TN Panel, En Az 144 Hz Oyuncu Monitör Önerisi

O zaman oyununa göre TN panel halen alınabilir durumda ve oyunlarda IPS ile VA'dan daha iyi durumda.

Çünkü artık TN panel alınmaz diyenleri görüyoruz. Bu durumda halen alınabilir durumda demektir.

yada TN kadar iyi olabilen IPS veya VA varsa bile muhtemelen çok yüksek fiyatlarda olabilir. Bu yüzden TN'in tercih edilme sebebi aynı zamanda fiyat konusu olabilir bilemiyorum.
Artık alınmaz demekte kısmen haklılar çünkü artık IPS teknolojisi gelişti. Tıpkı TN ve VA panellere sahip ekranlar gibi IPS panele sahip ekranlar da 1ms ve 144, 165Hz olabiliyor. Eskiden IPS panele baktığımız zaman zaten renkler ve parlaklık konusunda TN ve VA panelden öndeydi fakat yenileme hızı ve tepkime süresinde gerideydi şimdi geliştiği için her konuda avantajlı bir panel. Eğer ben 240hz 0.5 ms gibi uçuk özellikler istiyorum veya 1080p monitör istiyorum ama bütçem kısıtlı diyorsanız TN yada VA panele devam ama bunun dışında genelde tercih edilmemesi gerekir şimdiki teknolojiyle.

Bu zamana kadar TN panel den başka kullanmadım . O yüzden rutini bozmak istemiyorum önerebilceginiz model varmı ?
Dostum, IPS Paneller şu durumda gerçekten daha avantajlıdır. Rutini bozmayayım diyorsun da rutin seni bozmasın sonra 😂

Buyur dostum;

ASUS ROG SWIFT PG278QE 27" 165HZ 1MS HDMI DP G-Sync 2K QHD Gaming Monitör

Son düzenleme:
27 inc yerine 24 inc önerirmisin ?

2K istiyorsanız 27 INCH daha mantıklı olabilir sizin için. Ama oyuncular için daha çok 24 tavsiye ediliyor bilemiyorum. Bu size bağlı. Ben mesela büyük ekrana alışmıştım ve salt oyun odaklı düşünmediğim için 27 INCH aldım. Keyfinize bağlı.
Artık alınmaz demekte kısmen haklılar çünkü artık IPS teknolojisi gelişti. Tıpkı TN ve VA panellere sahip ekranlar gibi IPS panele sahip ekranlar da 1ms ve 144, 165Hz olabiliyor. Eskiden IPS panele baktığımız zaman zaten renkler ve parlaklık konusunda TN ve VA panelden öndeydi fakat yenileme hızı ve tepkime süresinde gerideydi şimdi geliştiği için her konuda avantajlı bir panel. Eğer ben 240hz 0.5 ms gibi uçuk özellikler istiyorum veya 1080p monitör istiyorum ama bütçem kısıtlı diyorsanız TN yada VA panele devam ama bunun dışında genelde tercih edilmemesi gerekir şimdiki teknolojiyle.

Dostum, IPS Paneller şu durumda gerçekten daha avantajlıdır. Rutini bozmayayım diyorsun da rutin seni bozmasın sonra 😂

Buyur dostum;

ASUS ROG SWIFT PG278QE 27" 165HZ 1MS HDMI DP G-Sync 2K QHD Gaming Monitör

Gerçek 1 MS IPS üretildi mi ? LG bir ara üretti diye haber çıkmıştı sanırım. Tam hatırlamıyorum. Ancak benim bildiğim IPS 1 MS dedikleri gerçekten TN paneldeki gibi 1 MS tepki süresinde olmuyor maalesef.

Ghosting vs gibi sorunlar konusunda da TN daha iyi olmalı. Zaten TN panellerin üst seviyede olanlarının renk parlaklık konusunda da daha iyi olduğu söyleniyor.

Açıkçası bu monitörleri alıp önümde kıyaslama yapmadım. O yüzden söylediklerimden net olarak emin değilim :)

Elimde MSI MAG271CQR var ve Freeysync açınca bile tepki süresi yükseliyor. Sizi buna mecbur tutuyor. En hızlı ve hızlı seçeneği varken direk normal seçeneğe kitliyor. Hatta aynı monitöre sahip bir arkadaş ghosting olduğunu da söylemişti.

Ben fazla oyunlarla haşır neşir olmadığımdan yada bu detayları görmeyip pro bir oyunculuk seviyesinde olmadığım ve bu beklentide de olmadığım için bunu problem etmiyorum. Ancak bazıları alıp beğenmeyip değiştirebiliyor.

Son düzenleme:
VA önermiyorum, Samsung LC396 model freesync monitörüm var. Tabi tabiri caizse "hunharca" ghosting oluyor. Gözlerim acımaya başladı bu ghostingden ötürü. Freesync açık ama FPS alt limitlere düşünce stutter olmasa da ghosting yüzünden iyice rahatsız oluyorum. Değiştirmeye çalışacağım. Tavsiyem ghosting olmayan bir TN panel almanız. Bazı TN modellerde de ghosting oluyor. Mümkünse teknoloji ürünü satan mağzalarda monitörleri deneyin. Mouseu hareket ettirirken telefonla fotoğrafını çekin. Yada ufo ghosting testinge bakın. Bu forumda bir çok yerde Samsung LC396 övülmüş bende güvenip aldım sonuç:
20191023_123843.jpg

Dosya Ekleri

• 20191023_123843.jpg
    20191023_123843.jpg
    360,8 KB · Görüntüleme: 39
IPS ve VA panellerdeki 1ms MPRT tekniği ile ölçülmüş bir değer, TN paneldeki 1ms ise GTG tekniğiyle ölçüldüğü için (tabii buna dikkat etmeniz gerekiyor) daha hızlı oluyor. IPS ve VA paneldeki 1ms ibareleri göstermelik denebilir yani.

TN kadar hızlı değiller ancak ben yine de gözle görülmesi ancak slow motion ile mümkün olan bir özellik için renk doygunluğundan feda etmem, MSi MAG241C kullanıyorum ben de, düşük FPS'de ghosting olduğu doğru, bu ghostingi en çok Assassin's Creed Odyssey'de hissediyorum. Online oyunlarda çok yüksek FPS'ler alındığından ötürü bu tür bir ghosting yaşayacağınızı pek sanmıyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı