Tofaş ve Ford'un ardından Toyota da üretime ara veriyor

XEfe.Bey

Hectopat
Makaleler
2
Geçtiğimiz günlerde Tofaş ve Ford'un üretime geçici ara vermesinden sonra Toyota'da Sakarya’daki fabrikasında bakım ve onarım sebebiyle 1-14 Ağustos 2022 tarihleri arasında üretime geçici olarak ara vereceğini açıkladı.
3366057-810x458-qeym-hWIV.jpg

Bu ve benzeri markaların alt ve orta gelir grubu için ürettikleri giriş seviyesi otomobillere dünya kadar vergi koyarsan bu gruplardaki insanlar araç alamaz ve üretim düşer tabi ki.
Hele bir de akıl dışı faiz enflasyon ilişkisi ile, kontrolsüz ve gereksiz harcamalarla ülke ekonomisini uçuruma sürüklersen saatlik dilimlerde bile fiyat istikrarı tutturamazsan üretici nasıl iş yapsın, tüketici nasıl ürün alsın?
Bindik bir alamete, gideyoz kıyamete. Hem de oynayıvererekten, oynatıvererekten...

Türkiye'de üretmenin amacı sadece Türkler alsın değil ucuz işçilik en önemlisi atıyorum adam Amerika'da 2K dolar veriyor asgari ücrete ama bizde 300 dolar gibi düşünebilirsin.

Üretiyorlar ama alabilen biri var mı o da önemli, şahsen ben Türkiye'ye üretmezdim.

Türkiye'de üretmenin amacı sadece Türkler alsın değil ucuz işçilik en önemlisi atıyorum adam Amerika'da 2K dolar veriyor asgari ücrete ama bizde 300 dolar gibi düşünebilirsin.

Hocam biliyorum fakat burda üreticiden büyük bir vergi aldığını duymuştum devlet tarafında. Yani her türlü zarara gidiyor buradaki fabrikalar.

Hocam biliyorum fakat burada üreticiden büyük bir vergi aldığını duymuştum devlet tarafında. Yani her türlü zarara gidiyor buradaki fabrikalar.

Zarara girse iş yaparlar mı? En büyük desteği devlet veriyor zaten ülkeye dolar girsin diye ama acısını yine biz çekiyoruz.

Düşük ücret konusu uluslararası boyutlu kıyaslamalarda doğru tabi ki ama konudaki fabrikalarda asgari ücretli çalışan yoktur.
Bu ayrı bir konu da işleyen çarkın bozulmasına sebep iflas eden ekonomimizdir.

Düşük ücret konusu uluslararası boyutlu kıyaslamalarda doğru tabii ki ama konudaki fabrikalarda asgari ücretli çalışan yoktur.
Bu ayrı bir konu da işleyen çarkın bozulmasına sebep iflas eden ekonomimizdir.

Asgari ücret almasa bile en kötü hadi 600 dolara denk gelsin onlarca ülkeden daha da ucuza mal ediyor her türlü karda. Neden bütün malzemeler Çin'de birleştiriliyor? Çünkü onlarda da ucuz işçilik var mesela iPhone en bilineni.

Yeni konular

Geri
Yukarı