Toplumda neden animeye karşı ön yargı var?

• Konuyu başlatan Yuu
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 301
  • Görüntüleme 26B
Kardeşim sen izlemek istemiyorsan izleme, "boş iş" olup olmadığı senin paşa gönlüne kalmadı. Boş vaktini insanlar nasıl film, dizi izleyerek geçiriyorsa bazı insanlar da anime izleyerek geçiriyor. 1 tane anime bile izlemediğine adım gibi eminim, "cool çocuk".
Hayır, en az 40 anime izledim. Hatta My Anime List hesabım bile var. Ardından animenin zaman kaybı olduğunu farkettim. Bunun yerine kitap okumaya başladım.

Death Note'tan başka bir anime izlemişliğim yoktur ama sanırım çoğu kişi animedeki çocuksu görünen şeyler yüzünden önyargılı olabilir. Kısacası anime çizgi film gibi geliyor sanırım. İzleyen insanların bir kısmının asosyal olması da diğer insanlar için alay konusu oluyor.

Oturup 11 sayfa okumamı bekliyorsun galiba fantastiktürk.
O zaman neden 11 sayfalık konuya dahil oluyorsun?
Hayır, en az 40 anime izledim. Hatta My Anime List hesabım bile var. Ardından animenin zaman kaybı olduğunu farkettim. Bunun yerine kitap okumaya başladım.
Ahahahahaha 😂👍

40 tane Anime izleyip yorum yapmak=Abi bu i7 bunu al.

Yukarıdaki örnekle anlatmak istediğim, yarım yamalak bilgiyle, daha doğru düzgün Anime izlememişken yorum yapmayın. Bilmediğiniz bir konuda yorum yapmış oluyorsunuz. Bu arada ben en son 380. Animemi bitirmiştim. Benim de MyAnimeList hesabım var. Bunu hava atmak için değil bu sayıyla yorum yapma hakkına sahip olduğumu söylemeye çalışıyorum.

Ha illa Anime kötüdür demek için 400 Anime izlemiş olmanız lazım demiyorum. Ama belli bir sayıda izlemeden kötüleyecekseniz demeniz gereken şu :

Ya ben biraz izlemiştim ama benim hoşuma gitmedi, güzel bulmadım. Ama izleyip beğenen, seven varmış. Onlara bir lafım yok.

Azıcık karşınızdaki insanların zevklerine hakaret etmemeyi öğrenin. Bana göre zevkler ve renkler tartışılamazdır. Sarı rengi seven birine "mAvİ dUrUrKeN sArI dA rEnK mİ mOrUq" dememeniz gerekiyorsa Anime izleyenlere de "Abi çok saçma, çocuk oyunu. Anime izleyeceğine kitap oku, oyun oyna" diyerek hakaret etmemelisiniz.

Evet arkadaşlar, anime çizgi film. Lütfen insanları sinirlendirmek için bunu demeyi bırakın. Çizgi film olduğunu biliyoruz, sinirlenmiyoruz. Buna sinirlenen kitle ise animeye aşırı bağımlı, otaku olan insanlardır. Normal bir insan buna sinirlenmez.

Bu ön yargının olmasının sebebi, zamanında her şeye laf atan bir topluluğun "hehehe anime çocuklar içindir, çocuklar da çizgi film izler eğvle eğvle" demesidir. Bana güzel olan şey, sana güzel olmayabilir. Anime izleyen kitlenin bile sevmeyip laf attığı, boş, vakit kaybı olarak gördüğü animeler var. Ön yargıları olan insanlara sorun bakalım, hayatlarında kaç tane anime izlemişler? Ama şimdi Boku no Pico izlediyseniz, bu diğer animelerin de kötü olduğunu göstermez ki. Gidip de sağlam animeler izlemek yerine, milletin alay konusu olarak birbirlerine önerdiklerini izlerseniz tabii bıkarsınız. Anime izleyen kanser kitleye bakmayacaksınız. Özellikle her animenin "toksik" dediğimiz kitlesi vardır. Bu kitle sevdiği animeye toz kondurmaz, ölümüne savunur ve siz de animeden soğursunuz. Yine de "hayır, anime boş beleş iştir. Ben çocuk dizisi izlemem. Gerçek hayatta olmayan şey benim ne işime yarayacak? Bir şey öğrenmiyorum zaten izlerken" derseniz, elbette saygı duyarım. Hayattan çok güzel ders çıkarabileceğimiz animelerin de olduğunu belirtmek isterim.

Sonuç olarak; ön yargıyı kırıp kırmamak size kalmış. Beğenebilirsiniz, beğenmeyebilirsiniz de. Eleştirirken aşırıya kaçmayalım veya birisi ile tartışırken "sen zaten anime izliyorsun senle muhatap olmam" demeyelim çünkü insanları sevdikleri ile yargılamak hoş bir şey değildir.

Ufak bir not düşeyim: Zamanında anime izleyen arkadaşımla çok dalga geçmiştim, pişmanım. 😓

Edit: Sadece anime izlemiyoruz, dışarı da çıkıyoruz, kitap da okuyoruz, insan(!) içeren dizi/film de izliyoruz. Hatta belki inanmayacaksınız ama arkadaşlarımız bile var!

Son düzenleme:
3-4 yaşında iken dayım bana One piece isimli animeyi göstermişti o kadar beğendimki hala izliyorum ama diğer animeler bana cidden saçma geliyor hatta aşk ile ilgili olanlar çok cringe ve boş geliyor ama herkesin görüşüne saygı duyarım zevkler tartışılmaz önyargının sebebi çizgi dizi olması ülkede herkes çizgi dizi gördüğünde bu çocuk filmi diyor bunun sebebi ise ülkede One piece Rick and Morty vb gibi dizilerin yaygın olmaması. Onun yerine pepe caillou gibi dizilerin yaygın olması.

O zaman neden 11 sayfalık konuya dahil oluyorsun?

Ahahahahaha 😂👍

40 tane Anime izleyip yorum yapmak=Abi bu i7 bunu al.

Yukarıdaki örnekle anlatmak istediğim, yarım yamalak bilgiyle, daha doğru düzgün Anime izlememişken yorum yapmayın. Bilmediğiniz bir konuda yorum yapmış oluyorsunuz. Bu arada ben en son 380. Animemi bitirmiştim. Benim de MyAnimeList hesabım var. Bunu hava atmak için değil bu sayıyla yorum yapma hakkına sahip olduğumu söylemeye çalışıyorum.

Ha illa Anime kötüdür demek için 400 Anime izlemiş olmanız lazım demiyorum. Ama belli bir sayıda izlemeden kötüleyecekseniz demeniz gereken şu :

Ya ben biraz izlemiştim ama benim hoşuma gitmedi, güzel bulmadım. Ama izleyip beğenen, seven varmış. Onlara bir lafım yok.

Azıcık karşınızdaki insanların zevklerine hakaret etmemeyi öğrenin. Bana göre zevkler ve renkler tartışılamazdır. Sarı rengi seven birine "mAvİ dUrUrKeN sArI dA rEnK mİ mOrUq" dememeniz gerekiyorsa Anime izleyenlere de "Abi çok saçma, çocuk oyunu. Anime izleyeceğine kitap oku, oyun oyna" diyerek hakaret etmemelisiniz.
Aynen senin gibi tüm hayatımı animeler için boşa harcamam gerekiyordu galiba bir yorum yapabilmem için.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı