Tıraş sonrası sivilcelenme

Akerfeldt

Kilopat
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Arkadaşlar bu sıkıntıyı illaki yaşayanınız vardır. Tıraştan sonra şu gıdı denilen taraftaki sakallarda tahriş ve sivilcelenme oluşuyor. Tahrişi azaltmak adına duş aldıktan hemen sonra tıraş oluyorum ama çokta bir etkisini göremedim. Bu gıdı kısmında tıraştan sonra oluşan kızarma ve sivilcelenme nasıl önlenir? Resimlerdeki gibi bir görüntü oluşuyor.
1.jpg
2.jpg

Ters yönde olunursa böyle olur diye biliyorum ama.
Aynen hocam öyle olduğunu biliyorum. Ama ben sakallarımın çıkış yönüne doğru tıraş oluyorum, çıkış yönünün tersine olduğu zaman zaten sakal ses çıkarır. Elinizi yüzünüze getirin, sakalınızı aşşağıya doğru tararsanız çıkış yönüne taradığınız için ses çıkmaz, ama yukarı doğru yani çıkış yönünün tersine tararsanız sakallarınız ses çıkartır ve hissedersiniz zaten. Bende sese göre çıkış yönlerine doğru tıraş oluyorum.

Ters tıraş olunca, bende böyle olmuyor. Acaba hangi köpüğü ve jileti kullanıyorsunuz? Aman Permatik demeyin. :D
Hocam Gillette Blue 3 var, arko tıraş sabunu kullanıyorum şu berberlerde olan. Tıraş jeli çok kimyasal yüzümü aşırı derecede tahriş ediyor, tıraş köpüğüde sakallarımı çok yumuşatmıyor. En iyisi ve en doğalı bu tıraş sabunu valla tavsiye ederim. Aldığınız tıraş köpüğü 6-7 ay gidiyorsa bu en az 1 yıl gidiyor. Hemde doğal sabun. Kokusuna denecek laf yok zaten 10 numara birşey aşırı nostaljik.

Sıcak su ile yüzünüzü yıkıyorsunuz değil mi? Sakalları yumuşatmadan tıraş olunca bol kanamalı son. :)
Hocam işte o yüzden duştan hemen sonra oluyorum tıraşı. Duş alırken zaten arada sakallarda yumuşuyor sıcak suyun etkisiyle daha yumuşak bir tıraş oluyor. O kanamalı sonu hiç yaşamadım ama Derby'nin kıytırık 3 bıçaklı jiletiyle yaşadığım tahrişi unutmuyorum. Gillette'nin ne kadar kaliteli olduğunu onu kullandığımda anlamıştım.
Kıl köklerini çok tahriş ediyorsun galiba.
Hocam sadece o gıdı tarafında oluyor onun haricinde hiçbir şekilde tahriş olmuyor yüzümde anlamadım gitti. Okuldaki arkadaşlarıma bakıyorum onlaradada aynı sorun, onlardada aynı yerler kızarık ve sivilceli.

Geri
Yukarı