Thomann sipariş süreci nasıl işledi?

Jim Root

Femtopat
Selam, gitarı dün teslim aldım, güncel bilgi olması açısından konu açma gereği duydum, süreçten biraz bahsetmek istiyorum.

Öncelikle 30 euro olan shipping ücreti faturaya yansımıyor bunu söylemek istiyorum. Ancak ben yine de işimi sağlama almak adına siparişi vermeden önce canlı yardım ile görüşerek bu durumdan bahsettim ve bana Türkiye'ye sürekli ürün yolladıklarını, vergi muhabbetlerinden haberdar olduklarını ve faturaya yansıyamayacağını söylediler. Canlı yardım gerçekten aşırı ilgili, hemen ardından da siparişi verdim zaten.

Gitarın fiyatı 125 euro (+ shipping 155 euro)
Gümrük vergisi olarak da 624 lira ödedim.

PTT Kargo gönderi hareketlerinden bahsedeyim.
Sipariş 6 Aralıkta verildi
7 Aralıkta kabul edildi
18 Aralıkta gümrüğe girdi (bu aynı gün içerisinde iki kez olmuş)
İstanbul'dan Antalya'ya 1 gün sonra ulaştı ve 19 Aralıkta ürünüm geldi ancak kargo işleme merkezinin işini iyi yapmaması sebebiyle gitarım asla dağıtıma çıkmadı. Perşembe günü kargoya gittiğimde bile gitarı alamadım, ertesi gün tekrar gittim ve o şekilde aldım, ayrıca kargo şirketinin çalışanlarıyla biraz sohbet ettim ve adresimde problem olduğunu bu yüzden ürünün nereye gideceğini bilmediklerini söylediler(enteresan)

22 Aralık tarihinde yaklaşık 40 dakika bekledikten sonra gitarı teslim aldım. Şunu söylemekte fayda var, eğer kargoya gidip kendiniz alacaksanız ve eviniz yakın değilse mutlaka araçla gidin çünkü her ne kadar gitar ağır olmasa da paket cidden büyük ve taşıması zor, bu kısmı atlamayın.

Siparişi verdikten sonra hediye olarak 3 aylık Music2me aboneliği verdiler (bunu kullanmayacağım).
Bir de Guitar Rig 7 LE hediye ettiler, bunu belki önümüzdeki günlerde yüklerim.

Kutunun içerisinden
1 adet pil (manyetik için)
1 adet jak kablosu
2 alyan anahtarı (biri köprü için diğeri sap)
Çıktı.

Paketleme mükemmel diyebilirim. Gitarda en küçük bir çizik dahi yok.

Gelelim artılarına ve eksilerine.

Artıları;
Gitar kusursuz bir görünüme sahip, Full mat ve sapı les paul ve sg kasalara göre çok daha küçük. (kendimi bildim bileli sg ve les paul çalıyorum bu yüzden küçük saplı bir gitara geçmek benim için avantaj oldu diyebiliriz.)
Paketleme çok iyi, buradan mutlaka bir daha sipariş veririm.
Çoğu insan aktif manyetikli gitarların clean tonlarının kötü olduğunu söylese de ben aşırı sevdim.
Teller tertemiz bir şekilde geldi.
Distortion tonları aşırı iyi.
Drop B'ye kadar hiç ton kaybı yaşamadım sanırım en çok bu yüzden iyi diyebilirim.

Ne yazık ki eksileri de var;
Ciddi bir dip gürültüsü sorunu yaşıyorum, bu sorunun çözüm yöntemleri YouTube üzerinde mevcut ancak riske atmak istemiyorum paraya kıyıp luthiere götüreceğim ya da Fretwrap alacağım. Dip gürültüsünü aldığına dair şeyler duydum bu yanlış ise beni bilgilendirin.
Bendler biraz zor, parmaklarım ciddi anlamda acıyor.
Sap çok kuru, çalarken pütürtü gibi şeyler hissediyorum.
İnce mi telinin 1. perdesinde buzz problemi vardı, hiç ses çıkmıyordu ancak birkaç ayarla hallettim.
Akort burguları berbat, ilk fırsatta değiştireceğim.

Gitarın fotoğrafını aşağıya bırakıyorum, sorunuz olursa çekinmeyin seve seve cevaplarım.

WhatsApp Görsel 2023-12-23 saat 17.19.55_b7fc73b9.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayırlı olsun. Bu paylaşımı yaptığınız için de ayrıca teşekkür ederim. Thomann dan Sipariş konusunda kafama takılan şeyler vardı çok yardımı olacak.

Gümrük vergisi Thoman a mı ödeniyor?

Teşekkür ederim.

Gümrük vergisi adı üstünde ürün gümrüğe girdiğinde belirlenen ve ürünü teslim alırken ödenen bir tutar. Eğer kapıya gelmesini beklersen kapıda ödersin, gidip PTT'den alacaksan ise orada ödersin. Ben gümrük vergimin yüzdesini kendimce hesapladığımda 850 civarı bir şey tutmuştu ama daha az geldi.

Eğer çok varlıklı değilsen ve gitar almak istiyorsan kesinlikle buradan sipariş et derim, senin gibi arkadaşlara yardımcı olmak için konu oluşturdum çünkü ülkemizde her şey çok pahalı.

Tabi çok parası olan varsa tavsiye etmem çünkü 15-20 günlük o bekleme süreci insanı gerçekten yaşlandırıyor.

Sipariş vereceğin zaman kafana takılan bir şey olursa tekrardan iletişime geçelim, yardımcı olurum.

Teşekkür ederim.

Gümrük vergisi adı üstünde ürün gümrüğe girdiğinde belirlenen ve ürünü teslim alırken ödenen bir tutar. Eğer kapıya gelmesini beklersen kapıda ödersin, gidip PTT'den alacaksan ise orada ödersin. Ben gümrük vergimin yüzdesini kendimce hesapladığımda 850 civarı bir şey tutmuştu ama daha az geldi.

Eğer çok varlıklı değilsen ve gitar almak istiyorsan kesinlikle buradan sipariş et derim, senin gibi arkadaşlara yardımcı olmak için konu oluşturdum çünkü ülkemizde her şey çok pahalı.

Tabi çok parası olan varsa tavsiye etmem çünkü 15-20 günlük o bekleme süreci insanı gerçekten yaşlandırıyor.

Sipariş vereceğin zaman kafana takılan bir şey olursa tekrardan iletişime geçelim, yardımcı olurum.
Asıl pahalı şeyler için kullanmak mantıklı bana sorarsan. 15-20 gün bir şey değil. Türkiye de ki siparişler de 1 günde teslim edilmiyor 1 haftayı bulan süreler var.

50.000 E alacağın gitar / amfi / efektör Türkiye de 80-90.000TL

Asıl pahalı şeyler için kullanmak mantıklı bana sorarsan. 15-20 gün bir şey değil. Türkiye de ki siparişler de 1 günde teslim edilmiyor 1 haftayı bulan süreler var.

50.000 E alacağın gitar / amfi / efektör Türkiye de 80-90.000TL

150 euro'yu aşacağı için ödeyeceğin verginin farkındasın değil mi? Daha ucuz olacağı konusunda hemfikiriz ancak burada 90.000 liraya alacağın gitarı oradan 50.000 liraya alabileceğini pek zannetmiyorum.

150 euro'yu aşacağı için ödeyeceğin verginin farkındasın değil mi? Daha ucuz olacağı konusunda hemfikiriz ancak burada 90.000 liraya alacağın gitarı oradan 50.000 liraya alabileceğini pek zannetmiyorum.

150€ yu aştığında nasıl bir vergilendirme oluyor? Ve nasıl hesaplanıyor?
Valla ciddi farklar olabiliyor. Örneğin Thomann-B stok durumları var. O zaten normal satış fiyatının %10-%15 i gibi düşük oluyor.

150€ yu aştığında nasıl bir vergilendirme oluyor? Ve nasıl hesaplanıyor?
Valla ciddi farklar olabiliyor. Örneğin Thomann-B stok durumları var. O zaten normal satış fiyatının %10-%15 i gibi düşük oluyor.
Bundan tam emin değilim ama bildiğim kadarıyla çok daha yüksek bir vergi çıkıyor ortaya, bu yüzden insanlar 150 euro sınırını büyük problem yapıyor. B-Stock olayı biraz daha farklı, Fiyat olarak daha ucuz ama sonuç olarak iade edilmiş bir ürünü satın alıyorsun ne kadar güvenilir orası tartışılır. Bu site insanları yarı yolda bırakacak bir site değil ancak az bir fiyat farkı varsa ve alınacak ürün değerli ise bence hiç düşünmeden kalan farkı ödeyip sıfır almak çok daha mantıklı.

B-Stock olayı biraz daha farklı, Fiyat olarak daha ucuz ama sonuç olarak iade edilmiş bir ürünü satın alıyorsun ne kadar güvenilir orası tartışılır.
B- Stock da iade edilen ürünler kontrolden geçiyor ve tekrar gönderiliyor. Ekipmandan anlıyorsanız kullanıcı tarafından denendiğinde risk oluşturabilecek ürünleri de bilir, onlara yanaşmazsınız.

Bundan tam emin değilim ama bildiğim kadarıyla çok daha yüksek bir vergi çıkıyor ortaya, bu yüzden insanlar 150 euro sınırını büyük problem yapıyor.
Amazon.tr den defalarca 150 Euro sınırını geçen yurt dışı amazongermany.de nin gönderdiği ürünlerden sipariş ettim. Ancak gümrük vergisini amazon tahsil ediyor. Thomann da da oran aynıdır diye düşünüyorum. Bakalım, iyi bir fırsat görürsem riske girmeye değer.

Şimdi mesela bu gitarın thomann fiyatı;
1703526255997.png

Bu da Türkiyedeki Zuhal müzik fiyatı:

1703526305104.png

Yarı yarıya fazla fark var. Şimdi buna ödenecek vergi ne olur ki en fazla? %20 ödense 8.000 cepte kalır. Az para mı?

Son düzenleme:
B- Stock da iade edilen ürünler kontrolden geçiyor ve tekrar gönderiliyor. Ekipmandan anlıyorsanız kullanıcı tarafından denendiğinde risk oluşturabilecek ürünleri de bilir, onlara yanaşmazsınız.

Amazon.tr den defalarca 150 Euro sınırını geçen yurt dışı amazongermany.de nin gönderdiği ürünlerden sipariş ettim. Ancak gümrük vergisini amazon tahsil ediyor. Thomann da da oran aynıdır diye düşünüyorum. Bakalım, iyi bir fırsat görürsem riske girmeye değer.

Şimdi mesela bu gitarın thomann fiyatı;
Eki Görüntüle 2064715

Bu da Türkiyedeki Zuhal müzik fiyatı:

Eki Görüntüle 2064718

Yarı yarıya fazla fark var. Şimdi buna ödenecek vergi ne olur ki en fazla? %20 ödense 8.000 cepte kalır. Az para mı?

Bu gitarın vergisi o kadar düşük olmaz, bi site var Türkiye'nin en büyük müzik forum sitelerinden biri, adresini veremiyorum reklam sayılabilir diye ama orada çok detaylı anlatan kişiler var. 150 euro üzeri vergilendirme sistem daha farklı.

Yeni konular

Geri
Yukarı