Thermaltake commander C34 kasa hava akışı

Apocaylpse

Kilopat
17144F3D-B922-4F88-B286-956DD7FC01E2.jpeg
Selamlar.
1 Hafta öncesine kadar yeni bir kasa topladım imkanım olduğu kadar. Donanım sıcaklıkları bana normal gelmedi sanırım hava akışını yakalayamadım. Kasamda toplam 7x120mm(radyatör fanları dahil),2x280mm kasanın kendisiyle gelen fanı var ön tarafta. Aşağıda boşta çalışan donanımları ve sıcaklıklarını bırakıyorum.

Kasa: Thermaltake commander C34.
Sıvı soğutma: Silver stone PF 360
İşlemci: Ryzen 3800X 50*C
Ekran kartı: 2080 Super 48*C.
SSD: Samsung 970 Evo 55*C.

CPU Z, funmark, as SSD Benchmark uygulamalarında test ettim. CPUID HWMonitor programından da izledim.

Kasa konumlandırmasını en iyi böyle anlatabilirdim :D.
Full stres testlerinde
3800X:
Maksimum: 74 boşta: 40.C

2070S:
Maksimum: 71 boşta: 39.C

M.2 SSD:
Maksimum: 60 boşta: 46.C

Dosya Ekleri

• Kasa.png
    Kasa.png
    15,1 KB · Görüntüleme: 33
Son düzenleme:
CPU Z, funmark, as SSD Benchmark uygulamalarında test ettim. CPUID HWMonitor programından da izledim.

Kasa konumlandırmasını en iyi böyle anlatabilirdim :D.
Full stres testlerinde.
3800X:
Maksimum: 74 boşta: 40.C.

2070S:
Maksimum: 71 boşta: 39.C.

M.2 SSD:
Maksimum: 60 boşta: 46.C.

Güzel çizmişsin :D fakat ben öndeki fan kalabalığını anlamlandıramadım. Radyatör önde 360'ı destekliyorsa öndeki tüm fanları sök, radyatörü öne tak. Genişçe bir kasa kullanıyorum, ön ve üst tarafı da 360'lık desteğe sahip. Olası tüm kombinasyonları denedim. Hatta geçenlerde denedim çünkü kasayı yeniden topladım. Isınan hava üste çıkacağı için üst tarafın egzoz kalması lazım. Eğer radyatör öne konulmayacaksa üstteyken dışarıya üfleyecek şekilde konumlanması normal olanı fakat bu sefer de radyatörü sıcak hava ile soğutmaya çalışacaksın. Ben üstte kullanırken, öne takmama sebebim diğer donanımlarım ısınmasın diyeydi fakat denedikten sonra öyle olmadığını ( open GPU dedikleri özel soğutmalı bir kart kullanıyorsan) türlü Benchmark'larla gözlemledim. Ekran kartımın boştaki ve yükteki sıcaklıkları aynıydı. SSD'de öyle chipset de. Radyatör destekliyorsa öne takmanı tavsiye ederim, üst ve arkayı da 4 tane egzoz olarak kullanırsın. Öndeki diğer iki fanı montaja müdahale etmiyorsa sökmeyebilrsin böylelikle içeri doğru hem öndeki fan itecek (push) hem de radyatörün fanları radyatörden soğuk hava geçirmesi için içeri çekecek (pull).

Pull push olayını yapacaktım ki mantıklı olan da bu zaten. Ben biraz görselliğe kaçtım üst taraf destekliyor diye. Yarın dediğiniz gibi öne alacağım cevaplarınız için teşekkürler bir de öyle deneyeyim.

Pull push olayını yapacaktım ki mantıklı olan da bu zaten. Ben biraz görselliğe kaçtım üst taraf destekliyor diye. Yarın dediğiniz gibi öne alacağım cevaplarınız için teşekkürler bir de öyle deneyeyim.

Şu havada boşta 36-37, pbo kapalı tam yükte 64 derece alıyorum ki ben 240'lık radyatör kullanıyorum. Pbo açıksa kapat, oyunlarda hiçbir işe yaramıyor. Radyatörü takarken fanların yönünü ayarlamayı unutma :D

Geri
Yukarı