Tıp vs Psikoloji vs Mimarlık vs MBG

moonandsun

Kilopat
Yer
İzmir, Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar iyi akşamlar, tercihlerimi ve kafa karışıklığımı yargılamadan objektif bir yorum yaparsanız sevinirim. Bu sene kırık OBP'e rağmen tekrar hazırlanacağım olmazsa 3.sene deneyeceğim mecburi(ailevi) sebeplerden tercih yapmak zorunda kaldım ve DEÜ'de 2 yıllık bir bölüme gideceğim ama ben sevdiğim şeyi okumak ve yapmak istiyorum. Fakat hayatımın her dönemimde kararsız bir insan olduğum gibi bu dönemde de kararsızlık beni çarptı, bir kere dünyaya geliyoruz ve bu sene olmazsa bile 3.sene en iyi okullardan birinde bu bölümlerden birini düşünüyorum, tek tek açıklayacağım size sebeplerini.. Derler ya bildiğim şey hiçbir şey bilmediğim aynı o durumdayım yardımcı olursanız çok çok sevinirim. Normalde insanlar daha çok dil alanında yeteneğim olduğunu söyler ama benim hedeflerim farklı onu da belirteyim.. (Lise derslerinde Fizik'e ekstra ilgim var)

Tıp: Çocukluktan beri hep ne meslek istiyorsun diye sorduklarında Doktor veya Pilot demişimdir, Doktorlar'ı belki yüzlerce kez baştan bitirdim biliyorum bu yeterli bir sebep değil ama insanların hayatına dokunma hissi, o prestijli meslek hissi, yaşadığını hissetmek gibi olan o his beni çok kendine çekiyor. Ayrıca annemi kanserden kaybettiğimden dolayı diğer insanları kurtarma isteğiyle büyüdüm. Çocukluğum hastanelerde geçti, doktorluk bana uygun olur mu diye sürekli düşünüyorum ama bir cevap bulamıyorum..

Psikoloji: Ergenliğe girdiğimden beri psikolojik sıkıntılar çekiyorum ve şu an aktif olarak bir psikiyatrist ve psikologa gidiyorum ve ilaç kullanıyorum, psikolojik kitaplar okumayı, diziler izlemeyi, bu konuda araştırmalar yapmayı, podcastler videolar dinlemeyi çok seviyorum, yine temel sebep insan hayatına dokunmak ve ilgimi çeken bir alanla ilgilenmek ama Türkiye'de bu alanda işsizlik kaygısı çok fazla ve sonumu göremiyorum açıkcası bu konuda. Bildiğim tek şey bu bilimi çok sevdiğim.

Mimarlık: Çocukluktan beri kağıtlara hayali şehir veya hayali ülke resimleri çizerim, bir şeyler tasarlama fikri o tasarım fikri beni çok cezbediyor her zaman bu konuya çok çok ilgim olmuştur çocukluktan şimdiye.. Anne babası resim öğretmeni olan biri olarak küçüklükten beri resimle iç içeyim, resime çok yeteneğim olduğunu düşünmüyorum ama hayal gücünü zorlamak, tasarlamak tam benlik diyebiliyorum fakat aynı Psikolojide olduğu gibi bir işsizlik kaygısı güdüyorum maalesef.

Moleküler Biyoloji ve Genetik: İTÜ MBG mezunu bir akrabamız var ve çok güzel bir firmada akciğer kanserine karşı ilaç ar-ge'si yapıyor. Onun bu hikayesini dinledikten sonra çok imrendim ve genetikle, hastalıklarla uğraşmak yine benim için cezbedici..

Sizin tavsiyeniz ne olur, teşekkür ederim şimdiden..

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence sizin kafanız fazlasıyla karışmış hocam eğer bir şeyi yeterince istemiyor sevmiyorsanız diğer seçeneklere alternatiflere yönelirsiniz birden fazla ilgi alanınız tabii ki olabilir ama hepsini eşit derecede sevmiyorsunuzdur birinden biri daha baskındır benim için tıp baskındı örneğin sizinkide tıp gibi duruyor ne sevdiğinize tam olarak karar verin ve ondan sonra tercih yapın insanlar doktorluk sevilmeden yapılmayacak bir meslek diyor elbette doğru eğitimi zorlu bir eğitim ama mevcut şartları düşünürsek ve başka çıraklık gibi bir alternatifiniz yoksa akademik başarınız yüksekse ve kazandıysanız tıp yazıp gitmek hala en mantıklı seçenek gibi duruyor ekonomik şartlar ve ilgi alanlarınızıda göz önünde bulundurursak yine en mantıklı seçim bu.

Bence sizin kafanız fazlasıyla karışmış hocam eğer bir şeyi yeterince istemiyor sevmiyorsanız diğer seçeneklere alternatiflere yönelirsiniz birden fazla ilgi alanınız tabii ki olabilir ama hepsini eşit derecede sevmiyorsunuzdur birinden biri daha baskındır benim için tıp baskındı örneğin sizinkide tıp gibi duruyor ne sevdiğinize tam olarak karar verin ve ondan sonra tercih yapın insanlar doktorluk sevilmeden yapılmayacak bir meslek diyor elbette doğru eğitimi zorlu bir eğitim ama mevcut şartları düşünürsek ve başka çıraklık gibi bir alternatifiniz yoksa akademik başarınız yüksekse ve kazandıysanız tıp yazıp gitmek hala en mantıklı seçenek gibi duruyor ekonomik şartlar ve ilgi alanlarınızıda göz önünde bulundurursak yine en mantıklı seçim bu.
Çok teşekkür ederim hocam yorumunuz beni 2 gündür düşündürttü ve net kararım olmasada Tıp şu an daha mantıklı duruyor, Tıptan istediğim o araştırma alanına da yönelebilirim, psikolojiyede yönelebilirim benim için biraz sınırları kaldırıyor açıkcası. Ama eğer Tıp olmazsada sıralamam Psikoloji > Mimarlık > MBG şeklinde sanırım, aslında Tasarım&Mimarlık çok ilgimi çekiyor ve benim için eğlenceli ama ben okursam bir bilim öğrenmek istiyorum, insana dair kendime bir şeyler katmak istiyorum bu yönden Tıp ve Psikoloji ağırlıklı basıyor. Tasarım konusunda kendimi sonradan da geliştirebilirim hiç olmazsa 2.üniversitemi okurum, hayatta her şeyi yapmanın mümkün olduğunu düşünüyorum sadece geç kalmak istemiyorum bakalım :)

Geri
Yukarı