Tırcı olmak

KaleX43

Centipat
Daha fazla  
Herkese merhaba arkadaşlar,, sizlerle biraz sohbet edelim biraz konuşalım isterseniz. Ben Emirhan 14 yaşındayım ve tır şoförü olmak istiyorum. Ve şimdiden kaynaklardan araştırmaya başladım. Ama tek bir sıkıntı var o da çok çevremiz olmaması. Yani öyle çok akrabamız yok çok fazla çevremiz de yok ve bir de babam ya da bizim sülaladen hiç tır şoförü olmaması. Aynı şekilde akrabalarda da yok. Yani kendim tek başıma kasacağım maalesef ama sizce mümkün mü? Yani ehliyet falan alırken sıfırdan bir şoför olarak başlayacağım. Her insan gibi ama ben de çok az bilgi ve hiç tır sürmemiş olarak başlayacağım. Sizce olur muyum?

Her işin kendine göre zorlukları var. Öğrenme konusunda sıkıntı yaşayacağınızı sanmam. Fakat en büyük zorluklardan biri uzun süre yalnız kalmak. Yani belki günlerce yolda olacaksınız ve tek başınıza kalacaksınız. Ben kafayı yerdim.

Çok yorucu bir meslek. Hayatınız hep tırın içinde geçiyor, kendi çevrenize vakit ayıramıyorsunuz. Kazandığınız para da belki taş çatlasa 100k-150k TL. Gençliğimi böyle bir meslek için harcamazdım. Bu yorumu gönlünüzü kırmak için söylemiyorum, tamamen kendi fikirlerim.

ETS 2 oynadıktan sonraki halim :)

İşin şakası bir yana tabii ki olabilirsiniz. Bu işi yapan kişilerle iletişime geçebilirsiniz. YouTube'da bugün birçok bu konsepti uygulayan kanal var. Bunlardan biriyle iletişime geçebilirsiniz.

Tabii bu işi yapmak için yüksek miktarda sermaye gerekiyor. Tır fiyatları almış başını gitmiş.

Bunlara ek olarak en önemli olan kısım da gelecekte ailenizden uzakta bir hayat geçirmeye de alışmalısınız. Çocuğunuz ve eşiniz olmadan, bu işi yapabilecek misiniz? Cevabı evet ise diğer konuları bir şekilde halledersiniz.

Herkese merhaba arkadaşlar,, sizlerle biraz sohbet edelim biraz konuşalım isterseniz. Ben Emirhan 14 yaşındayım ve tır şoförü olmak istiyorum. Ve şimdiden kaynaklardan araştırmaya başladım. Ama tek bir sıkıntı var o da çok çevremiz olmaması. Yani öyle çok akrabamız yok çok fazla çevremiz de yok ve bir de babam ya da bizim sülaladen hiç tır şoförü olmaması. Aynı şekilde akrabalarda da yok. Yani kendim tek başıma kasacağım maalesef ama sizce mümkün mü? Yani ehliyet falan alırken sıfırdan bir şoför olarak başlayacağım. Her insan gibi ama ben de çok az bilgi ve hiç tır sürmemiş olarak başlayacağım. Sizce olur muyum?

Neden olmasın kimse annesinin karnından ehliyet ile doğmadı.

Hocam bu işler araştırarak pek yaramaz işine, deneyimlemen lazım.
21 yaşına geldiğinde tır ehliyeti alırsın ama almak o kadar kolay değil.
Mesela kar yağınca yolda neler yapman gerek, işte takograf nedir nasıl kullanılır, hız, tonaj kuralları, uyku kurallarını net öğrenmen gerek, mesela dondurulmuş çekerken frigolik dorse nasıl kullanılır vesaire hepsini bir incelemelisin, yük çekmeye başlayınca mola yerlerinde yaşı ilerlemiş usta şoförlerden bilgi alırsın anladın mı?

Hiç kimse hiçbir işe bilerek başlamıyor yaparak öğreniyor daha iyi iş hayalleri de kurabilirsin ve başarabilirsin derdim fakat insan sevdiği işi yapmalı düşüncesini benimseyen biri olarak sevdiğin işi en iyi şekilde yapmak için çabala.

Sağ ol dostum aleykümselam. Yani Emirhan kardeşim azim sarfedersen neden olmasın. Lakin senin tırcıların yaşadığı duyguyu yaşaman lazım. Yani uzun süre yalnız kalmak, sorfada genellikle tek olmak gibi. Tek başına yaşamayı öğrenmen lazım yani. Öğrenmek konusunda da zaten istersen neden olmasın. Deneyimlen biraz bu yaşta sor soruştur. ETS oyna biraz :)

Geri
Yukarı