GTX 1660 Ti Armor OC Tiz Ses Sorunu

EgeN7

Megapat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Müh.
GTX 1660 Ti Armor OC ekran kartına sahibim, alalı 1 hafta oldu. Gaming X'te karar kılmıştım ancak fiyatından dolayı pek almak istemedim. Neredeyse aynı olduklarını, arada ufak farkları olduğunda karar kılarak Armor OC aldım. Soğutması, performansı beklediğim ve araştırdığım gibi. Ancak yük altındayken karttan "Coil Whine" gibi tiz sesler geliyor. Genel olarak sürekli bir ses, kesilmiyor. Düşük GPU isteyen oyunlarda ise ara ara, kesik kesik şekilde bu tiz ses duyulabiliyor. Yani kasaya yaklaşınca duyulabilecek bir ses. Çok yaklaşmadan da duyuluyor problem orada. Fanlardan gelmediğine eminim, elle durdurduğumda yine geliyor. Rahatsız etmiyor ancak sistemimdeki parçaların problemli olmamasını daha doğrusu iyi olmasını, stabil olmasını istediğim için buraya sormaya karar verdim.

Coil Whine problemleri GPU'larda yaygın maalesef. Benim de bir kaç haftalık RX 590 kartımda çıkmıştı. Yarın değişim için İtopya'ya geri gönderiyorum. Hakkında açtığım konu:

Kullanmaya devam et, hiçbir şey olmaz. CW olmayan ekran kartı yok. Tek fark, kimisi çok sık yapabiliyor, kimisi nadir. Mesela ben bu olayı, sadece ETS2 ve BF V'in oyun menülerinde yaşadım. Bobinlerin uğradığı gerilim ile alakalı bir durum. Önemseme.

Anladım, Vsync ile bir test edeyim, özellikle dinledim PSU'dan mı geliyor diye ancak sonrasında ekran kartından geldiğine karar kıldım.

Evet genel olarak performansa etki etmiyormuş herhalde. İade süreci sıkıntılı olabilir mağazadan alındı ekran kartı, mırın kırın edip geri almazlar diye düşündüm.
cw yani bobin sesinin performans a hiçbir şekilde zararı yoktur her elektronik alet te görülebilir elektrik akımı olan herşey de

Arkadaşlar doğru söylüyorlar. Playstation 4 Pro cihazımda bile vardı. PS4 coil whine yazarsanız direk göreceksiniz. O kadar sık karşılaşılan bir durum ki... Sadece şiddeti önemli. Rahatsız etmiyorsa işlem yapmayın derim.

Coil whine bütün elektrik dünyasının derdidir ne yazık ki. Sokakta gördüğünüz trafolara yaklaşın (dokunmayın!!!), hepsinde o sesi duyarsınız.

Kısa - orta vadede zararı yoktur. Kabul edilebilir coil whine, sisteminin normalden %1-3 daha fazla enerji çekmesine sebep olur. Kabul edilemeyenler bunun üzerinde enerji çekerler.

Burada önemli olan şey enerjinin sarfiyatı değildir. Sonuçta enerji vardan yok olmaz. O fazla çekilen enerji harekete dönüşür, sargıyı daha çok titretir, devreleri titretir, trafo gibi büyük yapılarda da patlar.

Bilgisayarlarda da ısınma ve performans düşüşü olarak kendini gösterir. Ayrıca gürültü seviyesi rahatsız edici olabilir.

Superposition benchmark gibi güçlü bir benchmark indirip sistemi test edin. Test boyunca hız aşırı derece düşüyorsa ve ses tahammül edilmez boyuta geliyorsa bir sorun var demektir. Burada yapmanız gerekenler;

1) ısınma ekran kartı kaynaklı mı
2) coil whine gerçekten ekran kartından mı geliyor

Sorularını doğru cevaplamanız. İkisi de evet ise kartı garantiye yollayın, değiştirsinler.

@Can Çeralp

Ekran kartları, trafo kadar yük ve gerilim taşımadığı için, riskte olma ihtimali %1-2. Ciddi anlamda rahatsız edici bir ses yoksa, kullanmakta kesinlikle sakınca yok. Problem bulmak için, kafayı takarcasına baktığımızda bir şeyler bulmamız mümkün.

Hatta şöyle söyleleyim. Adam, x cihazı hakkında bir şey duyuyor ve 1-2 sene üzerine, acaba benim cihazımda da böyle bir şey var mı diye inceliyor ve var olduğunu görüyor. Ondan sonra da kafaya takmaktan ne cihazdan ne de PC kullanımından keyif alıyor. Hâlbuki o konuyu duyana kadar farkında bile değildi.

Yani kısacası, ciddi problemler ve rahatsızlık verici şeyler yoksa, bu tür şeylere takılmamalı.

Bende sapphire rx 590 special edition 1800 tl ye aldığım ekran kartı cohil whine sorunu yüzünden iade ettim internet üzerinden almıştım mağazadan almanızı tavsiye etmiyorum iade etme hakkınız bulunmuyor kart servise gitmesi zorunludur servis karar verir çok yaşadım bu durumları

Benim hem poweda hemde ekran kartında CW var. Ama kasadaki fanlar hem çok güçlü hemde iyi soğuttukları için cw sesini kasa fan seslerinden ve hava akımı sesinden dolayı duymuyorum, kasada kasırgalar esiyor ve soğutma çok iyi. Kulaklığı takıp oyuna oynamay, müzik dinlemeye, film izlemeye başlayınca fan seslerinide duymuyorum.

@Can Çeralp

Ekran kartları, trafo kadar yük ve gerilim taşımadığı için, riskte olma ihtimali %1-2. Ciddi anlamda rahatsız edici bir ses yoksa, kullanmakta kesinlikle sakınca yok. Problem bulmak için, kafayı takarcasına baktığımızda bir şeyler bulmamız mümkün.

Hatta şöyle söyleleyim. Adam, x cihazı hakkında bir şey duyuyor ve 1-2 sene üzerine, acaba benim cihazımda da böyle bir şey var mı diye inceliyor ve var olduğunu görüyor. Ondan sonra da kafaya takmaktan ne cihazdan ne de PC kullanımından keyif alıyor. Hâlbuki o konuyu duyana kadar farkında bile değildi.

Yani kısacası, ciddi problemler ve rahatsızlık verici şeyler yoksa, bu tür şeylere takılmamalı.

Katılıyorum. Hiç bir şeyi kafaya takmamalı. Bunlar eşya, sorunlarımızın da %99 çözümleri var.

O yüzden ısınma ve gürültü testlerini önerdim. Testlerde sorun teşkil eden bir sonuç yoksa ufak tefek detaylar sorun sayılmamalı.

@Showdans

Bu arada arkadaşın bahsettiği internet alışverişi konusuna da değinmek istiyorum. Kendisi haklı. Birçok arkadaşımız internet alışverişinden çekiniyor fakat çekinmemelerini, hatta özellikle internetten alışveriş yapmalarını tavsiye ederim.

Çünkü yeri geliyor, mağazada birebir bakıp aldığınız ürünün bir kusuru gözünüzden kaçıyor ve evde fark edip, değiştirmek ya da iade etmek istediğinizde çakal firmalarla sinir stres harbi yaşıyorsunuz. İnternet alışverişleri ise daha az stresli. Mesafeli Satışlar Sözleşmesi gereğince (Avrupa birliği sağ olsun), internetten satın aldığınız cihazı yakından görüp inceleyemeyeceğiniz için, yasalar size güçlü bir hak veriyor. Bu hak da 14 gün içerisinde kesinlikle herhangi bir şart belirtmeksizin ve koşula bağlı kalmadan, ürünü değiştirebilir ya da iade edebilirsiniz (Kozmetik ürünleri, kişiye özel üretilen ya da ayarlanan ürünler, kartuş gibi PC sarf malzemeleri, dijital lisans anahtarları ve iç çamaşırları gibi ürünler hariç).

Bu sebeple güvenilir internet sitelerinden alışveriş yapmak konusunda asla çekinmeyin. Hatta özellikle internetten alışveriş yapın. Hem yasalar daha çok göz önünde oluyor hem de her işlem dijital ortamda kayıt olduğu için haklarınız daha fazla oluyor. Ayrıca devletten vergi kaçırmaya çalışan çakalların önü en azından bir nebze olsun kesilebiliyor.

Mesela ben 3.400 TL'ye aldığım monitörümü, 2 kere ayıplı mal olarak geldi diye değiştirdim. İkisi de ayıplı çıkınca, DOA kapsamında para iadesi istedim. Onu da kabul ettiler. Hatta, para iadesini yapmayalım, yenisini getirelim diye aradılar ve araya kaynatmaya çalıştılar ama ben kabul etmedim. Hatta para iade sürecimi geciktirip, anlamazlıktan geldikleri için yasal faiziyle birlikte geri isteyeceğim. Sonuçta ben 20 gün monitörsüz kaldım ve işlerim aksadı. Ben eve gelen servise para iadesi istiyorum diye talepte bulunuyorum, onlar ise beni, yenisiyle değişim talebiniz onaylanmıştır diye arıyorlar. En azından paramı, öttüre öttüre yasal faiziyle birlikte alırım. Hem bunlar müşteriyi enayi yerine koymaktan vazgeçerler hem de aldığım paranın fazlalığını gariplere dağıtırım. İnsanlar sevinir.

Hakkınızı almaktan çekinmeyin, biz ödememizi 1 gün geç yapsak, faiziyle birlikte geri alırlar. O halde siz de çakala karşı, çakallık yapın.

Eğer bu cihazı bir mağazadan alsaydım; ya cihazın üzerine su içecektim ya servis cihazın içini dışına çıkaracaktı ya sinir stres sahibi olduktan sonra amacıma ulaşacaktım ya da en gerçekçi sonuç olarak kafa göz dalacaktım.

Toplum olarak bilinçlenirsek, tüketiciler değil, satıcı firmalar ter döker. Bırakın onlar döksün. Çünkü ufak maliyetlerden dünyanın parasını kaldırıyorlar. Avrupa'da satıcı firmalar vatandaşın hizmetçisi olmuş durumda. Doğrusu da bu. Hizmet satın alıyoruz, sinir stres sahibi olmak için alışveriş yapmıyoruz. Haklarınızı iyi bilin ve araştırmacı olun.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı