THY pilot alımı için IELTS vs TOEFL

melik taşdemir

Decapat
Makaleler
1
Yakın zamanda aranızda bu sınavların ikisinede girmiş ve bana hangisinin daha uygun olacağına dair bilgi verebilecek olan var mı? IELTS 'den 6, TOEFL'dan 60 almam gerekiyor. Hangisi daha mantıklı? İki sınava da girmiş olan biri varsa o yardımcı olursa iyi olur. IELTS'ye girmişliğim var ama TOEFL'dan bir haberim.

Son düzenleyen: Moderatör:
TOEFL, IELTS'e göre daha zor. Yani senin seviyeni bilmiyorum ama IELTS 6 almak, TOEFL 60-65 civarına denk geliyor. Turkish Academy için mi? Yani sıfırdan mı başlıyorsun havacılığa?

TOEFL, IELTS'e göre daha zor. Yani senin seviyeni bilmiyorum ama IELTS 6 almak, TOEFL 60-65 civarına denk geliyor. Turkish Academy için mi? Yani sıfırdan mı başlıyorsun havacılığa?
Ielts'den (academic) ortalama 5.5 speaking-listening'den 6 almışlığım var. Eski bir hava harpli olarak uçak kullanmaya kaldığım yerden devam etmek için uğraşıyorum. Dlr sınavını geçtim.

Ielts'den (academic) ortalama 5.5 speaking-listening'den 6 almışlığım var. Eski bir hava harpli olarak uçak kullanmaya kaldığım yerden devam etmek için uğraşıyorum. Dlr sınavını geçtim.
Bence IELTS'de kal. Çünkü TOEFL mantığını anlamayla zaman kaybetmek yerine IELTS puanını yükseltmeye uğraşabilirsin. Ama overall puanını minimum 6.0 civarına çekmende fayda var. Yani bence her part için minimum 6.0 görmeye çalışmalısın.

Fark etmiyor. TOEFL ile de THY'de pilotluk yapan var, IELTS ile de. Hangisinde başarılı olacağına inanıyorsan ona gir. Daha önce deneyim ettiğin sınava girmen daha iyi olur. İlk defa girdiğin bir sınav, çok iyi bilgin olsa bile şaşırtabiliyor.

@Jira TOEFL biliyorum ama bazı kurumlar IELTS olarak minimum Academic istiyor maalesef. Bazıları zaten kolay olduğu için General almana izin veriyorlar. Fakat benim bildiğim Turkish Academy General istiyordu yani Academic için o kadar kasıp risk almasına gerek yok. Ama eğer sistemi değiştirip illa Academic alacak derlerse ona bir şey diyemem. O zaman çalışmaya devam. Ayrıca Overall 6.0 olabilir ama atıyorum partların birinden 5.5 alırsa sıkıntı yaratanlar oluyor.

TOEIC ve TOEFL zaten baş belası olduklarından istediğini al gel diyebilirler:)

Aynen artistlik yapacağım derken 1200-1300 TL boşa gitmesin:) General iyidir. Zaten çok da zor değil Academic gibi.

Yalnız Sunexpress daha sert dil notlarında. THY'ye göre daha kasıntılar pilotlar için. Ama niye öyleler kimse akıl erdiremiyor orası ayrı:)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı