TN Monitörler Nasıldır?

Ponstaneforte

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Fiyat konusunda Tn monitörler IPS'lere uygun oluyor. Bu sebeple TN alacağım. Gerçektende bahsedildiği kadar sağdan soldan yukarıdan aşağıdan bakıldığında görüntü kaybı oluyor mu? Oyun oynayacağız diye keyfimiz kaçmasın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kısaca şöyle bahsedeyim, IPS Renk ve açı konusundan iyi, TN panel görüntü kalitesi olarak iyi, VA panel TN'in görüntü kalitesi ile IPS in renk ve açı kalitesinin birleştirilmiş hali, yani tam olması gerekenleri bir arada toplamış. TN panelde farklı açıklardan görüntü kaybı illaki olacaktır, IPS panelde de hz konusunda kısıtlı kalacaksın. Eğer oyuncu monitörü türünde düşünüyorsan benim şahsi önerim VA panel olacaktır. Çalışma için kullanacaksan da IPS panel iş için daha konforlu diyebilirim :)

Ben yıllarca TN kullanıp VA panele geçtikten sonra bile çağ atlamış gibi oldum. Tekrar TN'e dönmek mi? Allah korusun...

Görüş açısını dert etmeye gerek yok bence. Çünkü sabit monitörün karşısına geçip oynuyoruz. Ancak renklerde çok fazla fark oluyor. Eğer 1ms ve ucuz olsun demiyorsanız IPS veya VA tercih etmelisiniz.

Sırf 1ms için gidip panelden taviz vermeyin. Kendim karşılaştırdım, sadece masaüstünde fareyi hareket ettirirken gözünüzle takip ettiğinizde az bir ghosting farkı belli oluyor fakat oyun içinde hiç farkedilmiyor. 60/75 Hz alacaksan IPS monitör, 144 Hz alacaksan VA panelli monitör tavsiye ederim.

Laptopımda TN panel var. Gamer model istiyorasanız VA veya TN bakın. IPS biraz daha film ve editörler için iyi. TN panelin tek avantajı yenileme hızı. Yenileme hızı olarak diğer teknolojiden daha iyiler.

Ucuz gaming için TN, yoksa VA.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı