Tıp istiyorum, nasıl çalışmalıyım?

CanEge

Femtopat
Abiler herkese merhaba. Ben bu dönem 10.sınıfım ve 9.sınıftan beri içimde bir tıp fakültesi isteği var. Gerçekten doktor olmak istiyorum. Notlarım ortalama, yani kötü değilim. Sadece nasıl çalışmam gerektiğini bilmiyorum. Konu eksikliklerim var. Onlar için her şeyi feda bile edebilirim (yaz tatili). Yeter ki ne yapmalıyım onu bilmek istiyorum.

Kendini bıktıracak kadar abartmıyorsun tamam mı? İlk iş bu.

Sonra kitaplara tek tek bakıyorsun nerelerde eksiğin varsa not ediyorsun.

Ardından internetten videoları ve konu anlatımlarını izleyip defterine yazıyorsun.

Sonra da bunlardan test çözüyorsun.

Sınav zamanları yaklaştığında da kendine sınav hazırlayıp çözüyorsun.

Bu kadar basit. :)

Abiler herkese merhaba. Ben bu dönem 10.sınıfım ve 9.sınıftan beri içimde bir tıp fakültesi isteği var. Gerçekten doktor olmak istiyorum. Notlarım ortalama, yani kötü değilim. Sadece nasıl çalışmam gerektiğini bilmiyorum. Konu eksikliklerim var. Onlar için her şeyi feda bile edebilirim (yaz tatili). Yeter ki ne yapmalıyım onu bilmek istiyorum.
Kardeşim düzenli falan çalış diyecekler olacak ama son sene adam akıllı çalışsan bile yeter. Lise 2’desin ve lisenin tadını çıkar. Bizim sınıfta arka dörtlü dediğimiz kişilerin hepsi tıp kazandı ve bunlar 3 sene boyunca düz geçen çocuklar. Sadece son sene adam akıllı çalıştılar. Sürekli kahveye giderlerdi, okey atarlardı. Okuldan kaçarlardı ama tıp kazandılar sonuçta. Şimdi fazla kasma tadını çıkar lisenin. Son sene adam akıllı çalış ama. Çok rahat kazanırsın.

En iyi sonuç için bir danışmana gidebilirsin içinin rahat olması için. Rehber hocan da olabilir bu kişi.

Kendini bıktıracak kadar abartmıyorsun tamam mı? İlk iş bu.

Sonra kitaplara tek tek bakıyorsun nerelerde eksiğin varsa not ediyorsun.

Ardından internetten videoları ve konu anlatımlarını izleyip defterine yazıyorsun.

Sonra da bunlardan test çözüyorsun.

Sınav zamanları yaklaştığında da kendine sınav hazırlayıp çözüyorsun.

Bu kadar basit. :)
Günde ortalama 5 saat ders çalışıyorum. bol bol Anatomi kitapları okuyorum sırf Tıp Fakültesine gittiğimde konulardan yabancılık çekmeyeyim avantajım olsun diye. Annem ve Babam ilkokul mezunu yani demek istediğim şu geleceğimin yan yatıp sineklenerek iyi olmasını beklersem bir yere varamam. O yüzden şimdiden temel atmaya çalışıyorum.

Abartma konusuna gelecek olursak biraz haklısınız :D

Son düzenleyen: Moderatör:
Kardeşim düzenli falan çalış diyecekler olacak ama son sene adam akıllı çalışsan bile yeter. Lise 2’desin ve lisenin tadını çıkar. Bizim sınıfta arka dörtlü dediğimiz kişilerin hepsi tıp kazandı ve bunlar 3 sene boyunca düz geçen çocuklar. Sadece son sene adam akıllı çalıştılar. Sürekli kahveye giderlerdi, okey atarlardı. Okuldan kaçarlardı ama tıp kazandılar sonuçta. Şimdi fazla kasma tadını çıkar lisenin. Son sene adam akıllı çalış ama. Çok rahat kazanırsın.
Ben ne yapayım? 9.sınıfım tabiri caizse eşek gibi çalışıyorum "TIP" için bana göre geç bile 10.sınıf. Herkes bir olamaz.

İsteğinden emin olmalısın öncelikle. Çünkü çoğu öğrenci tıp okurken 2. sınıfta bırakıyor gidiyor. Matematik ve Fen dallarına ağırlık vermelisin. Fakat bu Türkçe ve Sosyal dallarını çalışmaman gerektiği anlamına gelmez. Önünde YKS var. Şimdilik ona hazırlan.

Ben de bir lise öğrencisiyim, bence konu eksiği gidermek çok zor değil, yaparsın yani onu.

Şu an test falan çözmek yerine, kitap okumak daha iyi olur senin için. Altyapın kuvvetli olsun son 2 sene adam akıllı çalışırsan kazanırsın. Benim kuzenim de tıp istiyordu ve altyapısı maalesef yoktu ve son sene full test çözdü, arada sırada kitap da okumuştur ama çok değil ve 380 puan yaptı. Dersi derste dinle, kitap oku, günü gününe çalışmaya özen göster şuan bence. 11'e geçince yavaştan test çözmeye başla son sene de Allah ne verdiyse çalışırsınız artık 🙂.

"Okuldan kaçan, kahveye gidip okey atan kişiler tıp kazandı..." demiş bir arkadaş, olabilir elbette ama işini sağlama al gerisini Allah'a bırak yeter.
Günde ortalama 5 saat ders çalışıyorum. bol bol Anatomi kitapları okuyorum sırf Tıp Fakültesine gittiğimde konulardan yabancılık çekmeyeyim avantajım olsun diye. Annem ve Babam ilkokul mezunu yani demek istediğim şu geleceğimin yan yatıp sineklenerek iyi olmasını beklersem bir yere varamam. O yüzden şimdiden temel atmaya çalışıyorum

Abartma konusuna gelecek olursak biraz haklısınız :D
Böyle devam ederseniz kazanacağınızı düşünüyorum, çok da abartmayın bence de, dersten soğuyacak kadar çalışmayın yani. İyi forumlar dilerim...

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı