Tıp Fakültesi Kazanmak İçin Tavsiye

hazar99

Hectopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Şu an 11. Sınıftayım. Ankara'nın iyi Anadolu Liselerinden birinde okuyorum. Sınıfımın ilk üçünde okulun ilk onundayım. 9. sınıftan 11. sınıfa kadar günde 3-4 saat şimdi ise yani 11. sınıfta günde 5-6 saat ders çalışıyorum. Fen ve matematik derslerim gerçekten iyidir. Fen de biyolojim aralarında en iyisidir. Kimya ikinci fizik de üçüncü iyi olduğum fen dersleridir.10. sınıfın yaz tatilinde ygs ye çalışmaya başladım. Ygs'nin yarısı bitmiş durumda şu an. Diğer yarısını da yaz tatilinin sonuna kadar bitirmeyi düşünüyorum. Böylece 12. Sınıfta full lys çalışmayı düşünüyorum. Hep takdir belgesi alarak geçtim. Sizce Ankara'da bir tıp fakültesi kazanma şansım var mı? Tavsiyleriniz neler?

YGS konularını yaz sonuna kadar bitirirsen (Türkçe-Sosyal dahil) rakiplerinin çoğuna fark atarsın çünkü %60'lık kesim o zamanlar yeni başlıyor çalışmaya. Daha sonra LYS'ye yüklenirsin, tabi YGS'yi bırakmak olmaz, bol soru ve deneme çözmen gerekiyor süreyi yetiştirmek için. Şubat ayına kadar haftada bir deneme, şubatta haftada iki, martta ise hergün bir deneme çöz. Ayrıca her dersten birer soru bankası bitrmen ve branş denemesi çözmen gerek. YGS'de başarılı olmak için konuları bilmekten çok, soru çözmek önemli. Bu tempo ile çalışırsan istediğin yeri kazanırsın.

Son düzenleme:
Böyle çalışanları görünce kendimden nefret ediyorum :) Nasıl o kadar çalışabiliyorsunuz?
Asıl soru nasıl çalışamıyorsunuz? Hiç vicdan azabı tarzı bir şey olmuyor mu ya? Ailen seni okutmak için elinden geleni yapıyor sen sadece oturuyorsun. Tamam hep ders çalışmakta olmaz da yine de soru çözmeyince veya tekrar yapmayınca insan bir boşluk hissediyor. Sanırım sorumluluk bilinci ile alakalı bir durum.

Fen derslerine ilgin varsa ve iyiysen; YGS'nin yarısı bittiyse zaten baştan avantajlı başlıyorsun. Yazın da YGS'nin kalan kısmını bitirip YGS için en gerekli şey olan denemelere başlarsan ve okullar açıldığında da YGS konularıyla vakit kaybetmeyip denemelere devam edersen çok iyi edersin. YGS'den önce çalışırken en önemli şeylerden biri LYS'yi unutmadan çalışmak. LYS'nin puan etkisi daha fazla ve çalışmanın gerçek karşılığını göreceğin yer yine LYS. Geçen sene ben de bu yollardan geçmiş bir tıp öğrencisiyim ve doğru çalışmada asıl olan sürekliliktir bunu söyleyebilirim. Çalışman devamlılık göstersin.

Fen derslerine ilgin varsa ve iyiysen; YGS'nin yarısı bittiyse zaten baştan avantajlı başlıyorsun. Yazın da YGS'nin kalan kısmını bitirip YGS için en gerekli şey olan denemelere başlarsan ve okullar açıldığında da YGS konularıyla vakit kaybetmeyip denemelere devam edersen çok iyi edersin. YGS'den önce çalışırken en önemli şeylerden biri LYS'yi unutmadan çalışmak. LYS'nin puan etkisi daha fazla ve çalışmanın gerçek karşılığını göreceğin yer yine LYS. Geçen sene ben de bu yollardan geçmiş bir tıp öğrencisiyim ve doğru çalışmada asıl olan sürekliliktir bunu söyleyebilirim. Çalışman devamlılık göstersin.
Lys'nin konuları 11 ve 12. Sınıftan ağırlık gösterdiğinden şu an 11.sınıfı oldukça iyi tutmaya çalışıyorum ygs 'nin yanında. Dediğim gibi kimya biyoloji ve matematik te sıkıntı çekmiyorum. Tek fizik de zorlanıyorum. Fizik hakkında ise daha iyi olması için uğraşıyorum. Sizce fiziği daha çok geliştirmek için ne yapmalıyım?

Lys'nin konuları 11 ve 12. Sınıftan ağırlık gösterdiğinden şu an 11.sınıfı oldukça iyi tutmaya çalışıyorum ygs 'nin yanında. Dediğim gibi kimya biyoloji ve matematik te sıkıntı çekmiyorum. Tek fizik de zorlanıyorum. Fizik hakkında ise daha iyi olması için uğraşıyorum. Sizce fiziği daha çok geliştirmek için ne yapmalıyım?
Fiziğin soru tarzı son yıllarda yoruma dayalı olmaya başladı. İşlem gerektiren soru sorduklarında da işlemde zorlamıyorlar. Önemli olan konuyu iyi kavramak ve doğru yorumlayabilmek. Sözel konuları çok seviyor ÖSYM, o yüzden bir şey öğrenirken nedenini iyi öğren. Formüller çok fazla ama soru çözdükçe akılda kalıyor ve bazı sorularda yorumlamak için bile çok işe yarıyor. Kıyıda kalmış konuları, yılın son konularını falan sormayı da seviyorlar sözel soru rahat sorabildikleri için. MEB'in dağıttığı fizik kitabından cümlelerle sorulur genelde sözel sorular da. Kitap biraz kalın ama vaktin olursa hızlıca bir okursan sözel konuları yararı olabilir.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı