öyle de böyle de havayı çekecek ve içerisinden geçirecek.
Her urunde alinan verim ayni olmaz. Cok fazla etken var lakin cift fanli sogutucularda daha etkili olur.

Ki pratik olarak önde intake fan olmadan soğutan DeepCool Assassin 4 gibi bir örnek de var elimizde. arka ve orta konfigrürasyonu ile ciddi derecede bir soğutma sağlayabiliyor. O yapıyorsa Peerless Assasin ile neden yapılamasın.
Piyasada boyle urunlerin varolmasi onlarin ideal konfigurasyona sahip oldugu sonucunu ortaya cikarmiyor.

Ben en iyisi arkadaki fanı olması gerektiği yere indireyim. Öndeki 1cm havada kalıyor diye onu da 1cm yukarı almıştım. En azından o tam kapatmış olsun arayı.

O değil benim kasa da cidden büyükmüş ne koysam ufak duruyor içinde. Almadan önce YouTube'da, Reddit'te falan bakıyordum milletin kasasının yarısını kaplıyordu Phantom spirit.

O aletin içine ben girsem ben de küçük dururum açıkçası.

Her urunde alinan verim ayni olmaz. Cok fazla etken var lakin cift fanli sogutucularda daha etkili olur.

Piyasada boyle urunlerin varolmasi onlarin ideal konfigurasyona sahip oldugu sonucunu ortaya cikarmiyor.

İdeal konfigürasyonun bu olduğunu savunmadım sadece pratikte yapılabileceğini ve sıcaklık değerlerinin at ile eşek gibi bir farkla karşımıza çıkmayacağını belirttim. Piyasada böyle ürünlerin olması bize üç beş fikir sunar sonuçta.

Oldu da RAM'leri yüksek fanı oturtamadı yan paneli kapayamadı, oldu da güzel RAM'lerini görmekten mahrum kalmak istemedi soğutucuyu iade mi etsin. Öndeki fanı arkaya takar ufak sıcaklık farklarıyla kullanmaya devam eder. Elimde olsa alet deneyip böyle de verimli veya verimsiz diyeyim ama yok maalesef.

İlle de önde kullanılacak yoksa soğutmaz gibi durum yok sonuçta ortada.

@kino merak ederse öndekini arkaya atıp ufak bir test yollar. Adamı denesin diye zorlayacak halim yok ya.

İdeal konfigürasyonun bu olduğunu savunmadım.
Piyasada on kisimda intake fan bulundurmayan modellerden ornek vermen one surdugun argumani destekleyici nitelikte oluyor yani dolayli olarak savunmus oluyorsun aslinda.
Oldu da RAM'leri yüksek fanı oturtamadı yan paneli kapayamadı, oldu da güzel RAM'lerini görmekten mahrum kalmak istemedi soğutucuyu iade mi etsin.
Alirken bunlari hesap etmeli. Twin tower cooler onerisi yaparken bosuna RAM ve kasa bilgisi sormuyoruz.

Twin tower cooler alan adam bi' zahmet RAM'lerini gormekten vazgecsin zaten. Gosteris meraklisi ise sivi sogutma alsin ya da RAM'lerim gozukmuyor diye burun kivirmasin.

Piyasada on kisimda intake fan bulundurmayan modellerden örnek vermen öne surdugun argümanı destekleyici nitelikte oluyor yani dolayli olarak savunmus oluyorsun aslinda.

Öne sürdüğüm şeklin büyük farklar yaratmayacağını savunuyorum ideali olduğunu değil. İkisi arasında büyük fark, ideali olsa sıcaklık düşmezdi değil mi?

Zaten sıcaklıkların düşeceğini belirttim. Neyin tartışması içerisindeyiz anlamlandıramadım.

Alirken bunlari hesap etmeli. Twin Tower cooler onerisi yaparken bosuna RAM ve kasa bilgisi sormuyoruz.

Twin Tower cooler alan adam bi' zahmet RAM'lerini gormekten vazgecsin zaten. Gosteris meraklisi ise sivi sogutma alsin ya da RAM'lerim gozukmuyor diye burun kivirmasin.

Sormasına soruyoruz da çoğu kişi öneriliyor diye direkt alıp RAM'lerden dolayı uyumsuzlukla karşılaşabiliyor. Ne yapacak çöpe mi atacak. Öndeki fanı arkaya alır 3-4 derece yükselir ama kullanır.

RAM'leri görmek gösteriş meraklılığı ile pek bağdaşmıyor bence. Konudaki gibi beyaz güzel RAM'lerim olsa, kasanın içini her gün görebiliyor olsam RAM'leri de görmek isterim. Biraz da tercih meselesi bence.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı