TN panel vs. VA panel yan yana görsel farklar

MSI yakında giriş seviye monitörlere el atar Wievsonic Asus falan o konuda bayağı öndeler aradaki farkı kapatır ama yine 1000 TL olmaz muhtemelen Ejderya 1000 TL ye ürün satmaz gibi geliyor :D

144 Hz için kesinlikle değiyor.
Ben 144 Hz 1 ms IPS alacaktım (LG 34UC79G) ama o 3500 TL ve benim 144 Hz 1 ms TN aldığım (VG248QE) 1300 TL'ydi. En ucuz 144 Hz 1 ms IPS gene benim almak istediğim LG monitör.

60 Hz IPS vs 75 Hz TN olsa zaten IPS alınabilir.

VA panelin gücü ortada fakat, VA panel tarafının çözünürlüğü daha yüksek. Biraz acımasız bir karşılaştırma olmamış mı sizce de?

Aslında neye bakmasını bilen birisi için acımasız değil çünkü renklere odaklanman lazım farka odaklanmak için ama genel görüntü olarak bakarsan evet haksızlık.

144 Hz için kesinlikle değiyor.
Ben 144 Hz 1 ms IPS alacaktım (LG 34UC79G) ama o 3500 TL ve benim 144 Hz 1 ms TN aldığım (VG248QE) 1300 TL'ydi. En ucuz 144 Hz 1 ms IPS gene benim almak istediğim LG monitör.

60 Hz IPS vs 75 Hz TN olsa zaten IPS alınabilir.

144Hz monitörler zaten bir kaç yıllık teknolojiler keşke daha hızlı ilerlese daha ürün çeşitliliği çıksa ama bu MSI baya el attı yani olaya.

Bu konuyu gördükten sonra hala pişkin pişkin TN panel ile VA panel arasında ciddi bir fark yok diyen çıkabilecek mi acaba?

IPS'ye bütçen yetmiyorsa, alt seviye alacağına orta seviye (VA) al. Tadını çıkar.

144 Hz 1 ms TN aldığım (VG248QE) 1300 TL'ydi. En ucuz 144 Hz 1 ms IPS gene benim almak istediğim LG monitör.
VA alabilirdin. 2018'de aldığın monitör 5 yaşını doldurmuş, yeni teknolojiden yoksun eski bir model. Mantıklı falan da değil.

Monitörünüz hayırlı olsun. Güle güle kullanın.
Ben de şuan 24" TN panel 75 hz bir monitör kullanıyorum. Kafamı 3-4 cm sağa sola çevirsem renk tonları değişiyor. Bildiğiniz tiksindim.
Online FPS oyunlarında rekabetçi olmadığımdan daha keyif alabilmek için abarttım ve 2K VA panel 32" bir monitör aldım :)
pazartesi elime ulaşır bakalım nasıl bir sonuçla karşılaşacağım.
Heyecanla bekliyorum.

Monitörünüz hayırlı olsun. Güle güle kullanın.
Ben de şuan 24" TN panel 75 hz bir monitör kullanıyorum. Kafamı 3-4 cm sağa sola çevirsem renk tonları değişiyor. Bildiğiniz tiksindim.
Online FPS oyunlarında rekabetçi olmadığımdan daha keyif alabilmek için abarttım ve 2K VA panel 32" bir monitör aldım :)
pazartesi elime ulaşır bakalım nasıl bir sonuçla karşılaşacağım.
Heyecanla bekliyorum.
Memnun kalacağınızı düşünüyorum hayırlı olsun :)

Konu gerçekten imzanız olacak şekilde olmus elinize sağlık. İki monitörde 144 HZ bildiğim kadarıyla peki ikisinin rekabetçi oyunlarda performans kıyaslaması yapabildiniz mi ?

Geri
Yukarı