[Toplandı] Ryzen 5 2600X ve GTX 1060 Sistem

Toplam = 5022 TL

Anakart ve ekran kartı Vatan Bilgisayar'ın KDV indiriminde alındı. Anakart birçok forumda tavsiye edildiğini gördüğüm için üzerinde çok fazla durmadığım bir donanım oldu. Her ne kadar satış görevlisi Asus'un korumaları ve teknik desteği daha iyi diyerek 40 TL daha pahalı bir anakart önererek kafamı karıştırsa da. Son anda bir karar vererek hataya düşmek istemediğimden fikrimi değiştirmedim.
Ekran kartı KDV indirimi sırasında Armor ile Gaming X modeli arasında seçim yapmamı oldukça zorlaştırdı. Gaming X modeli 1808 TL idi, aradaki 130 TL'lik farkı 1-2 FPS ve biraz daha iyi bir soğutma için vermeye değer mi değmez mi diye düşünürken ellerinde kalan son bir tane Gaming X'in başka mağazaya gönderildiğini öğrenince seçim yapmaya da gerek kalmadı. Her ne kadar aklımda hala acaba sorusu olsa da yapılacak bir şey de yok.
İşlemciyi 1600 almayı düşünüyordum, 2. nesil Ryzen'lerin çıkış tarihini bekleyip ne olacağını görmeye karar verdim. Bu bekleyiş sırasında diğer donanımlar daha da pahalı hale gelerek bütün hesapları alt üst etse de artık geriye dönüş yoktu.1600 yerine 2600'ü alacağımı düşünürken neden olmasın diyerek 2600X'de karar kıldım. Piyasaya 200 dolardan çıkan bir ürünün burada neden 260 dolara satıldığına çok fazla kızmış olsam da, işlemcinin çıktığı gün birkaç telefon görüşmesiyle hangi vatan şubesinde olduğunu öğrenerek, pek bir fiyat araştırması da yapmadan aldım geçtim.
Bellek, kasa ve PSU'yu Teknolojipazar sitesinden aldım, her ne kadar tanımadığım daha önce görmediğim bir site olsa da ya herru ya merru diyerek verdim siparişi.
Ürünler ertesi gün elime ulaştı fakat 2 kargo şeklinde geldi, ilk kargo geldiğinde bellekleri içinde göremeyince aldık başımıza belayı desem de 1-2 saat sonra onlar da elime ulaştı. Farklı depolardan yollandığından kaynaklı olduğunu söylediler. Siteyi kullanıp böyle bir durumla karşılaşırsanız panik yapmayın. (Bu arada belleğe bugün baktım sitede kalmamış)
SSD'ye çok ihtiyaç duyacağımı düşünmüyordum, en azından bu meblağı vermeden de hayatıma devam edebilirdim. Olmadı daha ucuz bir şey bakayım derken, yine birçok yerde tavsiye edilen bir ürün olduğu için madem başladık bir kere sonunu getirelim diyerek bunda karar kıldım.
Genel anlamda sistem içime sindi,toplamaya biraz önce başladım bitince yüzümüzü mü güldürecek yoksa saç baş mı yolduracak sorunlu ürün var mı yok mu anlarız herhalde.
Seçtiğim ürünler, aldığım tarihler itibari ile piyasada bulabildiğim en ucuz yerlerden alındı. Bugün için durum değişmiştir mutlaka fakat iyi bir araştırma ile gereksiz masrafın önüne geçilebilir.
Darısı başınıza.

Son düzenleyen: Moderatör:
X470 bir anakartınız olmadığı için kesinlikle. Ryzen 5 2600 öneririm. Sonundaki x ibaresi anakart desteğiyle olan bir özellik. 100-150 TL civarında böyle kar edebillirsiniz. Ryzen 5 2600 alın.

Anakartın BIOS'u güncel değilse taktığın işlemciyi görmemesi ihtimal dahilindedir. Hevesin kursağında kalmaz umarım. Hayırlı olsun.
Vatan bilgisayardan anakartı alırken sorduğum ilk soru İşlemci için 2. nesil ryzenleri bekliyorum,bios update gerekecek bu desteği bana sağlayacak mısınız oldu.Satış sırasında verilen cevap tabiki sağlarız olsa da işlemciyi alıp evime yakın bir vatan bilgisayara gittiğimde ellerinde update i yapcak işlemcileri olmadığını söylediler, kavga dövüş derken o detayı da aradan çıkardım.Belirtmeyi unutmuşum yazımda.Alacaklara klavuz olması açısından yazmayı istediğim bir detaydı.Hatırlatmanız iyi oldu.
X470 bir anakartınız olmadığı için kesinlikle. Ryzen 5 2600 öneririm. Sonundaki x ibaresi anakart desteğiyle olan bir özellik. 100-150 TL civarında böyle kar edebillirsiniz. Ryzen 5 2600 alın.
Nedir peki bu özellikten kastınız?

Adam sistemi almış bile sen ne diyorsun. Ayrıca X olayı anakartla alakalı değil. XFR 2 ve Precision Boost 2 için X470 gerek. Yine XFR ve Precision Boost desteği var. Ayrıca X sadece onlardan da ibaret değil. Daha iyi stok fan, daha yüksek TDP ve çekirdek frekansına sahip X serisi. Ayrıca OC için de daha elverişli?

Adam sistemi almış bile sen ne diyorsun. Ayrıca X olayı anakartla alakalı değil. XFR 2 ve Precision Boost 2 için X470 gerek. Yine XFR ve Precision Boost desteği var. Ayrıca X sadece onlardan da ibaret değil. Daha iyi stok fan, daha yüksek TDP ve çekirdek frekansına sahip X serisi. Ayrıca OC için de daha elverişli?
Evet sistemi aldım, artık geriye dönüş olmasa da şöyle de bir gerçek var. Ben 2600x i, ilk önce frekans hızlarına bakarak ve her ne kadar çok önemsediğim bir detay olmasa da stok fanının led li olduğunu düşünerek aldım.Fakat 2600x stok fanı ledli değilmiş arkadaşlar, siz de benim gibi yanılgıya düşmeyin (eğer vatan bilgisayarda bios update yapılırken karıştırılmadıysa, ondan hala emin değilim) Yani sonuç olarak evet 100-150 tl fark verilmeyebilirdi.Umarım klavuz olması açısından neyin ne olduğunun anlaşılması açısından açtığım bu başlık birilerinin işine yarar.

Adsız.jpg

2600 ile 2600X arasında işlemci frekans hızı kadar RGB ledli olmasa da üstte görüldüğü gibi soğutucu blok farkı var. Bu fark bence aralarındaki bütçeye değer.

Eki Görüntüle 293283

2600 ile 2600X arasında işlemci frekans hızı kadar RGB ledli olmasa da üstte görüldüğü gibi soğutucu blok farkı var. Bu fark bence aralarındaki bütçeye değer.
102426-pinnacle-AM4-wraith-cooler-lineup-prism-addition-1260_0.jpg
Wraith Spire modeli ledli ve ledsiz olarak 2 çeşit olarak bulunuyormuş, ben orada hataya düşmüşüm.2600 modelinde stok fan olarak Wraith Stealth modeli veriliyor haklısınız.Hangi işlemci ile hangi fanın verildiği amd sitesinde şu şekilde listelenmiş.
Adsız.jpg

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı