TOGG, Ankara trafiğinde görüntülendi

İlginç olmuş. Bu aracın 1.2 milyon civarı olacağı neredeyse kesinleşti.

Kim alabilir?

1.2 milyonu daha sertifikasyon süreçlerini tamamlamamış, güvenilirliği belli olmayan marka algısı olmayan bir araca kim verir bilemiyorum sebastian.

İç pazarı asla hedeflemedikleri ortada.

Devlet üretiyor ya da üretmiyor gibi bir şey demedim. Bu araba yıllardır seçim vaadi ve devletin işinin araba üretip üretmemek olduğunu sordum. Bundan halkın bir kazancı yok, çoğu kişi ekonomik krizle boğuşuyorken bu arabanın üretilmesi ya da üretilmemesi çoğu kesim için bir şey anlam ifade etmiyor. Benim demek istediğim de bu, önce halkın karnı doysun.

Devlet araba üretmez, araba üretilsin diye teşvik oluşturur.
Ayrıca halk sizin gibi düşündüğü için 100 yıldır sefalet ve fakirlik içerisinde :) Önce karnım doysun, arabaya gerek yok. Arabadan ne kazanacağım?
Zenginlik ve alım gücü istiyorsan tam da halkın ihtiyacı olduğu şey bunlar. Üretip satacaksın ki ülke zenginleşecek, fakir daha çok kazanacak. Direkt olarak arabayı alması gerekmiyor zaten. Burada konu araba da değil, teknoloji üretimi.

Asıl makarna ve memur alımı vaadi yerine ben böyle teknoloji vaadine bakarım. :)

Karnın doyması kelimesinden bu anlamı mı çıkartıyorsun? Madem devlet araba üretilmesi için teşvik oluşturuyorsa neden yıllardır seçim vaadi oluyor bu araba? Halkın alım gücü iyi olmadığı sürece bu arabayı ne yapsın? Gene binen zengin kesim olacak. Anlarsınız diye belirtme ihtiyacı duymadım fakat belirtmem gerekiyormuş.

Ayrıca halk sizin gibi düşündüğü için 100 yıldır sefalet ve fakirlik içerisinde.

Hayır, yanlışınız var. Halk sürekli dini birinci planda tuttuğu için bu durumda. Osmanlı'ya çoğu bilimsel gelişmenin girmesini engelleyen gene Şeyhülislamlardır ve Orta Çağ zamanında Avrupa'nın sefalet içinde sürünmesinin sebebi de gene Orta Çağ zamanındaki din adamlarıdır.

Son düzenleme:
Halkın alım gücü iyi olmadığı sürece bu arabayı ne yapsın? Gene binen zengin kesim olacak.
Halkın alım gücünü belirleyecek olan da devlet. enflasyonu düşürecek. devlet olduğunu gösterecek. bu taşıtlara özel krediler veya taksitle sahip olma imkanı sunacak ki, millet yerli arabasından faydalansın. gel gör ki anlatmak zor.

@E60M5 kaldı ki bu arabanın yurt dışı fiyatı 30-50 bin dolar arası olacaktır tahminimce. Elin Hans'ı 30-50 bin dolara bu arabaya binmez ama olsun yerli araba ürettik 😎 Devlet araba üretilmesine destek verebilir, teşvik edebilir ve yatırım yapabilir fakat ana odak bu olmamalı. Sosyal devlet anlayışını benimsemelidir.

@E60M5 kaldı ki bu arabanın yurt dışı fiyatı 30-50 bin dolar arası olacaktır tahminimce. Elin Hans'ı 30-50 bin dolara bu arabaya binmez ama olsun yerli araba ürettik 😎 devlet araba üretilmesine destek verebilir, teşvik edebilir ve yatırım yapabilir fakat ana odak bu olmamalı. Sosyal devlet anlayışını benimsemelidir.

Devlet sadece arabaya değil her şeye destek vermeli. Sayın CB.( :D ) gidip kooperatiflerde bir aylık alışverişini yapıp halka gösteriyor ya bizim marketlerimiz diye. Abi nasıl devletsin ya? Al kooperatiflerin hepsini. Birçok yerde şube aç. Halkına sosyal yardımda bulun, toptan fiyatından sat. Çok mu zor? Ama gel gelelim millet celladına aşık, anlatamıyorsun.

Şube açmak da mantıklı değil, esnaflarla rekabet oluşturur bu ve devlet esnafla rekabet etmemelidir. Alım gücünü iyileştirmeye yönelik çalışmalar yapılsa daha iyi olur.
Hocam şube açacak sosyal yardım yapacak. atıyorum ayda 1500 lira. adam aylık alışverişini görecek. cebinde kalan 3 5 kuruşlada mahalle esnafından ekmeğini suyunu sütünü alacak.

Karnın doyması kelimesinden bu anlamı mı çıkartıyorsun? Madem devlet araba üretilmesi için teşvik oluşturuyorsa neden yıllardır seçim vaadi oluyor bu araba? Halkın alım gücü iyi olmadığı sürece bu arabayı ne yapsın? Gene binen zengin kesim olacak. Anlarsınız diye belirtme ihtiyacı duymadım fakat belirtmem gerekiyormuş.

Hayır, yanlışınız var. Halk sürekli dini birinci planda tuttuğu için bu durumda. Osmanlı'ya çoğu bilimsel gelişmenin girmesini engelleyen gene Şeyhülislamlardır ve Orta Çağ zamanında Avrupa'nın sefalet içinde sürünmesinin sebebi de gene Orta Çağ zamanındaki din adamlarıdır.

Tam olarak karın doymasın kavramı ile aynı şeyden bahsediyoruz. Öncelikle devlet ve hükümet kavramını ayıralım. Sosyalist bir ülkede yaşamıyoruz. :) Hükümetin her seçim öncesi vaat edip de bunu yıllardır yapamamış oluşu beni ilgilendirmiyor. Bu onların kusuru.
Ben de anlarsınız diye yazmıştım; burada önemli olan sadece araç değil teknoloji üretimi. Araba üretimi arttıkça ve ülkende markalaşma arttıkça en fakir insanın bile alım gücü artar. Çünkü bir katma değer üretim satarsın. Bu araç 80 sene önce üretilseydi eğer, şuan herkes araba alabilecek potansiyelde olurdu zaten. Kalkınma bugünden yarına olmuyor maalesef.

100 senedir seküler bir ülkede yaşıyoruz. Son 20 yıla kadar dinciler hiç bir sözü geçmiyordu. 80 yıldır hiç bir üretim olmamasının nedenini de yine dincilere mi bağlayalım? Yoksa dincilerden farksız olan isim vermek istemediğim diğer yobazlara mı bağlayalım?
Çok yanlış okumalar yapıyorsunuz. Osmanlı'da Lale Devri ve özellikle Batılılaşma sürecinin başladığı Tanzimat ile birlikte zaten kabuk değiştirmeye başlamıştı. Atatürk de sadece rejimi değiştirdi zaten. Cumhuriyet ilk ve orta döneminde dinciler egemendi derseniz bir tarafımla gülerim zaten.
Ha derseniz ki ruhban sınıfı yüzünden oluyordu, bunu düşünürüm evet.

Yeni konular

Geri
Yukarı