Tip 1 diyabet ve askerlik

umut055

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Samsun
Daha fazla  
Merhaba, ben 10 senedir tip 1 diyabet hastasıyım, internette okuduğum güncel olmayan yazılara göre diyabet hastaları askere alınmıyor. Pazartesiden beri hastanede uğraşıyorum. Göz, nöroloji, kardiyoloji, bölümlerinden askere elverişlidir raporu aldım. Son olarak nefroloji için ultrasona gireceğim. Bütün raporları toplayıp endokrinoloji bölümüne gideceğim. Hastanede birkaç kişiden duyduğuma göre askere gidebileceğim söylendi. Bu hastalıkla askerlik yapabilmem neredeyse imkansız. Bilgisi veya tecrübesi olan kişilerden mesaj bekliyorum, teşekkürler.

Duyduğum kişiler gittiğim diğer bölümdeki doktorlar. Kararı verecek olan endokrinoloji bölümü doktoru.

Bizzat ben de diyabet hastası birisi olarak ve 2 sene önce başvurumu yaptım ve muayenemi oldum ve iç hastalıkları doktorunun kararıyla red cevabı aldım. Yani askerlikten muaf oldum. Tip1 diyabetli kişiler askerliğe elverişli değillerdir. Bu net ve kesin bir durum. Doktordan veya kişiden kişiye değişmez.

Bizzat ben de diyabet hastası birisi olarak ve 2 sene önce başvurumu yaptım ve muayenemi oldum ve iç hastalıkları doktorunun kararıyla red cevabı aldım. Yani askerlikten muaf oldum. Tip1 diyabetli kişiler askerliğe elverişli değillerdir. Bu net ve kesin bir durum. Doktordan veya kişiden kişiye değişmez.
Teşekkürler yorumun için.

Endokrin doktoruna hazır gitmişken ameliyatı var onu bir sorarsın mümkünse askerden sonra olursunuz.
Aşırı derece insüline bağımlı değilseniz, kilonuz da çok fazla değilse gitmenizde sakınca görmeyecektir.
Sen tip 1 diyabet nedir gercekten biliyomusun hic yasadinmi ameliyati falan diyosun bilip bilmeden

Merak edenler için sonuçları söylemek istiyorum. Yaklaşık 20 gün kadar uğraştım. Doktor biraz zorladı. Sanırım sorumluluğu üstüne almak istemedi. İlk yorumda belirttiğim bölümlere gidip hepsinden sorun yoktur raporu aldım. En son endokrinoloji bölümüne geldim. Neredeyse her gün gittim endokrinoloji bölümüne, her gittiğimde benden başka başka tahliller istedi. En sonunda Tip-1 diyabet olduğumu kanıtlar bir tahlil istedi. Bu tahlil Ankara'ya gidiyormuş ve en az 1 ay sonra geliyormuş. Techili bozdurduktan sonra şubeye bir rapor vermek için 30 gününüz var. Yoksa polis zoruyla evinizden alıyorlarmış diye okudum. Beni çıkmaza sokmaya çalıştı fakat 10 sene önceki tahlillerimi bile saklayan ben bunun da üstesinden geldim. Hastaneye ilk yattığımda doktorun istediği raporu buldum. O raporu verdiğimde sanki 20 gündür beni uğraştırmamış gibi ''tamam ya bu raporla olur'' dedi ve askerliğe elverişli değildir imzasını attı. Heyete girdim, içeride yaklaşık 10 kadar doktor vardı ve içeride en fazla 15 saniye kaldım. Kimse bir şey sormadı. 3 gün sonra da TSK'ya verilecek kağıdı aldım ve şubeye verdim.

Merhaba, ben 10 senedir tip 1 diyabet hastasıyım, internette okuduğum güncel olmayan yazılara göre diyabet hastaları askere alınmıyor. Pazartesiden beri hastanede uğraşıyorum. Göz, nöroloji, kardiyoloji, bölümlerinden askere elverişlidir raporu aldım. Son olarak nefroloji için ultrasona gireceğim. Bütün raporları toplayıp endokrinoloji bölümüne gideceğim. Hastanede birkaç kişiden duyduğuma göre askere gidebileceğim söylendi. Bu hastalıkla askerlik yapabilmem neredeyse imkansız. Bilgisi veya tecrübesi olan kişilerden mesaj bekliyorum, teşekkürler.

Merhabalar;
Bende yaklaşık 10 yıldır tip 2 diyabet hastasıyım. 1 Mart 2022 tarihiyle askerlik işlemleri için askerlik şubeye gittim hastalığımı belirttim aile hekimimden hastaneye sevk edilmem gerektiği söylendi. Bende direk hastaneye sevkimi istedim. Askeri hastaneye sevk ettiler. İç hastalıklarına hastalığımı belirttim gerekli tahlilleri aldılar. Sonuçlar çıkınca bulunduğum ilde kurul perşembe günü toplanıyordu. Kurula sevk ettiler perşembe günü kurula girdim. Kurulda hiçbir şey sormadan direk muafiyet verdiler. Ort. 15 gün sonra da askerlik şubeden muafiyet raporu geldi.

Yeni konular

Geri
Yukarı