TKL vs. %60 klavye

Alexsandro

Attopat
Merhaba arkadaşlar, mekanik klavye alacağım. Sizlerin de fikrine danışmak istedim. Sizce TKL klavye mi, yoksa %60 klavye mi? Genellikle FPS oyunları oynuyorum hatta sadece oyun için kullanacağım.

İki türü de kullanmış biri olarak TKL diyorum. %60 klavyelerde çok az tuş ve çok fonksiyon olduğu için sorunlar ortaya çıkıyor. Mesela yanlışlıkla bir fonksiyonu devreye soktunuz ve sayı tuşları F tuşları yerine geçiyor. Fonksiyonları ezbere bilmiyorsanız işiniz zor.

İki türü de kullanmış biri olarak TKL diyorum. %60 klavyelerde çok az tuş ve çok fonksiyon olduğu için sorunlar ortaya çıkıyor. Mesela yanlışlıkla bir fonksiyonu devreye soktunuz ve sayı tuşları F tuşları yerine geçiyor. Fonksiyonları ezbere bilmiyorsanız işiniz zor.

Hocam size 2 sorum var kullanmış birisi olarak tercihimde yardımcı olur musunuz?
1-sadece oyun için hangisi mantıklı sizce.
2-sizinde dediğiniz gibi 60 klavye zor alışmak peki 2 hafta sonra falan alışma olmaz mı tuşlara?

Hocam size 2 sorum var kullanmış birisi olarak tercihimde yardımcı olur musunuz?
1-sadece oyun için hangisi mantıklı sizce.
2-sizinde dediğiniz gibi 60 klavye zor alışmak peki 2 hafta sonra falan alışma olmaz mı tuşlara?
Sadece oyun için %60 daha mantıklı gibi gözükse de bence TKL çok daha mantıklı. Nedenlerini üstte belirttim. Alışmak biraz zordu evet. 1 sene kullandım ve 1-2 ay önce değiştirdim. Ve değiştirdiğime de çok memnunum.

Bu dedigin motospeed klavyelerde var sadece. Basili tutarak fakli layer aktif hale getiriliyor. Sanirim ondan bahsediyorsun.
TKL, %60 ve %65 arasinda her turlu %65 tercih ederim.

Sorulması gereken soru gerçekten o kadar küçük klavyeye ihtiyacım var mı? Evde masa üzerinde kullanılacak ise TKL bana sanki daha mantıklı geliyor. Yüzde 60 65 klavye kullanmadım. Ancak daha küçük olmasının bana bir avantaj olması gerekiyor ki alayım. Yıllardır TKL kullanıyordum hatta geçen gün yenisini aldım. Numerik tuşlara ihtiyacım yok ve bu tarz bir klavye benim beklentimi karşılıyor.
Açıkçası birçok tuşa başka tuşlarla birlikte basmaya alışmak istemiyorum. Çünkü buna alışmayı gerektirecek beni zorlayan bir mecburiyetim yok.

Yine de kullanmadan tabi kesin bir yorum yapmam doğru olmaz. Belki bir gün alma fırsatım olur.

%60, TKL, fullsize her türlü klavye kullandım. %60 bana kalırsa tamamen fantazi işi. Birçok oyunda F1,F2 vs. tuşları kullanmak gerekiyor. %60 klavye ile bunları kullanmak işkence. Delete, Prt sc gibi tuşları kullanmak ayrı işkence. Örnek veriyorum CS:GO'da halâ hayattayken takım bi oylama yapıyor, o an oy kullanmak çok zor oluyor.

Bir süre önce Motospeed CK62, sonrasında da Razer Huntsman Mini aldım toplamda 15dk kullanmışımdır ikisini de. Sonra HyperX Alloy Origins Core aldım, o da süs gibi duruyor kutusunda.

Eğer çok kısıtlı bir alanınız yoksa %60 tercih etmeyin derim. Numpade hiç ihtiyacınız yoksa TKL düşünün. Fakat kendi adıma en mantıklısı; Razer Huntsman, G512, Alloy Origins, Apex 7 tarzında fazla yer kaplamayan minimal bi fullsize klavye.

Yeni konular

Geri
Yukarı