Threadripper 3960X ve 2080 Ti Performans Sorunu

XLMax

Hectopat
Bir sistemim var fakat oyun içi performansından memnun değilim. Tüm Driver'ler güncel, sorun gözükmüyor. Oyun içi aldığım FPS bu sistemin bütçesinin 1/4'ü kadar topladığım sistem ile aynı. Farkları yok. Arada işlemci ve ekran kartı olarak çok üst performans vermesi gerekirken alamıyorum. Eksik bir durum mu var ya da sorun yaşayan var mı bu şekilde, bir de sistem çok geç açılıp geç kapanıyor. Diğer bilgisayar ile birlikte kapattım. Bu sistem kapanıp yeniden başlama ekranına gelirken diğeri çoktan açılmış masaüstünde oluyor. Ortalama 10 saniyede kapanıyor, açılması tekrar 10 saniye kadar sürüyor. Anakart BIOS güncellemesini de sağladım. RAM MHz değerleri 2133 şeklindeydi. Bu değerleri profil atayarak 3600 MHz çektim. Başka bir işlemim olmadı. Belki yardımcı olan olur, teşekkür ederim.

Sistem:

AMD Ryzen Threadripper 3960X
MSI GeForce RTX 2080 Ti Gaming Trio 11GB
G.Skill 3600 MHz CL16 32 GB RAM
ASUS ROG STRIX LC 360 Soğutucu
ASUS Prime TRX40-PRO 4666 MHz ANAKART
Samsung 500GB 970 Evo Plus NVMe M.2 SSD
Power Boost BST-ATX1200P "RAGE" 1200W 80+ Platinum Supply

Son düzenleyen: Moderatör:
Güç kaynağını hemen iade edeceğim. İade talebini başlattım. Onun dışında RAM iki adet 16 GB şeklinde 32 GB. İşlemci aslında render ve tasarım işleri ile de uğraştığım için güzel bir işlemci istedim. Özelliklerine baktım ve aldım diyebilirim. Oyun çok oynamıyorum ama performans olarak şimdi +8000₺ vererek aldığınız bir işlemcinin performansını her ne şekilde olursa olsun daha yüksek bekliyorsunuz. O konuda bir hayal kırıklığı oldu diyebilirim. Önerecek olduğunuz güç kaynağı var mıdır? Corsair nasıldır?

İşlemci nasıl satacağım ki? Aldık artık fatura bizim üstümüze garanti işlemleri nasıl oluyor sonrasında bilmiyorum. Ayrıca anakartta değişmesi gerekecek işlemci satarsak, onu da satmak zorundayım.

AMD 3900X üstü gereksiz şuan. Üst modelleri alacağına almışın hayırlı olsun. Darıca hayvanat bahçesinden rakun veya dolu hayvan evlat edinebilirdin. Veya öyle yerlere bağış yapabilirsiniz Kızılay mesela. Satın onu bence profesyonel biri alır. Güç kaynağı konusunda Corsair kalitelidir zaten çok. Yani örnek verdim o işlemcilere verilen paralar boşa. 10700K yeterli mesela o da iş görür.

İlgilenmiş olduğunuz alanla ilgili olarak kullanım amacınız doğrultusunda belirlemiş olduğunuz işlemci çok güzel, ayrıca sadece 2080 Ti için değil tüm sistem temel güvenliği ve sağlıklı güç aktarımı açısından Power boost gibi bir PSU seçmeniz biraz sıkıntılı olmuş. Dediğiniz gibi bu noktada değişim yapılmak istendiğinde Corsair RM 850, Seasonic Focus Plus SSR-850 FX veya FSP Hydro G 850 modellerinden biri tercih edilebilir. Bir de oyunları oynarken hangi çözünürlük ve kalite ayarlarında oynuyorsunuz? Bunu da belirtirseniz iyi olur, çünkü 1080p'deyseniz 2080 Ti gerçek potansiyelini bu çözünürlükte ortaya koyamaz, PSU sonrası özellikle bir de 2K ultra ve üstünde deneme yapın derim. Mutlaka etkisi olacaktır diye düşünüyorum.

AMD 3900X üstü gereksiz şuan. Üst modelleri alacağına almışın hayırlı olsun. Darıca hayvanat bahçesinden rakun veya dolu hayvan evlat edinebilirdin. Veya öyle yerlere bağış yapabilirsiniz Kızılay mesela. Satın onu bence profesyonel biri alır. Güç kaynağı konusunda Corsair kalitelidir zaten çok. Yani örnek verdim o işlemcilere verilen paralar boşa. 10700K yeterli mesela o da iş görür.
Kurum değilde bireysel şahıs yardımlarını tercih ediyorum. Henüz test etme fırsatım olmadı ama render programlarındaki performansının oldukça başarılı ve parasının hakkını veren bir işlemci olduğunu göstereceğine eminim. Dediğim gibi çok oyun oynamam sadece merak ettim bu yüzden bir durum varsa belki aydınlanırım diye düşündüm.

İlgilenmiş olduğunuz alanla ilgili olarak kullanım amacınız doğrultusunda belirlemiş olduğunuz işlemci çok güzel, ayrıca sadece 2080 Ti için değil tüm sistem temel güvenliği ve sağlıklı güç aktarımı açısından Power boost gibi bir PSU seçmeniz biraz sıkıntılı olmuş. Dediğiniz gibi bu noktada değişim yapılmak istendiğinde Corsair RM 850, Seasonic Focus Plus SSR-850 FX veya FSP Hydro G 850 modellerinden biri tercih edilebilir. Bir de oyunları oynarken hangi çözünürlük ve kalite ayarlarında oynuyorsunuz? Bunu da belirtirseniz iyi olur, çünkü 1080p'deyseniz 2080 Ti gerçek potansiyelini bu çözünürlükte ortaya koyamaz, PSU sonrası özellikle bir de 2K ultra ve üstünde deneme yapın derim. Mutlaka etkisi olacaktır diye düşünüyorum.

Yorumunuz için teşekkür ederim. Henüz kendi alanımda test etme fırsatım olmadı. Hafta başı inşallah test edeceğim. Oyun olarak ise denemiş olduğum iki oyun oldu.

Counter Strike GO ve FIFA 20 oyunlarında en yüksek görüntü ve çözünürlük şeklinde oynadım.

FIFA 20 250-300 FPS
CS GO 300-350 FPS

Kurum değilde bireysel şahıs yardımlarını tercih ediyorum. Henüz test etme fırsatım olmadı ama render programlarındaki performansının oldukça başarılı ve parasının hakkını veren bir işlemci olduğunu göstereceğine eminim. Dediğim gibi çok oyun oynamam sadece merak ettim bu yüzden bir durum varsa belki aydınlanırım diye düşündüm.

Yorumunuz için teşekkür ederim. Henüz kendi alanımda test etme fırsatım olmadı. Hafta başı inşallah test edeceğim. Oyun olarak ise denemiş olduğum iki oyun oldu.

Counter Strike GO ve FIFA 20 oyunlarında en yüksek görüntü ve çözünürlük şeklinde oynadım.

FIFA 20 250-300 FPS
CS GO 300-350 FPS
Fps normalmiş neden şey ettiniz ki, csgonun amd işlemcilerle sorunu var fifanın da aynı şekil diye düşünüyorum. Ama bunlar oyun zevkinizi etkilemez ki. 144 hz veya 240 hz monitorunuz varsa zaten oyun zevkinizi alirsiniz rahatça

Fps normalmiş neden şey ettiniz ki, csgonun amd işlemcilerle sorunu var fifanın da aynı şekil diye düşünüyorum. Ama bunlar oyun zevkinizi etkilemez ki. 144 hz veya 240 hz monitorunuz varsa zaten oyun zevkinizi alirsiniz rahatça
Evet doğrudur, sadece aslında merak ettiğim aşağıdaki sistem ile de aynı FPS verimini aldığım için arada neden bir fark yok ya da bir sıkıntı mı mevcut gibi düşündüm. Bu sistemi 7600₺ topladım. Yeni sistemi ise X5 katı :)

Ryzen5 3600
MSI RX 5700 MECH 8 GB
Corsair 2x8 16 GB 3000 MHz RAM

AMD 3900X üstü gereksiz şu an. Üst modelleri alacağına almışın hayırlı olsun. Darıca hayvanat bahçesinden rakun veya dolu hayvan evlat edinebilirdin. Veya öyle yerlere bağış yapabilirsiniz Kızılay mesela. Satın onu bence profesyonel biri alır. Güç kaynağı konusunda Corsair kalitelidir zaten çok. Yani örnek verdim o işlemcilere verilen paralar boşa. 10700K yeterli mesela o da iş görür.

Sanane ki adamın parasından. Adama illahi Intel aldıracaksın. Tamam Intel fanboyu olabilirsin, seni hep görüyorum konularda vs. ama adamın elindeki işlemciyi sırf AMD diye sattırıp Intel aldırmaya çalışmak nedir yahu. Biraz mantıklı bir insan o işlemciden 10700K'ya geçilmeyeceğini bilir.

Evet doğrudur, sadece aslında merak ettiğim aşağıdaki sistem ile de aynı FPS verimini aldığım için arada neden bir fark yok ya da bir sıkıntı mı mevcut gibi düşündüm. Bu sistemi 7600₺ topladım. Yeni sistemi ise X5 katı :)

Ryzen5 3600
MSI RX 5700 MECH 8 GB
Corsair 2x8 16 GB 3000 MHz RAM
Eğer daha güçlü oyunlarda test yaparsanız daha iyi performans alabilirsiniz

Yeni konular

Geri
Yukarı