TN hız farkı çok mu IPS'e göre?

burakwfs

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar, TN panel monitör buldum ama çoğu kişi TN alma diyor. IPS de var fakat IPS daha pahalı ve Hz i daha düşük 144 Hz IPS 165 Hz TN hangisini alsam bilemedim. Fiyat farkıda çok yok 50 TL falan, IPS'in daha canlı daha dogru renk gosterdıgını bılıyorum. TN'ın de milisaniyeyi Hz i daha çok hissettirdiğini biliyorum ama TN in bu hız farkı çok mu IPS'e göre? Yani IPS'den ne kadar hızlı ufak bir örnekleme yapabılıcek var mı?

Daha geçen gün tartıştık.

Böyle farkları ayıracak kadar oyun oynadıysanız gözünüz kuvvetliyse çok fark ediyor ben TN panellerin bile birbiri arasındaki gecikmeyi anlayabiliyorum. Sırf o yüzden XL2411P den XG2401 e geçtim.

Ben şu anda IPS panel bir monitör kullanıyorum.
TN panelde kullanmış biriyim.
Yani gerçekten profesyonel olmak gibi bir amacın yoksa IPS panel en iyisi.

Bende TN'den IPS'e geçtim ve cidden IPS candır. Hz farkından bahsetmek gerekirse 21Hz'lik bir farkı anlamak zor olabilir. Şahsen 144 ve 240Hz arasındaki farkı çok ayırt edemiyorum.

Bir de alacağınız modelleri net olarak atarsanız daha iyi öneride bulunabiliriz.

Gaming odaklı oyuncu laptoplarının kavyeleri bile 7-15 ms gecikmeye sahip. Monitörde 10 ms e kadar bir fark anlamak oldukça zor.
Bu iki gecikme türü tamamen farklı şeyler yalnız. Klavye gecikmesi dediğimiz şey input gecikmesi. Bu yüzden aradaki farkı anlamak çok zor olabilir tabii ki. Ama monitörlerdeki gecikme pixellerin geciş gecikmesi yani input gecikmesi değil. Dolayısıyla 5 ve 1 ms arasındaki farkı bile fark etmek çok kolay.

Konudaki soruya gelecek olursak, özetle hiçbir panel türünün kusursuz olduğunu söyleyemeyiz. IPS paneller yeterince hızlı olsaydı piyasada TN panel kalmazdı. TN paneller genelde aynı seviyedeki IPS panellere göre daha hızlıdır. Önemli olan hız/resim kalitesi dengesini ne derecede kuracağınız. Yani seçim size kalıyor.

Arkadaşlar, TN panel monitör buldum ama çoğu kişi TN alma diyor. IPS de var fakat IPS daha pahalı ve Hz i daha düşük 144 Hz IPS 165 Hz TN hangisini alsam bilemedim. Fiyat farkıda çok yok 50 TL falan, IPS'in daha canlı daha dogru renk gosterdıgını bılıyorum. TN'ın de milisaniyeyi Hz i daha çok hissettirdiğini biliyorum ama TN in bu hız farkı çok mu IPS'e göre? Yani IPS'den ne kadar hızlı ufak bir örnekleme yapabılıcek var mı?

Bazı arkadaşlar milisaniyenin altında ki gecikmelere bile takılıyor bu denli profesyonel bir yorum yapamam ama IPS diye genelleme yapmamak gerekiyor. 10 ms gecikmeye sahip olan IPS ekran var 1 ms gecikmeye hatta 0.5 ms gecikmeye sahip IPS ekranlar var. Bazı modeller 1 ms dese bile test edildiğinde 4 ms gibi değerler alınabiliyor. TN panelin avantajı 1 ms değerlerini rahat verebilmesi. Alacağınız IPS modelinin bu değerleri verebileceğine eminseniz tabii ki IPS ekran. Hatta çok takılmıyorsanız 4 ms gecikmeye kadar kabul edilebilir.

Geri
Yukarı