Rehber Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemi Nasıl Kullanılır?

HakanCT

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Tarkov
İzniniz olsun veya olmasın sizi rahatsız eden ticari elektronik bildirimlerini resmi makamlara çok kolay bir şekilde şikayet edebilirsiniz.

Nereden gelen ticari bildirimler şikayet edilebilir?
  • SMS
  • Sesli Arama
  • E-Posta Bildirimleri

Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemi adresine e-Devlet üzerinden giriş yapıyoruz.

Uyarı kısmını okuduktan sonra sizin için uygunsa "Devam et" deyin.

uyarılar.png

Ardından sizi böyle bir sayfa karşılayacak. Buradan şikayet etmek istediğiniz ticari bildirimi seçmeniz gerekiyor.

giriş sayfası.png

En çok kullanılan ve çoğu kişinin rahatsız olduğunu düşündüğüm SMS şikayetini göstereceğim. Diğer şikayet türleri de aşağı yukarı aynı. Sadece sizden istedikleri bilgiler ona göre düzenlenmiş oluyor.

Burada sizin bilgileriniz ve sizden istenen bilgiler var. Olabildiğince eksiksiz ve doğru bilgiler girmeye çalışın.
istenenbilgiler.png

Örnek şikayet:
şikayetformu.png

Genelde iletiyi gönderen telefon numarası belli değildir. Onun yerine firma adı veya içerik mevcuttur. Mersis no kısmını zaten dolduramıyoruz. BXXX kısmı da mesajın içerisinde mevcuttur. Onu da girmeyi ihmal etmeyin. Onun dışında formda size uyanları seçenekleri işaretleyin. Ben genel olarak bu şekilde işaretliyorum. Ticari elektronik iletinin iptali, ileti ne üzerinden gönderildiyse (burada SMS) aynı şekilde ve ücretsiz olarak yapılabilmelidir. Eğer farklı bir linke yönlendiriyor veya ücret istiyorsa bu yasal değildir. Eğer firmaya ticari elektronik bildirimi alma konusunda izin vermişseniz, size iptali için uygun imkanı sunmalıdır. Sunmuyorsa şikayet edebilirsiniz. Eğer firmaya bildirim için izin vermediyseniz, uygun bir bildirim iptal imkanı sunsun veya sunmasın yine de şikayet edebilirsiniz. Çünkü onayınız olmadan gönderiyor. Kimse onayı olmadan gönderilen iletileri iptal ettirmekle uğraşmak zorunda değil.

Gönderilen iletinin resmini ve tam içeriğin girmeyi unutmayın. Telefonunuzdan mesajın ekran görüntüsünü alın. İsterseniz telefonunuzu bilgisayara bağlayarak resmi aktarın, isterseniz WhatsApp gibi bir uygulamada boş gurup oluşturarak oraya resmi aktarın ve WhatsApp Web üzerinden bilgisayarınıza indirin.

Son olarak taahhütnameyi okuyun ve onayını verdikten sonra başvuru yapın.

taahhütname.png

Bu işlemleri yaptıktan sonra yapmanız gereken beklemek. 3 aylık başvurunuz halen "Yeni Kayıt" olarak gözüküyor da olabilir. Arada bir girip takip etmeyi unutmayın yeter.

Benim şikayetlerimin üçü aynı firmaya. İkisi "Savunma İstendi", biri "İşleme Alındı" olarak gözüküyor. Bildiğim kadarıyla "Savunma İstendi" durumu sizin şikayetinizin değerlendirilip ardından firmanın da savunmasının istendiği bir durum. Savunmaları bittikten sonra "Sonuçlandı" olarak gözükür belki. Henüz o kısma gelemedim.

durum takip.png

Lütfen üşenmeyin ve hakkınızı arayın. "Ya nasıl olsa bir şey çıkmaz" demeyin. 1. şikayet çıkmaz, 2. şikayet çıkmaz, 3. şikayetiniz belki de sonuçlanır. Aynı firmayı birden fazla kişi tekrar tekrar şikayet ederse illaki gerekli işlemi yapmak zorunda kalırlar. Eğer haklı bulunursanız (sanırım) firmaya belli bir miktar para cezası kesiliyor. Bence başarılı. :D

Son düzenleme:
Valla hevesinizi kırmak istemem, hatta ben de bu sistemden umutluydum ama taa 14 Ekim 2016'da yaptığım şikayet 2018'de falan sonuçlandı, üstelik olumsuz. Bırakın onay vermeyi, adını bile duymadığım bir firmaya, izinsiz SMS'lerine rağmen ceza verilmedi.

30 ekim 2017'de yaptığım bir şikayet ise muhtemelen 2018 ortalarına doğru "işleme alındı" durumuna geldi, hâlâ da aynı.

En son 27 Mart 2019'da şikayet göndermişim, bakalım kaç sene sonra sonuçlanacak...

Özetle şu anda sistemin benim gözümdeki yeri, vatandaşın gözünü boyamak için çıkarılmış bir sistem olduğu. Dostlar alışverişte görsün. İnşallah düzeltirler çünkü gerekli bir sistem.

Evet, bu tip durumlarda hakkımızı aramamız gerek. Zaten bir şey olmaz deyip şikayet etmezsek ekmeklerine yağ sürmüş oluyoruz. Rehber için teşekkürler, yararlı oldu.

Valla hevesinizi kırmak istemem, hatta ben de bu sistemden umutluydum ama taa 14 Ekim 2016'da yaptığım şikayet 2018'de falan sonuçlandı, üstelik olumsuz. Bırakın onay vermeyi, adını bile duymadığım bir firmaya, izinsiz SMS'lerine rağmen ceza verilmedi.
Sizin şikayetleriniz baya eskiymiş. Belki son zamanlarda işleri daha iyi hale getirmişlerdir. Bulunduğunuz yere göre de değişiyor olabilir. Veya şikayetinizin durumuna göre.

Bu arada Trabzonlu musun?
Evet.

Bana da Vodafone musallat oldu şikayet mikayet dinledikleri yok kendilerini iys,den red listesine aldım bana mısın demiyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı