Toplama Kasaların artıları / Hazır Kasaların eksileri ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Karneades

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. Forumda neredeyse herkes hazır kasalara(Genellikle Casper'a) karşı. Peki bunun sebepleri nelerdir ? Toplama kasaların artıları nelerdir, hazır kasanın eksileri nelerdir ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Toplama kasa daha hesaplıdır. Firmalar sistemleri toplayarak fahiş fiyatlara satmaktadır.

Hazır kasa komplike değildir, kasayı alırsın biter, ekipmanları da takınca hazır bir bilgisayar... Ama toplama kasalara göre ciddi bir fiyat farkı vardır...

Casper gibi hazır kasa satan firmalar günümüzde bakkal amca diye tabir ettiğimiz soyguncuların şirket bazındaki hâlleridir. En ucuz bileşenleri toplayıp buna zıt olarak fahiş fiyattan satarlar. Bende ilk bilgisayarımı alırken bunların kurbanı oldum. :)

Casper gibi markalar en ucuz bileşenleri satarlar, sadece RAM miktarını yazarlar, ve de komik ve bilinmeyen markalı bir RAM çıkar içinden çoğu zaman ayrıca... İlk gün muhteşem görünür, ikinci gün mavi ekran, yükseltmeye kapalı bir bilgisayar...

Ben Casper pcyi ilk aldığım zaman 4-5 kere servise yollamıştım. :D Casper almam bir daha.

Casper gibi markalar en ucuz bileşenleri satarlar, sadece RAM miktarını yazarlar, ve de komik ve bilinmeyen markalı bir RAM çıkar içinden çoğu zaman ayrıca... İlk gün muhteşem görünür, ikinci gün mavi ekran, yükseltmeye kapalı bir bilgisayar...
Benimde ilk aldığım PC CASPER'dı ve için'den DYNET markalı bir ram çıkmıştı. Ayrıca HDD vidaları ve ana kart vidalarını sıkmamış mallar. Ben sıktım. :)

Aynı soruyu CHİP'de de sordun. Ben de cevabımı kopyalıyorum:

Mesela bir örnek:

http://www.casper.com.tr/KMDefault.aspx?cntid=1063&itid=777

Buradaki en iyi işlemci İ7 4770, en iyi ekran kartı GTX560SE. Biz toplama önerirken 4770'in yanına en az GTX770 öneriyoruz. Onların en iyi belleği 16GB, büyük ihtimalle 1133MHZ. Biz ise 8GB 1600MHZ bellek öneriyoruz. Çünkü oyun sistemleri için bu fazla bile.Örnek Karşılaştırma:

Casper Nirvana CD.HBI4770B Core i7 4770 3.4GHz 8GB 1TB (2GB VGA) Windows 8 Masaüstü Bilgisayar + Speaker Hediyeli

Bu kasanın i7 4770 işlemcisi, 8GB 1333MHZ belleği GTX560 2GB ekran kartı var. %35 İndirimde 2123 TL. Normal fiyatı:

1.183 USD+KDV= 2.833 TL+KDV = 3342 TL. Şimdi aşağıdaki sisteme bir bakalım:

GTX 770 vs GTX560

Casper sistemde anakart belli değil. Yazdığım sistemde ise Z87 çipsetli çok iyi bir anakart var. En önemlisi, Casper kasanın Güç kaynağı sadece 350W. P4'lü sistemde kullanıyorum ben bu güç kaynağını. Benim önerdiğim kasanın güç kaynağı ise 80Plus 700W. 80Plus güç kaynakları daha az enerji harcar. Yine önerdiğim sistemin bir artısı, İşlemci Soğutucu. Casper sistemde Stok soğutucu denilen 5-10 TL etmeyen soğutucular var ve çok fazla gürültülü.

Bir arkadaşım:

+Abi dün Casper'den kasa aldım 2500 TL'ye.

-Neden bana sormadın?

+Ne gerek var hem zaten i7 işlemcisi, 4GB ekran kartı var.

-Gel bi özelliklerine bakalım.

+Tamam.

i7 3770 işlemci, GT630 4GB ekran kartı çıktı. Power da 350W.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı