TOKİ binaları dayanıklı mı?

TOKİ'deki deprem riski nedir? Bazı kesimler çok sağlam olduğunu söylüyor bazı kesimler ise dayanıksız binalar olduklarını söylüyor. Sizce TOKİ'ler dayanıklı mı?
ben şahsen tokide oturan birisi olarak söylüyorum, ilk bakışta dışardan dökülen, çok kötü duran, hemen yıkılacakmış gibi gözüken binalar. ama işin aslı öyle değil, her ne kadar dışardan kötü gözüksede gerçekten betonu aşırı sağlam. biz evi tadilat ettirdik banyoda ve koridorda duvarın delinmesi gerekliydi ve gelen ustalar duvarı kıramadı çok zorladılar. ayrıca toki binalarında perde beton denilen duvarlar bulunur. bu duvarlar deprem gibi yatay şekilde vuran etkilerde binanın esnemesine izin verir ve bu şekilde binanın yıkılmasını önler. daha bir kaç gün önce olan k. maraş depreminde 10 ilde bulunan toplam 130.700 toki binasından 1 tane bile yıkılmamıştır. yani tamamen sağlam güvenebilirsiniz.

Ben şahsen TOKİ'de oturan birisi olarak söylüyorum, ilk bakışta dışarıdan dökülen, çok kötü duran, hemen yıkılacakmış gibi gözüken binalar. Ama işin aslı öyle değil, her ne kadar dışarıdan kötü gözüksede gerçekten betonu aşırı sağlam. Biz evi tadilat ettirdik banyoda ve koridorda duvarın delinmesi gerekliydi ve gelen ustalar duvarı kıramadı çok zorladılar. Ayrıca TOKİ binalarında perde beton denilen duvarlar bulunur. Bu duvarlar deprem gibi yatay şekilde vuran etkilerde binanın esnemesine izin verir ve bu şekilde binanın yıkılmasını önler. Daha birkaç gün önce olan k. Maraş depreminde 10 ilde bulunan toplam 130.700 TOKİ binasından 1 tane bile yıkılmamıştır. Yani tamamen sağlam güvenebilirsiniz.

Bende TOKİ de oturuyorum da hepsinde kalite aynıdır inşallah. Bana hep dayanıksız geliyor çünkü. Tabii betonunu falan bilmiyorum.

Geri
Yukarı