XPG ınvader kasa hava akışı

kwert

Decapat
Makaleler
1
Kasadaki en iyi hava akışı için fanları nerelere ve nasıl takmalıyım? Sıvı soğutucu yok. R7 2700X stok fan var. İşlemci boşta 60-70 derece arasında çalışıyor. Termal macun yenileme ve doğru hava akışını sağladıktan sonra düşmezse yeni soğutucu alacağım.
  • Önde 3 adet.
  • Yanda 2 adet.
  • Üstte 2 adet.
  • Arkada 1 adet.
  • Altta 1 adet.
Fan takma yeri var. Elimde şu an 6 adet 120 mm fan var. İhtiyaca göre yeni fan alabilirim.

3 öne, içeri hava alacak şekilde; 2 üste ve 1 de arkaya havayı dışarı atacak şekilde takabilirsiniz.

Evet denedim fakat yine olmadı. Bu kasayı yeni aldım önceki kasamda da aynı sorun vardı ve düzelmedi. Acaba doğru hava akışı yok mu? Ön taraftaki 3 fan içeri veriyor. Üstten 2 fan dışarı atıyor. Arkadan 1 fan dışarı atıyor.

Eski kasa:

Macunu daha yenilememişsiniz, yenileyip bir de öyle bakın. Şimdiki kasanız güzel bir hava akışına sahip. Fanların modeli nedir?

Evet denedim fakat yine olmadı. Bu kasayı yeni aldım önceki kasamda da aynı sorun vardı ve düzelmedi. Acaba doğru hava akışı yok mu? Ön taraftaki 3 fan içeri veriyor. Üstten 2 fan dışarı atıyor. Arkadan 1 fan dışarı atıyor.

Eski kasa:
Bios üzerinden voltaj degerlerini kontrol edin, gerekirse undervolt yapın. Bu arada yanda dediğiniz fan yerini yeni farkettim. Daha cok sivi soğutma için tercih edilen bir yuva. Kullanmaniza gerek yok.

Macunu daha yenilememişsiniz, yenileyip bir de öyle bakın. Şimdiki kasanız güzel bir hava akışına sahip. Fanların modeli nedir?

2 adet kasada vardı. 2 adet Rampage. 2 tanede standart fan var.
BIOS üzerinden voltaj degerlerini kontrol edin, gerekirse undervolt yapın. Bu arada yanda dediğiniz fan yerini yeni fark ettim. Daha cok sivi soğutma için tercih edilen bir yuva. Kullanmaniza gerek yok.

Evet, CPB kapattım 5-10 derece etki etti. Ama yükteyen 95 dereceyi buldu.

Rampage olanların gücünden şüpheliyim. Standart fandan kastınızı da anlamadım. Şöyle bir şey yapmanız en iyisi olacaktır sanırım:
  • Kasayla gelen 2 fanı öndeki üst ve orta kısımlara takın. Önde en alttaki yere de Rampage olanlardan birini takın.
  • Kalan diğer Rampage'i arkaya takın.
  • Standart fanları da yukarı takın.
Fakat bütün bunlardan önce macun değişikliği yapmak daha garanti olur.

2 adet kasada vardı. 2 adet Rampage. 2 tanede standart fan var.

Evet, CPB kapattım 5-10 derece etki etti. Ama yükteyen 95 dereceyi buldu.
O zaman çare termal yenilemesi. O da olmazsa iyi bir kule tipi soğutucu yeterli olur o işlemci icin. 6 adet fan sayısı da aşırı fark etmez sıcaklık olarak. 3 önde 1 arkada bile yeterlidir.

Geri
Yukarı