Anker Soundcore Spirit Pro İncelemesi

Merhabalar, Anker Soundcore Spirit Pro incelememi sunuyorum.

Kulaklığı Hepsiburada’da bir indirimle 230 TL civarına aldım. Malum kargo problemini de bildiğimden 10 TL fazla verip hızlı kargo ile sipariş ettim ve ertesi gün elime ulaştı.

Peki, neden son zamanlarda çok popüler olan TWS (Gerçek/Tam Kablosuz Kulaklık) yerine böyle tip bir Bluetooth kulaklık tercih ettim? Öncelikle cins bir kulak yapısına sahibim sanırım, her kulaklık durmuyor kulağımda. Hal böyle olunca da, TWS kulaklıkların yürürken kulağımdan düşmesi bayağı bir sıkıntı olurdu, böyle en azından düşse de boynumdan bağlı kalır, yere düşmez diye düşündüm.

Kulaklığı tercih etmemde; Anker’in ses konusunda övülüyor olması, kulaktan kolay düşmeyecek şekilde tasarlanmış olması, IP68 su geçirmezlik sertifikasına sahip olması, aptX desteği bulundurması etkili oldu.

IMG_20200115_152816_2.jpg
IMG_20200104_184416_2.jpg

Şık bir kutusu var, ön kısmı açıldığında içinde kulaklığı görebiliyorsunuz. Kutusunu beğendim, kutusu güzel ürünün kendisi de iyidir felsefesi ile sevinerek kutuyu açıyorum.

IMG_20200115_153248_2.jpg

Kutudan kulaklık, kullanım kılavuzu ve kulaklığa dair bazı şeyler çıkıyor.

Farklı boyutlarda kulaklık lastiği, aynı şekilde kulağın içine tutunmayı sağlayan parçalar (Almadan önce sert olduklarını düşünüyordum ancak inanılmaz yumuşak parçalar, dokunduğunuz an esniyorlar.) ve kablo boyutunu ayarlamaya yarayan bir parça ile kabloyu kıyafete tutturmak için bir kanca mevcut. Ek olarak, çok hoş bir kılıf ile Micro-USB to USB kablosu da yanında geliyor. Kablo var ancak şarj aleti beklenileceği gibi mevcut değil. Herhangi 5V USB kaynak ile şarj olabiliyor. Kılıftan bahsetmek gerekirse oldukça güzel, üst kısmının tarif edilmesi biraz zor ancak akıllıca tasarlanmış. Normalde düz duran sert parçalar var, yandan bastırdığınızda dışa doğru açılıyorlar. Kılıf gayet iyi, kutudan çıkması ise daha iyi bir detay.

IMG_20200115_154450_2.jpg

Kulaklık gayet iyi diyebilirim. Ses kalitesi bu fiyat bandında bir kulak içi kablosuz kulaklık için oldukça iyi. Basların çok az da olsa zayıf olduğunu söylemek mümkün. Bas ağırlıklı müzik dinleyecekler biraz düşünebilir. Ancak genel ses kalitesi olarak gayet iyi. Gecikme yok. Oyunlarda test etmedim ancak video izlerken konuşanın ağzı ile ses arasında bir kayma hissedemedim.

Ses seviyesi yeterli ancak çok yüksek değil. Kulaklıktaki Dual EQ özelliğini açınca biraz daha yükselebiliyor.

Yalıtım fazlasıyla iyi. Aktif Gürültü Engelleyici olmamasına rağmen bugüne kadar kullandığım kulaklıklardan belki 5 kat daha iyi yalıtıma sahip. Bu da benim için kulaklığı dışarıda kullananlar için tehlikeli olabilir, ben tek tarafını takıyorum. Size de öyle yapmanızı öneririm. Bu arada dışarı da ses vermiyor.

Kablosuz kısmına gelirsek, ilk denediğim gün dinlemeye başladıktan sonra anlık bir kopma yaşadım; bir daha olmadı. Yine geçenlerde yolda yürürken anlık bir kopma oldu ancak sonra hiç yaşamadım aynı şekilde. Kopma sıfır diyememekle birlikte, 1 saatte ancak 1 kez en fazla yarım saniyelik kopma yaşanabiliyor ancak dediğim gibi sıklık olarak çok fazla olmadığı için ben dert etmedim. Biraz da aptX formatı olduğundan taşınan veri yüksek olduğu için bu gibi ufak kopmalar yaşanıyor olabilir diye bir tahminim var, bilmiyorum ne kadar doğrudur.

IMG_20200115_154659_2.jpg

Kullanışlılık olarak gayet güzel. Kulaklık kafaları manyetik, yan yana getirdiğinizde birbirlerine yapışıp öyle duruyorlar, boynunuzdayken sallanmıyor. Benim için önemli olmasa da, kulaklıkları birbirine yapıştırdığınızda müziğin durmadığını belirteyim.

Hafif yassı bir kabloya sahip. Örgülü kablo olsa harika olurdu ama maalesef yok. Ek olarak, sanki kablo biraz daha uzun olsa daha iyi olurmuş diyebilirim.

IMG_20200115_154803_2.jpg

Üzerinde tek bir kontrol kısmı mevcut; tuşlar ve şarj girişi burada, batarya da yüksek olasılıkla burada. Kullanımı kolay. Şarja gelirsem, fabrika verisi 10 saat pil ömründen bahsediyor. Almadan önce gerçek hayatta 8 saat gibi bir çalışma süresine sahip olacağını düşünerek almıştım, ki 4 günlük kullanımda hesaplarım 8 saati rahat yakalayacağını gösteriyor. Her ne kadar kutudan tam şarjla bile çıkmamış olan bataryayı henüz bitirememiş olsam da.

Çağrılara gelelim, mikrofon kontrolcü üzerinde ve o da kulaklık takılıyken ağzınızdan uzak kaldığından karşı tarafa ses çok az gidiyor. Elinizle ağzınıza doğru çekerseniz sesiniz karşıya iletiliyor ancak ses kalitesi çok iyi olmadığı gibi dış sesleri fazla alıyor. Fazla arama ve konuşma yapmadığımdan benim için bir problem yok ancak çağrılar sizin için önemliyse düşünün derim.

Avantaj ve Dezavantajlara gelirsek;

Avantajlar:

• Ses kalitesi oldukça iyi, tabii aptX ses formatının da bunda etkisi oldukça büyük.
  • Seste gecikme yok.
  • Şarj süresi gayet iyi.
  • Yalıtım fazlasıyla iyi.
  • Rahat bir kulaklık ve kulaktan kolay kolay düşmüyor.
  • IP68 sertifikası ile suya dayanıklılığı olması çok iyi.

Dezavantajlar:
  • Kablo örgülü ve daha uzun olsa daha iyi olabilirdi.
  • Kontrolcü tek tarafta var ve diğer taraf boş, batarya diğer tarafa harici olarak alınarak zaten 10 saat gibi gayet olan şarj süresi 16-18 saat gibi devasa değerlere çıkartılabilirdi.

Sonuç olarak;

Kulaklık ses kalitesi olarak basları çok çok güçlü olmasa da oldukça iyi. Gayet rahat ve kulaktan düşmüyor. Kablosuz bağlantı başarılı, ses kalitesinde bir bozulma olmadığı gibi gecikme de yok. Üzerindeki mikrofon iyi değil. IP68 sertifikası ile suya dayanıklı olması güzel. Fiyatına göre kalitesini puanlamam gerekirse, 9/10 diyebilirim.

İlk incelememdi, bir hata yaptıysam affola. Okuduğunuz için teşekkürler. Sorularınızı cevaplamaktan mutluluk duyarım.

Sevgili @lengthok ve @Alpha Centauri, tavsiyeleriniz doğrultusunda birazdan sipariş vereceğim ben de. Sayenizde kulaklıktan şüphem yok ancak aptX sürücüsünü tam anlamadım. Samsung A5 2017 kullanıyorum, bahsettiğiniz sürücü telefonumda var mı?
Biraz araştırdım, sizin telefonunuz için durum biraz karışık. Daha Android 8 çıkmadan önce, Android 8 gelmeden önce aptX desteği bulunmadığı ve 8 ile gelebileceği söylenen eski yazılar buldum. Sonrasına dair ise aynı cihazda aptX kullanabildiğini söyleyen birkaç kişiye rastladım.

Bir konuda ES File Explorer indirerek bu dosya gezgin ile, "/system/lib/" dizinine giderek "libbt-aptX-ARM-x.x.x.so" benzeri bir dosya bulunup bulunmadığının kontrol edilmesi söyleniyor. (x'ler yerine sayılar olacaktır.) Eğer dosya mevcutsa, destek var anlamına geliyor denmekte. İlgili konuya da göz atmak isterseniz:

Bahsedilen yere baktım ve belirtilen dosyanın olmadığını gördüm. Artık ürün gelince birkaç farklı telefondan denemek durumunda kalacağım (redmi note 8 pro vb). Umarım çok fark yoktur :)

Bu arada neden hızlı kargo tercih ettiniz? Ben normal kargoyu işaretledim, şimdi de hata mı ettim diye düşünüyorum.

Bahsedilen yere baktım ve belirtilen dosyanın olmadığını gördüm. Artık ürün gelince birkaç farklı telefondan denemek durumunda kalacağım. (Redmi Note 8 Pro vb.) Umarım çok fark yoktur. :)

Bu arada neden hızlı kargo tercih ettiniz? Ben normal kargoyu işaretledim, şimdi de hata mı ettim diye düşünüyorum.
Hayırlı olsun öncelikle. Hızlı kargo tercih etmemin sebebi aslında kendime doğum günü hediyesi olarak alıyor olmamdı. 🙂 Doğum günüm de sipariş ederken yakın olduğu için ve bazılarında kargonun ulaşması 1 haftayı aştığı için hızlı kargo tercih ettim. O yüzden yani, geç gelme ihtimali var diye. Aceleniz yoksa, hata etmemişsiniz tabii ki. Güle güle kullanın. 🙂

Arkadaşlar günlerdir bekliyorum ve gelen ürüne bakın, çıldıracağım 😅😤 Orijinal, açılmamış ürün bandı böyle mi olur? İadeye gelenleri başkalarına yolluyorlar.
20200120_125928.jpg

Arkadaşlar günlerdir bekliyorum ve gelen ürüne bakın, çıldıracağım. 😅😤 Orijinal, açılmamış ürün bandı böyle mi olur? İadeye gelenleri başkalarına yolluyorlar.
Eki Görüntüle 489088
Bu ne böyle? Geri gönderin bunu, bir zahmet alırlar diye düşünüyorum. O kadar para veriyorsun bekliyorsun, sonra gelen ürün böyle. 😕

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı