TOKİ evi alınır mı?

TOKİ mantıksız demek başvuran 5 milyon insan aptal, ben akıllıyım demektir. Madem öyle akıllısın, sen başvurma yani ne diyebilirim.

Öyleler zaten. Buna benzer olarak tanzim satış kuyrukları da varlık ve bereket kuyruğuydu zaten. TOKİ sayesinde vizyon sahibi ve kendini akıllı ilan eden insanlardan olmadığım için üzüleyim bari.

Yumucuklu yumurta mıdır bilmem ne denen çoluk çocuğa gelmiş burada banka kredisi, ipotekli ev nasıl işler onu anlatmaya çalışıyorsunuz. Çocuğun yaşı daha 17 bile yok nereden bilsin bu işleri. Anasının babasının evinde oturuyor çocuk. Atın blok listenize geçin. Daha ne uğraşıyorsunuz.

Ben başvuracağım, annemle babam almıştı 2 daire şu an mutlular bana da başvur diyorlar. Yalniz arkadaşlar henuz arastirmadim da bu işte faiz var mı? Faiz olduğu için hiç kredi çekemiyorum, bunda enflasyona oranla artacakmis odemeler bu faiz olmuyor değil mi?

Derdin belli oldu :D

Doğru/yanlış tartışması değil bu, içerisinde parametreler olan ve her insana göre farklı sonuçları olacak bir tartışma konusu.

Kan basıncı düşen birisine tuz verirsen iyi gelir, kan basıncı aşırı çıkmış birisine tuz verirsen çok yanlış olur.

"Tuz yemek iyi gelir." "Tuz yemek kötü gelir."
Neye göre kime göre? Çıkmış "bu proje mantıksız ve kârsız" bunu savunuyorlar genel olarak. Neyse ne konuşuyoruz ki.
Lafa ebeliği sırf.
Sen kurduğun cümlede çokluğun kabulünün doğru olduğunu yazmışsın bende bunun yanlış olduğunu ifade ederek örnek ile de açıklamışım. Bilerekte konu ile alakasız yazdım ki konu ile bağdaştırma. Çokluğun doğrusunu kabul edebilirsin beni ilgilendirmez, ben bir eleştride bulundum sadece. Kendi doğrularına hapsolmuşsun.

Hak sahiplerinin konutlarına ait kalan borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın ocak ve temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı dikkate alınarak idarece tespit edilen oranda artırılacaktır. İlk dönemsel artış sözleşme tarihine göre idarece belirlenecektir.

taksit ödemeleri, sözleşme tarihini takip eden ay itibarıyla başlatılacaktır.

TOKİ taksitleri sözleşme imzalandıktan sonra başlayacak. Sözleşme ise inşaat bitimine yakın bir tarihte imzalanacak. Taksitlerin teslimden 1 yıl önce başlaması bekleniyor.

Kaynak; gazeteler...

Anladığım;
Kiraya zam yılda iki defa bir önceki memur maaşı zaamı oranına göre olacak, buna ok,
kira/kredi ödemesi 1 yıl öncesinden başlarsa bu sıkıntı, inşaat bitimine yakın demiş altına 1 yıl demiş, 2,3 ay öncesinden başlasa ona göre birikim yapar idare ederiz,

Ancak şu an 1500 ödediğim kirayı önümüzdeki sene 1750 varsayıp, TOKİ'ye de 2500/2600 ödemek hele de bir yıl boyunca biraz zorlar, tabii bu arada asgarinin 7500 olduğunu varsayıyorum, muhtemelen fatura vs derken elimde bir şey kalmaz,

Bu durumda babam(emekli) devreye girecek, tek başıma çok zor, eve geçtikten sonra ben tek öderim,

Şimdi küçük bir ilçede yaşıyorum,

En uygun satılık ev 2+1 0-15 yaş arası 500 bin, fakat ev tahta kapı ve pencereli, vc banyo, mutfak çok eski, bildiğin yaşlı evi, bu tek ilan sonrası 700 bin + devam ediyor, tabii daha modern yeni vs.

Asgari ücretli bana kredi çektirip ödetmek imkansıza yakın; ki bu güncel değil, muhtemelen bu kredi artık yoktur, yakın bir kredi olsa da alabilme şansım? Hadi aldığımızı varsayalım.

500.000 TL240 AyToplam: 1.527.212,02 TL%1,20Taksit: 6.363,38 TL

Maaşım 5655 TL.

Kirada kalsam o da yükselecek, elbette maaş da asgari oranda yükselecek, fakat 20 yıl sonra ben hala kira ödüyor olacağım, arada rakamlar değişecek,

TOKİ de şu an alınacak ev bugün 600 bin ise ve toplam maliyeti 20 yıl 1.500.000 TL ise, bu 20 yıl süresince enflasyon vs 5.000.000 olacaksa olsun, ben ona bakamam,

Çok aykırı bir durum olmaz ise asgari maaş ile dengeli bir şekilde ödenecek,(hane halkı gelirinin %30'unu geçmeyecek deniliyor) hükümetler bunu zaman içinde dengede tutacaktır(umuyorum)

Ve 20 yıl sonunda emekliliğime yakın evim olacak, tabii hala hayatta ve sağlıklı olup çalışabildiğimi varsayıyorum, ha bir de bu projenin gerçekleştiğini... 😀

Son düzenleme:
Kaynak; gazeteler...

Anladığım;
Kiraya zam yılda iki defa bir önceki memur maaşı zaamı oranına göre olacak, buna ok,
kira/kredi ödemesi 1 yıl öncesinden başlarsa bu sıkıntı, inşaat bitimine yakın demiş altına 1 yıl demiş, 2,3 ay öncesinden başlasa ona göre birikim yapar idare ederiz,

Ancak şu an 1500 ödediğim kirayı önümüzdeki sene 1750 varsayıp, TOKİ'ye de 2500/2600 ödemek hele de bir yıl boyunca biraz zorlar, tabii bu arada asgarinin 7500 olduğunu varsayıyorum, muhtemelen fatura vs derken elimde bir şey kalmaz,

Bu durumda babam(emekli) devreye girecek, tek başıma çok zor, eve geçtikten sonra ben tek öderim,

Şimdi küçük bir ilçede yaşıyorum,

En uygun satılık ev 2+1 0-15 yaş arası 500 bin, fakat ev tahta kapı ve pencereli, vc banyo, mutfak çok eski, bildiğin yaşlı evi, bu tek ilan sonrası 700 bin + devam ediyor, tabii daha modern yeni vs.

Asgari ücretli bana kredi çektirip ödetmek imkansıza yakın; ki bu güncel değil, muhtemelen bu kredi artık yoktur, yakın bir kredi olsa da alabilme şansım? Hadi aldığımızı varsayalım.

500.000 TL240 AyToplam: 1.527.212,02 TL%1,20Taksit: 6.363,38 TL

Maaşım 5655 TL.

Kirada kalsam o da yükselecek, elbette maaş da asgari oranda yükselecek, fakat 20 yıl sonra ben hala kira ödüyor olacağım, arada rakamlar değişecek,

TOKİ de şu an alınacak ev bugün 600 bin ise ve toplam maliyeti 20 yıl 1.500.000 TL ise, bu 20 yıl süresince enflasyon vs 5.000.000 olacaksa olsun, ben ona bakamam,

Çok aykırı bir durum olmaz ise asgari maaş ile dengeli bir şekilde ödenecek,(hane halkı gelirinin %30'unu geçmeyecek deniliyor) hükümetler bunu zaman içinde dengede tutacaktır(umuyorum)

Ve 20 yıl sonunda emekliliğime yakın evim olacak, tabii hala hayatta ve sağlıklı olup çalışabildiğimi varsayıyorum, ha bir de bu projenin gerçekleştiğini... 😀
Gerçekten asgari ücretin ev almaya yeteceğini düşünüyorsanız buyurun alın o zaman.

Ayrıca o kredi güncel, devlet bankaları 500 bine kadar %1.20'den zararına kredi veriyor.

Kısa bir flood. Belki bir faydası olur anlayamayan arkadaşlara.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı