Threadripper 3960X ve 2080 Ti Performans Sorunu

XLMax

Hectopat
Bir sistemim var fakat oyun içi performansından memnun değilim. Tüm Driver'ler güncel, sorun gözükmüyor. Oyun içi aldığım FPS bu sistemin bütçesinin 1/4'ü kadar topladığım sistem ile aynı. Farkları yok. Arada işlemci ve ekran kartı olarak çok üst performans vermesi gerekirken alamıyorum. Eksik bir durum mu var ya da sorun yaşayan var mı bu şekilde, bir de sistem çok geç açılıp geç kapanıyor. Diğer bilgisayar ile birlikte kapattım. Bu sistem kapanıp yeniden başlama ekranına gelirken diğeri çoktan açılmış masaüstünde oluyor. Ortalama 10 saniyede kapanıyor, açılması tekrar 10 saniye kadar sürüyor. Anakart BIOS güncellemesini de sağladım. RAM MHz değerleri 2133 şeklindeydi. Bu değerleri profil atayarak 3600 MHz çektim. Başka bir işlemim olmadı. Belki yardımcı olan olur, teşekkür ederim.

Sistem:

AMD Ryzen Threadripper 3960X
MSI GeForce RTX 2080 Ti Gaming Trio 11GB
G.Skill 3600 MHz CL16 32 GB RAM
ASUS ROG STRIX LC 360 Soğutucu
ASUS Prime TRX40-PRO 4666 MHz ANAKART
Samsung 500GB 970 Evo Plus NVMe M.2 SSD
Power Boost BST-ATX1200P "RAGE" 1200W 80+ Platinum Supply

Son düzenleyen: Moderatör:
Selamlar, hayırlı pazarlar. Güç kaynağı için bu ürünü önerir misiniz?

HX serisi Corsair'in AX serisinden sonra en kaliteli serisi ama sonu i ile biten HXi ve AXi serilerindeki iCue özelliği bu güç kaynağında yok. Yani masaüstünden güç kaynağının voltaj değerlerini izleyip fan hızını kontrol edemiyorsunuz. Fakat bu zaten Corsair'e özgü bir özellik olduğundan şart değil. 2119 TL verebilirim diyorsanız rahatlıkla 10-15 sene sizi götürebilecek bir güç kaynağı. Biraz daha uygun bir şey ararsanız FSP'nin en kaliteli serisi olan Aurum'un 1000W modelini de önerebilirim, 500 TL daha ucuz ve HX1000 gibi o da Tier A seviyesi bir PSU.

HX serisi Corsair'in AX serisinden sonra en kaliteli serisi ama sonu i ile biten HXi ve AXi serilerindeki iCue özelliği bu güç kaynağında yok. Yani masaüstünden güç kaynağının voltaj değerlerini izleyip fan hızını kontrol edemiyorsunuz. Fakat bu zaten Corsair'e özgü bir özellik olduğundan şart değil. 2119 TL verebilirim diyorsanız rahatlıkla 10-15 sene sizi götürebilecek bir güç kaynağı. Biraz daha uygun bir şey ararsanız FSP'nin en kaliteli serisi olan Aurum'un 1000W modelini de önerebilirim, 500 TL daha ucuz ve HX1000 gibi o da Tier A seviyesi bir PSU.

Teşekkür ederim.

Corsair Professıonal Hx-1200 1200W Moduler 80+ Platınyum

1592749403654.png

Hx1200 yazıyor.Buda aynı ürün değil mi sadece 1200W olduğu için sanırım 1200 yazıyor. Aynı ise bunu alacağım 1200W alayım diyorum sıvı soğutma sistemi kurabilirim,kasayı da ona göre büyük almıştım.

Yukarıda arkadaşın dediği gibi size 850W bile yetecektir, o yüzden 1200'e pek gerek yok. Fakat illa almak istiyorsanız alabilirsiniz, sonuçta PSU'ya binen yük azaldıkça fanların devreye girme olasılığı da aynı ölçüde azalır. Ama zaten bunlar yüksek verimlilikte çalışan PSU'lar, 1000W'lık Platinyum sertifikalı bir Corsair PSU, pratikte 1100-1150W'lık bir güç tüketimini bile karşılayabilecek şekilde dizayn edilmiştir.

Pek arada fiyat farkı olmadığı için açıkçası 1200W almak daha mantıklı geldi. Ekstra bana bir zararı olmayacaksa çok problem değil. Rahat çalışma sağlasın sistem,gerisi önemli değil. İlk başta çok araştırmadan aldım hata yaptım. Teşekkür ederim, siparişi geçiyorum.

Oyun performansınızın düşük olma sebebi tek çekirdek performansı açısından 3600'e yakın bir işlemci ama çoklu işlem güçlerine uygun tasarlandığı için oyunlarda rakiplerine göre biraz daha düşük performans gösterebiilyor.
Sorun güç kaynağından kaynaklı değil, güç kaynağının kaliteli olduğuna ben de pek emin değilim, bir konu açmıştım, orada @Sylveon hocam açıklamıştı ama, size de görün isterseniz, link paylaşayım.

Bununla beraber bence de güç kaynağını değiştirirseniz güzel olur.

Oyun performansınızın düşük olma sebebi tek çekirdek performansı açısından 3600'e yakın bir işlemci ama çoklu işlem güçlerine uygun tasarlandığı için oyunlarda rakiplerine göre biraz daha düşük performans gösterebiilyor.
Sorun güç kaynağından kaynaklı değil, güç kaynağının kaliteli olduğuna ben de pek emin değilim, bir konu açmıştım, orada @Sylveon hocam açıklamıştı ama, size de görün isterseniz, link paylaşayım.

Bununla beraber bence de güç kaynağını değiştirirseniz güzel olur.
Teşekkür ederim. Oyun performansı sorun değil artık, çok vaktim yok zaten oyun oynamaya. Sadece bende merak ettim neden böyle acaba şeklinde ve aydınlandım. Güç kaynağını değiştiriyorum. Vatan'da olsaydı alacaktım şimdi ama 750W varmış ellerinde. Corsair Professıonal Hx-1200 siparişini geçtim.

Teşekkür ederim. Oyun performansı sorun değil artık, çok vaktim yok zaten oyun oynamaya. Sadece bende merak ettim neden böyle acaba şeklinde ve aydınlandım. Güç kaynağını değiştiriyorum. Vatan'da olsaydı alacaktım şimdi ama 750W varmış ellerinde. Corsair Professıonal Hx-1200 siparişini geçtim.
Hayırlı olsun demek düşer, sormak istediğiniz bir şey varsa yine buradayım, iyi sosyaller dilerim :)

Eğer render işleriyle de uğraşıyorsanız Intel'e geçmek yerine Ryzen 9 3950X'e geçebilir ya da Ryzen 9 4000 serisini bekleyebilirsiniz. 3950X oyun performansı konusunda i9-9900K'ya oldukça yakın performanslar sergiliyorken çoklu çekirdek performansıyla işlemci tabanlı işlerde Intel'e ciddi şekilde fark atıyor.

Ryzen 9 4950x'in çıkışı ile Intel'in oyunlardaki egemenliği de tamamen son bulabilir.

Sürekli rahatsızlık veriyorum kusuruma bakmayın. Bir bakmanızı isterim. 3600 MHz iki 16 GB RAM kullanıyorum.Bu MHz değerlerinde bir sorun mu mevcut onu anlamadım.BIOS alanından yeni profil seçimi yaptım.2133 MHz kullanım gözüküyordu.Benchmark testlerimde verdiği sonuçlarda işlemci ve ekran kartı için %100+ sonuç verirken RAM için %60 bir sonuç çıkarıyordu.RAM kullanımım ile ilgili bir sorun olabilir mi?

1592758486474.png

1592758515250.png

Yeni konular

Geri
Yukarı