Tıp Kazanmak İçin Nasıl Çalışmalıyım?

hazar99

Hectopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Herkese iyi sosyaller. Seneye sınava gireceğim ve 470 taban puanı olan bir tıp fakültesi istiyorum. Okulun vereceği puanı düşersek 420-425 puan almam gerekiyor YGS ve LYS'den. Lise hayatım boyunca günde 3-4 saatin altında ders çalışmadım. Iyi bir Anadolu lisesinde okuyorum. Matematik biyoloji ve kimya derslerim çok iyi (90-95) ama fizik biraz sıkıntılı. Diğer dersler de 80 civarı. Genelde 70 ortalama ile geçtim bütün senelerde. Geçen senden beri YGS için çalışıyorum. Yaz tatilinde günde 6-7 saat çalışıyorum. Her hafta bir kitap bitiyor. Şu ana kadar 15 kitap tamamladım. Hesaplarıma göre yaz tatili sonunda yaklaşık sırf YGS'ye yönelik 30 kitap bitecek. Totalde YGS ve LYS için 60 kitap bitmiş olacak. Sizce sene içinde nasıl bir çalışma izlemeliyim? Bu konuda tecrübeli arkadaşlar varsa yardımcı olursa sevinirim.

Robotlaşmadan, insanlığını ve sosyalliğini kaybetmeden bu tempoda çalışmaya devam et. Çalışmak önemli ama kendine işkence etmekten kaçın. Ruhsuz, sosyopat olmaktansa neşeli, canlı kanlı bir doktor olmayı hedefle. Hedefin belli, bunu güzel yönlerle süslemek sana kalmış.

İlave edeyim sözlerime:
2006-2010 arası lise boyunca hiç çalışmadım, LYS'ye 1 hafta kala türev/integral çalıştım. Sadece ders dinledim, adam akıllı not tutmadım. 400 puan YGS ve MF-4 375 yerleştirme puanı aldım. İkinci öğretim inşaat mühendisliği kazandım ama ruhum çalışmak nedir bilmediği için başarılı olamadım. Sanat yönüm ağır bastı ve okuldan kaydımı aldırdım. Şimdi sevdiğim işi yapıyorum. Açık öğretim peşinde koşacağız. Kaç puan aldığının bir önemi yok. Sevdiğin işi hedefle!

Son düzenleme:
YGS'nin hız sınavı olduğunu bil. YGS konularını bir an önce bitirip bir yandan YGS denemesi çözerken diğer yandan da LYS çalış. LYS çok çok daha önemli bir sınav ve YGS'den büyük orandan ayrılan yönü LYS'nin ne kadar iyi çalıştığınla daha çok ilgisi olması. Biyoloji, Kimya, Fizik yani fen dersleri daha büyük oranda etkili puanında, onun katsayılarına internetten bak. Geometrinin etkisi en az diye çalışmamazlık yapma, geometri pratik yapmadan yapılacak bir ders değil.

Bir de şunu söyleyeyim, üniversitelere puan bazında değil sıralama bazında bak. Puan yıldan yıla çok değişkenlik gösterebilir.

Not: Tıp öğrencisiyim.

YGS'nin hız sınavı olduğunu bil. YGS konularını bir an önce bitirip bir yandan YGS denemesi çözerken diğer yandan da LYS çalış. LYS çok çok daha önemli bir sınav ve YGS'den büyük orandan ayrılan yönü LYS'nin ne kadar iyi çalıştığınla daha çok ilgisi olması. Biyoloji, Kimya, Fizik yani fen dersleri daha büyük oranda etkili puanında, onun katsayılarına internetten bak. Geometrinin etkisi en az diye çalışmamazlık yapma, geometri pratik yapmadan yapılacak bir ders değil.

Bir de şunu söyleyeyim, üniversitelere puan bazında değil sıralama bazında bak. Puan yıldan yıla çok değişkenlik gösterebilir.

Not: Tıp öğrencisiyim.
Teşekkürler.

Peki fiziği nasıl geliştirebilirim? Tavsiyeniz varsa yardımcı olursanız sevinirim.

Teşekkürler.

Peki fiziği nasıl geliştirebilirim? Tavsiyeniz varsa yardımcı olursanız sevinirim.

Fizikte yaklaşık 4-5 senedir çok işlem gerektiren sorular sorulmuyor, işlemler hep basit işlemler, çıkmış sorularda fark etmişsindir belki. Onun yerine olay karşısında yorum yapabilme gücünü ölçüyorlar ama tabii bilmeden yorum yapılacak sorular değil. Onun için konulara çalışırken konunun mantığını anlayarak çalış. Formülleri bilirsen daha kolay yorum yaparsın, formülleri sorularda kullandıkça kafana oturur, ezberlersin. Bol bol farklı kaynaklardan soru çöz, özellikle basit işlem sorularıyla birlikte çoğunlukla yorum gerektiren soruların bulunduğu kaynaklara öncelik ver. FEM'in soruları iyi sayılır, Palme'deki işlemli sorular okulda klasik sınavlarda sorulan sorular gibi, uzun zaman alıyor ve çok işlem gerektiriyor ama yorum soruları pek çok şeyi düşündürüyor, güzel hazırlanmış. Çalışırken müfredattaki değişiklikleri de göz önüne alarak çalış. Konu çalıştıktan sonra bol bol soru çöz.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı