Thunderbolt girişi oyunlarda eGPU için sorun olur mu?

XDLOPER

Femtopat
Daha fazla  
"Bir eGPU kullandığınızda, PCI-e 3, 8X veya 16X yapılandırmasına bağlı olarak gereken maksimum hız 7-14 Gbps'dir. Thunderbolt 3.0. 0 40 Gbps sunuyor, yani teorik olarak herhangi bir şey olmamalı, ancak CPU, GPU darboğazları oluşuyor." diye bir araştrmaya sahibim, laptopu eGPU ile bağlayacağım lakin Thunderbolt teorik olarak yeter veya yetmez diyen var, yukarıda alıntıladığım gibi elektronik uzmanının söyledikleri var. Bu konu hakkında bilginiz var mı? CPU darboğazı sorun değil, tek merak ettiğim bu oyunlarda yeterli olur mu ya da olmaz mı yükteyken ekran kartı?

Hocam bende bir intel mac kullanıcısı olarak eGpu olayını çok araştırdım, tam nokta atışı verilere sahip olmamakla beraber izlediğim bir çok videoda doğrudan anakart üzerine takılan gpu ile eGpu ve Thunderbolt üzerinden kullanılan kutular arasında, sağlıklı bağlantı ve güzel işlemcide 15-20 fps kadar bir düşüş, gerçekten kötü işlemcide %50 lere varan düşük fps durumlarına şahit oldum.
Neticede ayrı bir devre kartına bağlayıp bir kablo üzerinden veri aktarıyoruz direk anakart üzerine takmaktan işi dahada uzatıyor. x16 hızını alır mısınız bilmiyorum, çoğunlukla compute işlerli için kullanılıyor bu eGpu çözümleri tabi gücün getirdiği oyun oynatabilme potansiyeli de var.
Almayı düşündüğünüz eGpu kutusunu ve ekran kartını yazarsanız örnekleri var mı bi bakarız.
Çoğu yabancı kaynak eGpu kutuları ilk çıktığında yüksek fiyatları yüzünden eGpu kutusu + ekran kartı fiyatına sistem + ekran kartı daha mı mantıklı diye videolar yayınlamışlardı, işlemci olarak i3 vs kullanarak çok basit bi sistem toplamışlardı fiyat olarak kafa kafaya geliyordu kutu + ekran kartıyla performans anlamında ise daha iyi olduğu yerlerde vardı.
Cihazınızda dahili bir gpu varsa her halükarda istediğiniz oyunu açacaktır onda bir şüphe yok.

Tabi fark eder, anakart üzerindeki PCI-e portların bile çipsete uzaklığına göre performans az da olsa oynuyor. Ne kadar kayıp kabul edilebilir sizin için o önemli.

Tabii fark eder, anakart üzerindeki PCI-e portların bile çipsete uzaklığına göre performans az da olsa oynuyor. Ne kadar kayıp kabul edilebilir sizin için o önemli.

20FPS sorun olmaz diye düşünüyorum sonuçta RTX3080'li laptopların fiyatı ortada onun yerine böyle bir çözüm daha mantıklı olacaktır amacım ise Ray Tracing Minecraft 120FPS stabil oynayabilmek vazgeçemiyorum şu oyundan RT ile fena oldu.

Hocam şöyle bir PCI-e kartına: 2489.15TRY 54% OFF|TH3P4G2mini Thunderbolt GPU Ekran Kartı Dock Dizüstü Bilgisayardan Harici Grafik Kartına Macbook Notebook Thunderbolt 3/4 Braketi| | - AliExpress

1000W PSU ile RTX 3070 ya da 3080 takıp Mac içinede Windows'u kurdukmu olay kafada bitiyor thunderbold olayı bozana kadar günlerdir araştırıyorum bir kaynağa ulaşamadım.
Bu tarz isimsiz cihazlarda bilemiyorum istediğinizi yakalar mısınız ben daha çok bilindik markalardan Razer Core, Akitio Node, Asus XG Station gibi çözümlere bakmıştım. Bu işlerle ilgilendiğinize göre https://egpu.io/best-external-graphics-card-builds/ bu foruma muhakkak bakmışsınızdır, burdan sisteminize göre bir kurulum yapan birini bulabilirseniz performans sonuçlarına bakarsınız.
Bu arada cihaz Mac sanırım ama hangi Mac, m1 işlemcili mi ? intel işlemcili mi ? iMac mi ? MacBook mu ? eGpu kutusunu her cihaza aynı şekilde ve her işletim sistemine aynı yolla bağlayamıyorsunuz, mesela High sierra üstü Nvidia driver desteği yok dolayısıyla MacOS ortamında Nvidia bir kart kullanamazsınız, cihazınız iMac ise içinde bulunan harici ekran kartı yüzünden TB veriyollarından birinin sürücüsünü silerek bir kurulum yapıyordunuz, ayrıca harici bir monitör şart. Cihazın kendi ekranına 70 fps veriyorsa harici monitöre 80 fps veriyor (rakamlar farazi) böyle böyle bir sürü derdi tasası var pek akıl karı bir iş değil kısacası 😃

Bu tarz isimsiz cihazlarda bilemiyorum istediğinizi yakalar mısınız ben daha çok bilindik markalardan Razer Core, akitio Node, ASUS XG station gibi çözümlere bakmıştım. Bu işlerle ilgilendiğinize göre https://egpu.io/best-external-graphics-card-builds/ bu foruma muhakkak bakmışsınızdır, buradan sisteminize göre bir kurulum yapan birini bulabilirseniz performans sonuçlarına bakarsınız.
Bu arada cihaz Mac sanırım ama hangi Mac, M1 işlemcili mi? Intel işlemcili mi? iMac mi? MacBook mu? eGPU kutusunu her cihaza aynı şekilde ve her işletim sistemine aynı yolla bağlayamıyorsunuz, mesela High Sierra üstü NVIDIA driver desteği yok dolayısıyla macOS ortamında NVIDIA bir kart kullanamazsınız, cihazınız iMac ise içinde bulunan harici ekran kartı yüzünden TB veriyollarından birinin sürücüsünü silerek bir kurulum yapıyordunuz, ayrıca harici bir monitör şart. Cihazın kendi ekranına 70 FPS veriyorsa harici monitöre 80 FPS veriyor (rakamlar farazi) böyle böyle bir sürü derdi tasası var pek akıl karı bir iş değil kısacası 😃

Harici ekrana sahibim uğraşmamın bir nedeni de bu MacBook Pro 2017 modelini düşünüyorum 2.el alıp ya da sadece işlemcisi yuksek bir laptop ama bu işler caydırmaya başladı 2seçenek var ya hiç uğraşmadan RTX3060 bir laptop ki Mac'lerin hiçbiri dediğiniz gibi NVIDIA kullanmıyor o Mac olamaz zaten ya da uğraşıp MacBook alıp Win kurup harici RTX 3080 takıp ki desktop GPU'su o FPS kaybını RTX3060 Mobile göre kat ve kat verecektir diye düşünüyorum çok fiyat farkı olmadan halledilebiliyor XG station EG200 gibi kutular hem kartların büyümesi hem de yurt içinde hatta dışında bulunmaması sebebiyle vazgeçtim bazı yorumlarda bu kartın bile iş görür olduğunu söylemişler.

Hocam bende MSI - Vector 15.6" 165hz bu cihazı alacağım ancak cihazda Thunderbolt özelliği olup olmadığını göremedim. Arka tarafta Thunderbolt portu görünüyor gibi ama yorumlarda kendi sitesinde özelliklerinde farklı farklı konuşulmuş. Bu cihazdan USB-C ile 144Hz kayıp yaşamadan harici bir monitörle kullanma şansım var mı acaba?

Geri
Yukarı