Tıp bölümünü kazanmak için sıralama kaç olmalı?

fenr1rr

Centipat
Daha fazla  
Tıpı garantilemek için sizce sıralama kaç olmalı? Ücretli bir özel üniversitede okuyabilirim. Yıllık 150k bandında ücret verebilecek durumumuz var. Ama devlet istiyorum, minimum kaça girmem gerekir?

Tıpı garantilemek için sizce sıralama kaç olmalı? Ücretli bir özel üniversitede okuyabilirim. Yıllık 150k bandında ücret verebilecek durumumuz var. Ama devlet istiyorum, minimum kaça girmem gerekir?
Devlet için en az 30.000 sıralama yapman lazım. Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi. Ortalama Tıp fakültelerini istiyorsan 15.000-29.000 arası sıralama. İyi fakülteleri istiyorsan da 0-15.000 sıralamaları arasındaki fakülteleri tercih etmen lazım. Eğer ücretli özel fakülte istiyorsan da ilk 50.000 sıralamaya girmen lazım minimum.

İşte merak ettiğim kısım şu ilk 30k ya giren garantiler mi yoksa sadece hak mı kazanır? Mesela her sene Türkiye’de kaç öğrenci tıp fakültesine giriyor?
İlk 30k girerseniz büyük ihtimal girersiniz ama şöyle de olabilir. Çoğu kişi tıp yazsa 30k ile alan üni 26k ya çekse siz 28k yapsanız özele gitmek zorunda kalırsınız. Ama böyle olacağını şahsen sanmıyorum. 30k girmeniz yeterli olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı