Tofaş ve Ford'un ardından Toyota da üretime ara veriyor

Asgari ücret almasa bile en kötü hadi 600 dolara denk gelsin onlarca ülkeden daha da ucuza mal ediyor her türlü karda. Neden bütün malzemeler Çin'de birleştiriliyor? Çünkü onlarda da ucuz işçilik var mesela iPhone en bilineni.
Tamam bu konuda haklısınız ve ben de kızıyorum bu duruma ama konuyla ilgili değil bunlar.
Araç fabrikaları sadece düşük personel ücreti olan ülkelerde değil. Çok yüksek ücretli personelin olduğu ülkelerde de var.
Bizim ülkemizde daha çok bizim genel tüketici profilimize uygun araba üretiliyor.
Çin'de üretilen araçlar bile bizim tüketicimize göre düzenlenip pazarimiza sokuluyor.
Bende 1.5 atmosferik motorlu Çin aracı Geely FC var. Aracın orjinali 1.8 oysa. Aynı kasaya 1.5 motor yapmışlar bizim için. Ve bu markanın çok gelişmiş hibrit araçları var. 100Km'de 1.6 litre benzin tüketimine kadar düşürdüler. Bizim pazara sokmaları imkansız. Zaten adamlar 2014'te çıktı bizim saçma pazardan. Çoğu firma gibi...

Fiat, Doblo üretimini İspanya'ya taşıdı. Olay sadece personel ücreti değil. Üretici, girdisini çıktısını istikrarlı fiyat tablosu ile görmek ve planlamak ister. Orada da Avrupalı tüketiciye göre daha kaliteli ve özellikli araç üretip satacaktır.

Uzun lafın kısası, biz en düşük araçları bile ülkemizde üretilmez ve satılmaz hale getirdik. Durum bundan ibaret...

Tamam bu konuda haklısınız ve ben de kızıyorum bu duruma ama konuyla ilgili değil bunlar.
Araç fabrikaları sadece düşük personel ücreti olan ülkelerde değil. Çok yüksek ücretli personelin olduğu ülkelerde de var.
Bizim ülkemizde daha çok bizim genel tüketici profilimize uygun araba üretiliyor.
Çin'de üretilen araçlar bile bizim tüketicimize göre düzenlenip pazarimiza sokuluyor.
Bende 1.5 atmosferik motorlu Çin aracı Geely FC var. Aracın orijinali 1.8 oysa. Aynı kasaya 1.5 motor yapmışlar bizim için. Ve bu markanın çok gelişmiş hibrit araçları var. 100Km'de 1.6 litre benzin tüketimine kadar düşürdüler. Bizim pazara sokmaları imkansız. Zaten adamlar 2014'te çıktı bizim saçma pazardan. Çoğu firma gibi...

Fiat, Doblo üretimini İspanya'ya taşıdı. Olay sadece personel ücreti değil. Üretici, girdisini çıktısını istikrarlı fiyat tablosu ile görmek ve planlamak ister. Orada da Avrupa'lı tüketiciye göre daha kaliteli ve özellikli araç üretip satacaktır.

Uzun lafın kısası, biz en düşük araçları bile ülkemizde üretilmez ve satılmaz hale getirdik. Durum bundan ibaret...

Doğrudur mesela Amerika'da 3.0 lt altında motorlu araç bulması çok zor adamlarda ekomoni çok iyi düzeyde. Ona göre araç üretiliyor mesela GMC Sierra 5.0lt mi ne motoru.

Bende 1.5 atmosferik motorlu Çin aracı Geely FC var. Aracın orjinali 1.8 oysa. Aynı kasaya 1.5 motor yapmışlar bizim için. Ve bu markanın çok gelişmiş hibrit araçları var. 100Km'de 1.6 litre benzin tüketimine kadar düşürdüler. Bizim pazara sokmaları imkansız. Zaten adamlar 2014'te çıktı bizim saçma pazardan. Çoğu firma gibi...

Fiat, Doblo üretimini İspanya'ya taşıdı. Olay sadece personel ücreti değil. Üretici, girdisini çıktısını istikrarlı fiyat tablosu ile görmek ve planlamak ister. Orada da Avrupalı tüketiciye göre daha kaliteli ve özellikli araç üretip satacaktır.

Evet hocam, bizim buralarda üretilen araçlar avrupa standartlarına göre çok geri bir seviyede kalıyor. Clio, Egea, Tailant, Fluence, Symbol vs vs.

Geri
Yukarı