Toplam 15.5 Derece Göz Bozukluğu Olan Birisi Askere Gidebilir Mi?

16986

Megapat
Makaleler
7
Merhaba arkadaşlar. Benim sol gözüm 6.5, sağ gözüm 7.5 derece miyop ve sağ gözümde 1.5 derece astigmat var. Kesin bir kaynak bulamadım, bazıları askere alırlar bazıları da almazlar diyor. Bu konu hakkında bilginiz var mı? Eğer alınmazsam, alınmama kararından sonra ameliyat olursam yeniden çağırırlar mı?

Eğer alınmaz isen gözden seni muaf elverişsiz diye eledikleri an ameliyat olduktan sonra alma gibi bir durumları olamaz.

Fakat sağlık yönetmeliği gereği olur da bir sıkıntı çıkartıp alırsalar da geri hizmete verirler diye düşünüyorum. Askerliğimi yaptığım için bırak senin gözü ruh hastalarını bile alıyorlar sonra RDM yapıyorlar.

Sağlık için gata askeri hastahaneler hala duruyor mu bilmiyorum oraya yönlendirip kurul raporu da isteye bilirler.

Görme kaybına bakıyorlar sanırım.
Hocam gözlüksüz 10 cm kadar mesafeye kadar net bir şekilde görüyorum, sonra bulanıklaşmaya başlıyor.

Eğer alınmaz isen gözden seni muaf elverişsiz diye eledikleri an ameliyat olduktan sonra alma gibi bir durumları olamaz.

Fakat sağlık yönetmeliği gereği olur da bir sıkıntı çıkartıp alırsalar da geri hizmete verirler diye düşünüyorum. Askerliğimi yaptığım için bırak senin gözü ruh hastalarını bile alıyorlar sonra RDM yapıyorlar.

Sağlık için Gata Askeri Hastahaneleri hala duruyor mu bilmiyorum oraya yönlendirip kurul raporu da isteyebilirler.
Teşekkürler hocam. İnşallah direk çürük raporu verirler de işi uzatmazlar. Gerçi daha birkaç yıl var askerliğe belki o zamana kadar profesyonel orduya da geçebilirler.

Bir arkadaşım da aynı sorun vardı iki gözdeki bozukluğun toplamı 14 veya üzeri olursa çürük veriyorlarmış. Arkadaşın 13.25 çıkmıştı.
Yanlis biliyorsam düzeltin ama cürük raporu almaniz, ileride is hayatinda önünüzde engel teskil etmesz mi?
Valla zannetmem. Benide almadılar askere. Herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Sadece askerlikle ilişkin olup olmadığına bakıyorlar ve kusurunuz neydi diye soruyorlar. Çalışmanıza engel olacak bir şey değilse sorun yapmıyorlar.

Yanlış biliyorsam düzeltin ama çürük raporu almanız, ileride iş hayatında önünüzde engel teşkil etmez mi?
Sanmıyorum Engin abi. Gerçi bazı ağır şartlar altında çalışılan işlerde sıkıntı yaratabilir ama gözlükle çok rahat görebildiğim için iş sırasında sıkıntı çıkartmayacaksa işe alınmam konusunda da sıkıntı çıkaracağını zannetmiyorum.

Arkadaşım önce aile hekimine askerliğe elverişlilik muayenesi için gideceksin. O seni göz hekimine sevk edecek. Varsa İldeki askeri hastaneye, yoksa eğitim araştırma hastanesine, o da yoksa il merkezindeki devlet hastanesine yönlendirileceksin. Ardından oradaki göz hekimi karar verecek elverişli olup olmadığına. Ben de aile hekimiyim, kısa bir araştırma sonucu dönerim sana uygun musun diye. Ayrıca askerlikten muaf olduktan sonra ameliyat olursan tekrardan çağrılma durumun yok, kafan rahat olsun.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı