TikTok'u nasıl buluyorsunuz?

Platform olarak iyi bir yapıt ama içerik olarak öyle mi bilemem. Sonuçta herkesin olduğu bir platform iyi ve kötü içerikler olacaktır illaki. Toplum gibi düşünün.

Kullanana saygı falan olayını direkt geçtim. Uygulamada dürüst bir olay yok. Clickbait, Saçmalık, Rezillik ön planda olup ünlü olmak adına her türlü işin yapıldığı yer. Allaha şükür kullanmıyorum.

Dün bu konu vesilesi ile ilk defa indirip ilk defa kayıt oldum. Uygulama size zorla toksik içerikler izletmiyor, size kayıt olurken hangi konular ile ilgilendiğinizi soruyor istediklerinizi seçiyorsunuz. Ardından keşfette size o konulardan içerik sunmaya başlıyor siz de sevdiğiniz içerikleri beğendikçe ona benzer içerikler daha fazla çıkmaya başlıyor. Yani sen siyaset videosu beğenirsen siyaset çıkar futbol beğenirsen futbol çıkar gezi beğenirsen gezi videoları çıkar. Yurt dışındaki içeriklere odaklı beğeni yaparsanız da Türk içeriklerini daha az görürsünüz.

Ayrıca YouTube Shorts veya Instagram Reels'e göre keşfet algoritması daha güzel ve tutarlı işliyor sizi daha iyi analiz ediyor. Yani uzun lafın kısası burada reels ve shorts işinizi görür gerek yok diyen arkadaşlar kusura bakmayın sınıfta kalıyorsunuz. Clickbait gibi şeyleri oturup izlediğiniz sürece daha fazla karşınıza çıkıyor yani bir videonun clickbait vs. gibi olduğunu anladıysanız ilginlenmiyorum diyerek geçin bir daha benzer videolar çıkmıyor.

Türkler açısından rezilliğin diz boyu olduğu bir uygulama olsa da yabancılar çok kaliteli içerikler üretiyor, tercihlerinize göre videolar öneriliyor tabii canlı yayın kısmına geçerseniz uygulamayı silme raddesine gelirsiniz orası ayrı bir konu. Son olarak dediğim gibi beğendiğiniz içeriğe göre size video sunduğu için toksik içerikler çıkıyor ise siz kendinizi bir yargılayın önce, eğlenmek isteyen gayet eğlenebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı