TOKİ evi alınır mı?

Ben ev alabilmek için 20 yıl çalışmayı mantıklı bulmuyorum benim kölelerden ne farkım var şimdi?
Modern köle oldu mu düşünüyorum.
Zaten pahalı her şey. Fakat kira vermek yerine kira öder gibi ev almak çok daha mantıklı. Hatta içine koy kiracıyı, taksitini o ödesin.

Konunun çok detaylı incelenmesi gerek. Eğer banka faizleri gerçek olsa TOKİ ile karşılaştırma yapılabilirdi.
Çok basit bir örnek
Geçen sene 300bin TL 1 yıllık kredi çekip ev aldınız. %15 kredi faizi ile 345.bin TL ödediniz.
Geçen sene 300bin TL TOKİ'den ev aldınız. Ocak 2022'de %30 ve Temmuz 2022'de %42 memur maaş zammı yapıldı.
Hangisi daha ucuza geliyor?

Gerçekten asgari ücretin ev almaya yeteceğini düşünüyorsanız buyurun alın o zaman.

Ayrıca o kredi güncel, devlet bankaları 500 bine kadar %1.20'den zararına kredi veriyor.

Bahsedilen verilere göre hesap yapıyorum, elbette netleşmesi gereken şeyler var, mesela memur maaş zammı derken enflasyon farkı dahil mi o belli değil, ana paraya ne kadar etki edecek?

Memura zam yapılırken asgariye de zam yapıldığını göz önünde bulunduralım, ayrıca bitmeyen bir ödeme sistemi zaten olamaz, hane gelirinin yüzde 30'unu geçmeyecek diyor mesela, ama ilk taksit için mi yoksa vade bitene kadar mı belli değil,

Mesela ödemenin sözleşme yapıldığında başlanacağı, yani eve girmeden başlamak zaten mantıklı değil, haberlere göre evin bitimine yakın denmiş... Netlik kazanması gereken çok şey var.

Ayrıca geçmiş günlere göre hesap yapmak doğru değil, doğru hesabı projenin yapıldığı zaman belirleyecek, bu süre zarfında ne tür düzenlemeler olur bilmiyoruz, sadece tahminler var.

Mantıklı olan, proje dar-orta gelirli için yapılıyorsa düzenlemeleri ona göre olması yönünde, bütçeye uymazsa zaten vazgeçilir.

Banka kredisi kısmında aylık taksitin ödenmeyeceğini fark ettiğinizi umuyorum, hani maaşım 5.650 aylık ödemem 6.300, ayrıca bu krediler için bankanın teminat istemesi, Expertiz'in belirleyeceği rakam falan bunları hep göz ardı ettim.

Ben ev alabilmek için 20 yıl çalışmayı mantıklı bulmuyorum benim kölelerden ne farkım var şimdi?
Modern köle oldu mu düşünüyorum.

İmkan ve tercih meselesi, benim şartlarımda ve yapımda olan biri ölene kadar çalışmak zorunda.

Konunun çok detaylı incelenmesi gerek. Eğer banka faizleri gerçek olsa TOKİ ile karşılaştırma yapılabilirdi.
Çok basit bir örnek.
Geçen sene 300bin TL 1 yıllık kredi çekip ev aldınız. %15 kredi faizi ile 345.bin TL ödediniz.
Geçen sene 300bin TL TOKİ'den ev aldınız. Ocak 2022'de %30 ve temmuz 2022'de %42 memur maaş zammı yapıldı.
Hangisi daha ucuza geliyor?

Benim için enteresan bir hesap, geçen sene 300 bin kredi alabilmiş olsaydım, ve aylık 26 bin TL ödeyebiliyor olsaydım ne güzel olurdu, hiç TOKİ falan başvurmazdım 😀

Genel olarak.

TOKİ için ucuz demiyorum zaten, parti/hükümet için zaten bir şey demiyorum.

Şartların yeniden düzenlenmesi netleşmesi gerek, emekli olduğumda (varsayım) bir evimin olması mı yoksa emeklilikte hala kira ödüyor olmak mı diye soruyorum kendime.

Elbette bu proje seçimler için güzel bir çalışma, elbette kendi ekmeklerine bakıyorlar, pek çok proje ve vaat gibi bununda öteki yüzü var, yıllardır hak kazanmış hala ev bekleyenler olduğunun farkındayım, burada benim için pek çok varsayım var, o günkü şartlarıma ve sözleşmeye bakarak karar vereceğim zaten.

Akıl vermedim ki? Bir şey gördüm paylaşmak istedim konuyla ilgili diye. Neden tetiklendin bu kadar?

Sana söylemedim ki? Hemen üzerine alınmana gerek yok. Ben ortaya söyledim, fakat seninle alakası olmadığını belirteyim. Fikir vermek, eleştirmek, öneri sunmak ayrı bir şey.
Bazı ukala tiplerin yaptığı trollükler başka bir şey.

Hayır bir de öyle anlatıyorlar ki, kredi alacakmış. Bankalar şu an sıraya girmişler ve asgari ücretliye 1 milyon liralık kredi vermek için bekliyorlar.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sana söylemedim ki? Hemen üzerine alınmana gerek yok. Ben ortaya söyledim, fakat seninle alakası olmadığını belirteyim. Fikir vermek, eleştirmek, öneri sunmak ayrı bir şey.
Bazı ukala tiplerin yaptığı trollükler başka bir şey.

Hayır bir de öyle anlatıyorlar ki, kredi alacakmış. Bankalar şu an sıraya girmişler ve asgari ücretliye 1 milyon liralık kredi vermek için bekliyorlar.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ben twitter'dan alıntı yaptığım için söylediğin şeyi üzerime alındım. Bana yöneltmediysen kusura bakma yanlış anlamışım.

Hocam bir şey soracağım beni bilgilendirir misiniz lütfen bugün TOKİ'ye başvuru ücretini yatırmayı unuttum iş yoğunluğundan dolayı ve başvuru reddedildi. Tekrar başvurur yapma imkanım var mıdır?

Asgari ücretin %30'u 1680 TL yapıyor bu taksitle ev alınabilecek olması gerçekten size mantıklı geliyor mu? Bu %30 muhabbeti hane halkı maksimum gelirinin %30'u ise o da 4800 yapıyor, muhtemelen bunu da en ucuz konutlar için uygulayacaklar. Ben yine de pek uygulanabileceğini sanmıyorum, seçimden sonra netleşir.

Hükümetin söylemlerine hala inanan insanlar görmek gerçekten ilginç, Tarım Kredi Kooperatifi'nde 40 üründe indirim olacak açıklamasından sonra gelen zamları bir araştırın mesela.

Yeni konular

Geri
Yukarı