Tidal kalitesinde müzik servisi önerisi

Single_factor

Hectopat
Birkaç yıldır Tidal kullanmaktaydım. Firmanın Türkiye'den çekilme kararı alması sonucu Spotify'a düştüm.
10 gündür Spotify kullanıyorum ama katlanılacak gibi değil. Bu servise insanlar nasıl para veriyor anlayabilmiş değilim. Resmen Ferrari'den inip Tofaş Şahin'e bindim. Ses dosyaları radyo kalitesinden farksız.

Tidal'de master albüm indirmek 15 dk civarı sürüyordu; bunda 1-2 dk'ya iniyor, zaten buradan belli dosya büyüklükleri.

Tidal kalitesinde müzik servisi önerebilecek olan var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir ara bu konuda rehber açmayı düşünüyordum ama size de kısa bir cevap yazayım.

Tidal ve benzeri Hi-Fi stream servisleri aslında düşündüğünüz kadar kaliteli değil.

Believer_FLAC.png

Believer_TIDAL.png

Alttaki şarkının TIDAL versiyonu. Resmi yakınlaştırıp bakarsanız üst frekanslardaki şarkıda aslında olmayan noisei görebilirsiniz. Dakika 2.40-2.45 arasındaki boşlukta net bir biçimde belli oluyor. Yan yana açıp yakınlaştırarak bakın.

Çok daha bariz örnekler vardı da maalesef TIDAL üyeliğim bitti bakamıyorum.

Ayrıca Hi-Fi seçeneğini seçip dinlediğinizde her şarkı Hi-Fi olmuyor. Ben maalesef listemdeki şarkıların bir çoğunu bulamadım. Bulduklarımın bir çoğu hi-fi kalitesi değildi. Bakınız bir örnek:

Ekran Alıntısı.PNG

Şarkı FLAC ve 44.1KHZ gözüküyor ama aslında 320KBPS bile olmayan dandik bir MP3 upsample yapılmış.

Maalesef böyle çok şarkı var.

Son düzenleme:
Bir ara bu konuda rehber açmayı düşünüyordum ama size de kısa bir cevap yazayım.

Tidal ve benzeri Hi-Fi stream servisleri aslında düşündüğünüz kadar kaliteli değil.

Eki Görüntüle 1210078
Eki Görüntüle 1210079

Alttaki şarkının TIDAL versiyonu. Resmi yakınlaştırıp bakarsanız üst frekanslardaki şarkıda aslında olmayan noisei görebilirsiniz. Çok daha bariz örnekler vardı da maalesef TIDAL üyeliğim bitti bakamıyorum.

Ayrıca Hi-Fi seçeneğini seçip dinlediğinizde her şarkı Hi-Fi olmuyor. Ben maalesef listemdeki şarkıların bir çoğunu bulamadım. Bulduklarımın bir çoğu hi-fi kalitesi değildi. Bakınız bir örnek:

Eki Görüntüle 1210081

Şarkı FLAC ve 44.1KHZ gözüküyor ama aslında 320KBPS bile olmayan dandik bir MP3 upsample yapılmış.

Maalesef böyle çok şarkı var.

Öncelikle benim mesleğimin bu olduğunu belirteyim; Ses teknolojileri ve özellikleri konusunda ne kadar bilgilisiniz ve eğitim düzeyiniz nedir bilmiyorum ama tablo yorumlarınız hatalı.

Üstteki tablolarda band genişliği "peak" yapmış. Bu seste distotion a ve bozulmalara yok açar. Zaten spotify için ifade etmek istediğim tam olarak da buydu. Sıkıştırma çok fazla.

Alttaki tabloda, band genişliği ise limitler içinde. Noise sandığınız şey dinamik alanı ifade eder.
Noise ise en tepede olmaz, en altta gördüğünüz kırmızı noktalı alanlardır.

Rehberden vaz geçin. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Ses teknolojileri ve özellikleri konusunda ne kadar bilgilisiniz ve eğitim düzeyiniz nedir bilmiyorum ama tablo yorumlarınız hatalı.
Bilgili sayılmam, eğitimim yok. Yanlış olanı düzeltirseniz sevinirim.
Alttaki tablolardaki band genişliği ise limitler içinde. Noise sandığınız şey dinamik alanı ifade eder.
Band genişliğinden kastınız frekans aralığı mı? Ve alttaki tablo derken neyi kastettiniz? 3. resim mi 2. mi? Ona göre cevap vereceğim de.

Bilgili sayılmam, eğitimim yok. Yanlış olanı düzeltirseniz sevinirim.

Band genişliğinden kastınız frekans aralığı mı? Ve alttaki tablo derken neyi kastettiniz? 3. resim mi 2. mi? Ona göre cevap vereceğim de.

İşin çok fazla detayına girmek istemiyorum. Geniş bir konu ancak bazı betimlemeler yaparsam daha mantıklı olur.

Alttaki tablo; olması gereken ve aradığımız şey. Üstteki tablolarda ise ses bütün dinamik özellğini kaybetmiş. Hiç bir şekilde Equalizer uygulayamaz, frerkanslara müdahale edemezsiniz. Sesler taşmış, bozulmuş.

Bir kamyon kasası düşünün, o kasayı olması gerekenden fazla kum ile dldurursanız taşar.
Ya da bir nehir yatağı düşünün yatağın genişliğinin ve debisinin bir sınırı var oraya göndereceğiniz su değerleri aşmamalı.
"Alttaki tablolardaki" şeklinde yazdığım ifadeyi "Alltaki tablo" olarak düzelttim.

Son düzenleme:
Tamam siz yanlış biliyorsunuz ya da yanlış anladınız. Açıklayayım. Fazla resim var, bu yüzden sayfa yavaş yüklenmesin diye spoiler içine alıyorum.

İlk mesajımdaki üstteki 2 resimden 1.'si, şarkının CDRip hali iken alttaki TIDAL versiyonu. Yani aynı şarkılar, farklı kaynaklar. Önce, üstteki resimde anlatmak istediğimi daha açık bir örnekle açıklayayım.

Ekran Alıntısı.PNG

(Farklı bir şarkı bu)

Kırmızı ile işaretlediğim yer, aslında şarkıda olmayan sesler. Aynı şarkının CDRip veya dijital satın alınan versiyonunda böyle bir gürültü yok. Bu stream servislerinden kaynaklanan bir şey. 1. ve 2. resimde anlatmaya çalıştığım buydu, frekans limiti falan değil.

Şimdi sizin taşma VS. hakkında söylediğiniz doğru, fakat yanlış bildiğiniz bir şey var.

Gerçek 44.1 Khz FLAC şarkıların frekans tablosunda 44.1'in yarısı yani yaklaşık olarak 22Khz'e kadar ses olması gerekir. Tabii ki de bu her şarkı için geçerli değildir. Sonuçta farklı enstrümanlar, farklı frekansta ses üretebilir. Örneğin:

Ekran Alıntısı.PNG

Bu şarkı gerçek 24 bit/48KHz FLAC, fakat frekans tablosunda maksimum 10Khz'ye kadar ses bulunuyor. bunun nedeni bu şarkının sadece piyanodan oluşması.

Şimdi şöyle bir örnek daha vereyim:

Original.PNG

Bu bende bulunan gerçek 44.1Khz FLAC bir şarkı. Ben bunu önce MP3'e, ardından da tekrar FLAC'a çevirdim. Aşağıdaki resimlerden birincisi aynı 44.1KHZ FLAC şarkının 320KBPS MP3'e, ardından da tekrar FLAC'a dönüştürülmüş hali. İkincisi ise yine aynı şarkının 128KBPS'ye ardından FLAC'e dönüştürülmüş hali.

320.PNG

128.PNG

Şimdi burada anlatmak istediğim şu: Bir şarkının frekans grafiğinin üst tarafının boş olması her zaman dinamik aralık anlamına gelmiyor. Frekans keskin bir çizgi ile kesiliyor ise (Tıpkı üstteki 2 resimde olduğu gibi) bu şarkı aslında MP3'ün FLAC'a çevrilmiş hali olabilir. Bu durumda siz kayıpsız FLAC dinliyor sanıyorsunuz ancak üzgünüm, sadece dandik MP3 dinliyorsunuz. Bunu size satan servis eğer Hi-Fi/Master/CD kalitesi diye satıyorsa kazıklanıyorsunuz demektir.

Benim ilk mesajımdaki 3. resim ile örnek vermek istediğim tam olarak buydu. O şarkının orijinal FLAC versiyonunda frekanslar 22KHZ'e kadar gidiyor (Şimdi bulamadığım için resmini atamayacağım). Ancak TIDAL'dan indirilen versiyonu ise 16KHZ'de net bir çizgi ile kesiliyor. Bunun nedeni onun aslında MP3'ten FLAC'a çevrilmiş olması.

Sizin "dinamik aralık" ile bahsettiğiniz şey şu:

Ekran Alıntısı.PNG

Bu şarkı MP3 to FLAC değil. Has ve has 24 bit/96KHZ FLAC. Zaten bariz belli oluyor, frekanslar 30KHZ'e kadar çıkıyor. Şarkının orijinali böyle. Keskin bir çizgi falan yok.

Üsttekileri okuduğunuzu varsayıyorum, TIDAL mevzusuna dönüyorum. TIDAL alan çoğu kişi açtığı her şarkıyı Hi-Fi/FLAC kalitede dinlediğini sanıyor. Ancak maalesef bazı şarkılar bırakın Hi-Fi'ı CD'yi, 320KBPS MP3 kalitesinde bile değil. Siz ses ayarlarından Master veya Hi-Fi seçtğinizde bu MP3'ler FLAC'a çevriliyor ve oynatılıyor. Ben bundan bahsediyordum.

Zaten spotify için ifade etmek istediğim tam olarak da buydu. Sıkıştırma çok fazla.
Ha bu arada; üstteki grafik açıklamasından sonra anlamanız gereken bir diğer şey de, siz Spotify'da yanlış şeyden şikayetçi oluyorsunuz. Spotify size ilk mesajımdaki 1. veya 2. resimdeki gibi değil, Spoiler içinde verdiğim 320 veya 128 örneğindeki gibi şarkı çalıyor. Orada mesele dinamik aralık falan değil, sadece şarkının Lossy kalitede çalınıyor olması.

Ve ayrıca ilk mesajımdaki 1. veya 2. grafikten şikayet etmişsiniz ama maalesef TIDAL'daki Master kalite olmayan tüm şarkılar 1. ve 2. resimdeki gibi (Sizin bahsettiğiniz limit) ya da benim verdiğim 128 ve 320 örneğindeki gibi. Benim TIDAL'dan indirilmiş onlarca şarkım var. Bir çoğu 44.1KHZ ve neredeyse hepsi bu şekilde.

Eğer böyle olmamasını istiyorsanız üzgünüm ama Stream servislerini bırakıp şarkıyı satın almanız gerekiyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı