TOGG'dan heyecanlandıran paylaşım

Her ne kadar TOGG, İHA'lara göre çok çok yüzeysel durumda olsa da; istihdam ve teknoloji geliştirme imkanları var. Gelişme böyle oluyor. Tabii ki de yarısını ithal ederek ürettiğin bir araba ile pek bir şey beklememek gerek. Ama Teknoloji ve İstihdam işte...

Öncü şirketlere ihtiyacımız var. Yandaş olmayan, gençlere kapıları sonuna kadar açık şirketlere. Böyle gelişirsin, araba satarak değil.

TOGG üretilir üretilmez, bilmem. Ama elbet bir gün gerçekleşecek. Teknofest'e bakın ya. İnsanlar vakitlerini tatille geçirmek yerine neler yapıyorlar.

Böyle insanlara ihtiyacımız var. Bir de böyle insanların çalışacağı uydu firmalara.

TOGG'un yerli olması demek, bu demek benim için. Bunun dışında bir yorum yapmak, fabrikadan banttan ilk araç inene kadar gereksiz olur.
Konunun öncü olmakla alakası yok. Burada sanki yerli arabayla "devasa bir iş başarılmış" algısı var ki fakirlik düzeyine bakarsak Uganda bile bu işin altından kalkıyorsa kimse kimseye umut dağıtmasın. Gayrisafi millî hasılanın durumu ortadayken başta Bakan Varank olmak üzere siyasilerin bunu bir dünya olayıymış gibi göstermeye çalışıp siyası rant elde etmeye çalıştıklarını idrak edebilmek lazım. Daha alan adını almaya çalışırken bile usulsüzlük yapmaya çalışan TOGG'u da kimse bana "çalışıyorlar" diye tatlı göstermeye kalkmasın.

Kısacası "çiçek çocuk" olmaya gerek yok. Yerli araba mı yapılıyor? Yapılsın. Uganda bile yapmış. Bu ülkede bu araba alınabilecek düzeyde olacak mı? Olursa alkışlarım. Ama kimse bana Fetih 1453 edasıyla yürütülen işleri pohpohlayamaz.

Keşke böyle Volvo XC90 tarzı bir araba yerine daha ekonomik ve herkesin alabileceği bir araba yapılsaydı. Togg’un fiyatı 600-700 bin liradan aşağı olmayacak gibi. Bu durumda halkın yüzde kaçı alabilir bunu?
Dünya pazarında SUV araçlara talep artıyor.O yüzden böyle bir araç yapıldı.Hedef dünya geneli.

Araba yapılır mı yapılmaz mı bilmem ama bu ülkede Uzay Ajansı kuruldu yıllarca yazı bile paylaşmadı sonrasında birden 2023 uzay. Sonra kiraladığı lüks arabalar çıktı, garson ve temizlik görevlisi iş başvuruları çıktı ortaya. Sonra geçiş garantili yapılan köprülere yatırım yapıldı, uçuş garantili havalimanlarına yatırım yapıldı. Geçiş garantisinin %1'i kadar yolcu kullanmadı. Bunların hepsi halkın cebinden yapıldı. Ama halkın çoğunluğu bunları kullanamadı. Tıpkı çıkarsa bu araba gibi. Herkesin cebinden çıktı ama kimse kullanamayacak.

Bunlarla arabanın alakasını anlayamadım. Arabadan konuşuyoruz siz havalimanı geçiş garantisi diyorsunuz. Evet Toog çıkarsa fiyatı düşük olmayacak. C-SUVlarla rekabet edecek bir fiyatı olacak.
Bende isterim fiyatı düşük olsun herkes binsin. Ülkede herkesin alım gücü aynı değil.
Muhtemelen fiyatı 500 550 arası olur. Ayrıca baktığımızda insanlar nasıl C-SUV alıyorsa bunu da alacaktır. Bir de yerli otomobil hasreti var tabii. C-SUVlarla karşılaştırdığımızda teknoloji olarak bu arabanın yanına bile yaklaşamıyorlar zaten.

Çok merak ediyorsanız TOGG'un rakiplerinin fiyatlarına bakabilirsiniz.

Eki Görüntüle 1182931

Daha önce de ürettik. TOGG, 2. nurtopumuz.

Bu araba ile TOGG farklı. TOOG'a devlet desteği veriliyor.

Uganda'nın ürettiği hibrit otomobil ve haber 2019 yılına ait. Sizce araba üretmekle ülkenin kalkındığı görülmüş müdür? Biz yerli araba yapınca bunu ne kadar insanın alabileceğine yönelik geniş perspektif bulunuyor mu? Yerli araba yaptığınız an Avrupa'da konuşulacağınızı mı sanıyorsunuz?

Almanya'nın ekonomisini güçlü kılan ürettikleri arabalardır. Tabii ki de araba üretmekle ülke ekonomisi kalkınır. Uganda elektrikli otomobil üretti diye ekonomisi kalkınacak diye bir şey yok.
Arabayı üretince iş bitmiyor. Bir de bunu pazarlamak var.

Son düzenleme:
Konunun öncü olmakla alakası yok. Burada sanki yerli arabayla "devasa bir iş başarılmış" algısı var ki fakirlik düzeyine bakarsak Uganda bile bu işin altından kalkıyorsa kimse kimseye umut dağıtmasın. Gayrisafi millî hasılanın durumu ortadayken başta Bakan Varank olmak üzere siyasilerin bunu bir dünya olayıymış gibi göstermeye çalışıp siyası rant elde etmeye çalıştıklarını idrak edebilmek lazım. Daha alan adını almaya çalışırken bile usulsüzlük yapmaya çalışan TOGG'u da kimse bana "çalışıyorlar" diye tatlı göstermeye kalkmasın.

Kısacası "çiçek çocuk" olmaya gerek yok. Yerli araba mı yapılıyor? Yapılsın. Uganda bile yapmış. Bu ülkede bu araba alınabilecek düzeyde olacak mı? Olursa alkışlarım. Ama kimse bana Fetih 1453 edasıyla yürütülen işleri pohpohlayamaz.

Konunun öncü olmakla alakası var. Uganda'nın arka planında ise farklı bir hikaye var:

Screenshot_20211007-170030_Chrome.jpg

Daha fazla uzatmayacağım. Ben teknolojiye ve gençlere katkısına bakarım. Dedim de zaten, fabrikadan ilk araba banttan inmeden yorum yapmam.

Uganda yorumuna gelince, benim İHA ve uçuş kontrol kartı tasarımlarım var. Çıkıp Baykar'a sizin yaptığınız hiçbir şey mi demeliyim. :)

Alman basınının TOOG hakkındaki yorumları:

Almanya'nın ekonomisini güçlü kılan ürettikleri arabalardır. Tabiki de araba üretmekle ülke ekonomisi kalkınır. Uganda elektrikli otomobil üretti diye ekonomisi kalkınacak diye bir şey yok.
Arabayı üretince iş bitmiyor. Birde bunu pazarlamak var.

Alman basınının TOOG hakkındaki yorumları:

Siz kendinizi Almanya ile mi karşılaştırıyorsunuz? Almanya örneğini gerçekten verdiniz mi? Türkiye, daha bu kadar yüzölçümü geniş olmasına karşın Hollanda'dan daha az tarım ürünü geliri elde ediyor.

https://www.indyturk.com/node/311236/ekonomi̇/konya-büyüklüğündeki-hollanda-türkiyenin-6-katı-tarımsal-ürün-ihracatı-yaptı

Gerçekten bana araba üretildiği için Almanya seviyesini gösterdiniz? Sanayi devrimini yakalayamamış bir ülke arabayla seviye atlamaz. Dış politikada da herkese "ey" diyerek reklam gücünüzü kullanmazsınız. Eğer kamu kaynaklarının ne tarz reklamlara gittiğini öğrenmek isterseniz size içerik sunayım.

Her şeyin başı, teknolojidir. 2 tane atom bombası yemiş Japonya, 2 tane dünya savaşı kaybedip ikiye bölünmüş Almanya gibi ülkeleri referans göstermeden önce bu ülkeleri idrak edebilmek lazım. Baskıcı bir rejimle halkın ihtiyaçlarını görmeden "yapıyoruz" algısı yemedi, yemiyor.

Konunun öncü olmakla alakası var. Uganda'nın arka planında ise farklı bir hikaye var:

Eki Görüntüle 1182966

Daha fazla uzatmayacağım. Ben teknolojiye ve gençlere katkısına bakarım. Dedim de zaten, fabrikadan ilk araba banttan inmeden yorum yapmam.

Uganda yorumuna gelince, benim İHA ve uçuş kontrol kartı tasarımlarım var. Çıkıp Baykar'a sizin yaptığınız hiçbir şey mi demeliyim. :)
Eleştirel baktığınız zaman sizinle fikir çarpıştırmak isterim ancak bana "ilk araba banttan inmeden önce yorum yapamam" dedikten sonra hala siyasi güdümdeki ülke gündeminden uzaklaştırılma çabasını görmeyerek belirtiğim "çiçek çocuk" algısına kapılıyorsunuz. Yorumumda açıkça belirtim: Uganda'nın bile yapmış olduğu bir şeyi "büyük" bir algıyla ortaya atmanın manası yoktur. Siz atabilirsiniz. Kendi zevkiniz.

iz kendinizi Almanya ile mi karşılaştırıyorsunuz? Almanya örneğini gerçekten verdiniz mi? Türkiye, daha bu kadar yüzölçümü geniş olmasına karşın Hollanda'dan daha az tarım ürünü geliri elde ediyor.

https://www.indyturk.com/node/311236/ekonomi̇/konya-büyüklüğündeki-hollanda-türkiyenin-6-katı-tarımsal-ürün-ihracatı-yaptı

Gerçekten bana araba üretildiği için Almanya seviyesini gösterdiniz? Sanayi devrimini yakalayamamış bir ülke arabayla seviye atlamaz. Dış politikada da herkese "ey" diyerek reklam gücünüzü kullanmazsınız. Eğer kamu kaynaklarının ne tarz reklamlara gittiğini öğrenmek isterseniz size içerik sunayım.
Ben ne zaman Almanya ile karşılaştırdım. Diyorsun ya Önemli bir proje değil. Yerli kaynaklara pek bakmıyorsun anlaşılan. O yüzden yabancı kaynakları attım ki belki onların yazdıklarına bakar da işin farkına varırsın. Lakin konuyu başka taraflara çektiniz.

Ben ne zaman Almanya ile karşılaştırdım. Diyorsun ya Önemli bir proje değil. Yerli kaynaklara pek bakmıyorsun anlaşılan. O yüzden yabancı kaynakları attım ki belki onların yazdıklarına bakar da işin farkına varırsın. Lakin konuyu başka taraflara çektiniz.
Almanya'nın ekonomisini güçlü kılan ürettikleri arabalardır. Tabiki de araba üretmekle ülke ekonomisi kalkınır. Uganda elektrikli otomobil üretti diye ekonomisi kalkınacak diye bir şey yok.
Arabayı üretince iş bitmiyor. Birde bunu pazarlamak var.
Siz konuyu bizzat Almanya'ya götürdünüz. Yorumunuz burada. Araba üretmekle ekonomi kalkınsaydı 2021 verilerine göre Uganda uçardı. Uçmadığını da bu konudaki yorumumda paylaştım.

Siz konuyu bizzat Almanya'ya götürdünüz. Yorumunuz burada. Araba üretmekle ekonomi kalkınsaydı 2021 verilerine göre Uganda uçardı. Uçmadığını da bu konuda yorumumda paylaştım.
Ha orada ise araba üretmekle ülke ekonomisi kalkınmaz demiştiniz bende Almanya nın ekonomisini ürettikleri arabaya borçlu diyorum. Yani araba satmakla ekonomi kalkınır demek istedim. Almanya kadar olmasa da TOOG'u yurtdışına sattığımızda ekonomiye katkısı olacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı