Tıkladığımda sudo komutu çalıştıracak dosya yapılabilir mi?

Keduket

Decipat
Makaleler
1
Merhaba,
Bilenler bilir Wİndowsta .bat uzantılı dosyalar ile cmd kodlarını çalıştırabilirisiniz. Bende bunu Manjaro'da yapmak istiyorum.
sudo /opt/lampp/lampp startapache sudo /opt/lampp/lampp startmysql
komutları XAMPP'ta Apache ve MySQL'i çalıştırıyor. XAMPP programını Başlatıcaya ekleyemiyorum. Bu yüzden dediğim kodlar ile çalışan bir dosya yapıp bunu başlatıcıya ekleyeceğim. Veyahut sudo /opt/lampp/lampp start diyerekten XAMPP'ı direkt çalıştıracağım. (Bu daha mantıklı geliyor çünkü tek bir kere şifre girilecek galiba. Oysaki 2 satır yazdıpımızda tek tek şifre yazmamız gerek bence. Yani öyle düşünüyorum.) Birde bunları durdurma lazım yani sudo /opt/lampp/lampp stop bu kodu kullanacağım. Bunun için iki farklı dosya yapabliriz. Umarım demek istediğimi anlamışsınızdır. İyi günler.

Ya da ki bence daha mantıklı pkexec env DISPLAY=$DISPLAY XAUTHORITY=$XAUTHORITY /opt/lampp/manager-linux-x64.run bu kodu kullanarak XAMPP programını başlatacağım. Ama nasıl kaydedip bir dosya haline getirebilirim bilmiyorum. Yani uzantısı ne olmalı.

Dosyalarınıza sağ tıklayıp yeni bir bash dosyası oluşturun.
Kod:
#!/bin/bash
sudo /opt/lampp/lampp startapache
sudo /opt/lampp/lampp startmysql
bash shell için bu geçerli. Terminale sh dosyaadi yazarsanız şifre ister ve doğru girildiğinde çalıştırır.

.sh formatında vim, gedit gibi text editorlerle oluşturabilirsin .Detaylar için ".sh files create" araması yapabilirsin.

Dosyalarınıza sağ tıklayıp yeni bir bash dosyası oluşturun.
Kod:
#!/bin/bash
sudo /opt/lampp/lampp startapache
sudo /opt/lampp/lampp startmysql
bash shell için bu geçerli. Terminale sh dosyaadi yazarsanız şifre ister ve doğru girildiğinde çalıştırır.
Bash dosyası derken ne anlamadım. Çünkü sağ tıklayıp oluşturabilceğim sadece dizin ve boş belge var. Bash diye bir seçenek yok. Kusura bakmayın biraz bilgisizim o yüzden.
.sh formatında vim, gedit gibi text editorlerle oluşturabilirsin .Detaylar için ".sh files create" araması yapabilirsin.
Şöyle bir şey yaptım ama metin olarak kaydetti. ?
@Midori @deleted @SypeR

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü_2020-05-31_18-04-09.png
    Ekran görüntüsü_2020-05-31_18-04-09.png
    35,8 KB · Görüntüleme: 26
Son düzenleyen: Moderatör:
Tamam bunu boşverelim sadece .sh uzantılı bir dosya oluşturup içine kodları kaydedin. Terminalden sh dosyaadi.sh olarak çalıştırın.
Yaptım oldu teşekkürler. Peki bunu bir kısayol yapma şansımız var mı? Yoksa dosyayı açma komutunu illaki yazmak mı zorundayız?
@deleted
@49823 @Dengesiz Kokarca
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yaptım oldu teşekkürler. Peki bunu bir kısayol yapma şansımız var mı? Yoksa dosyayı açma komutunu illaki yazmak mı zorundayız?
@deleted
@49823 @Dengesiz Kokarca
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Oluşturduğunuz scripti ~/.local/bin dosya yoluna atarsanız kullandığınız kullanıcı hesabında herhangi bir dosyadayken bile scriptadı.sh yaparak çalıştırabilirsiniz.

Bir de PATH eklemeniz lazım onun için "export PATH=~/.local/bin:$PATH" komutunu kullanın

Son düzenleme:

Geri
Yukarı