Toplumsal ahlaki çöküş

Andar Han

Megapat
Makaleler
3
Bu anda hep beraber yaşadığımız grupdaşların; kendince diğerine verdiği değerden ötürü, olması gerekenleri kendi gibilerden öğrenmesinden ve kendinden başkasını bilmemesinden sebep meydana gelen hâl.

Bunu sokakta, sosyal çevrede veya internet ortamında görmeniz olası. "sen, bunu ifade ettiysen şusun." ön kabulune bağlı, fakat sözde kabulsuzler ama kabulüne tapanların pohpohladığı ve toplumun dinamiklerinin dibini oyan, sözde düşünceler. Fayda? Kendince. Toplum?

Karşıt ne diyor acaba? Dinlemeden bilinmez.

İyilik edenin kötülük bulduğu bir ülke haline geldiğimiz için Türkiye'de artık böyle şeyleri takmıyorum. Kim ne şey yiyorsa yesin. Kendi işime bakıyorum. Önümde biri can çekişse gidip yanına ne oluyor diye bakmam. Sonra birisi bir yerden iftira atar. Suçlu çıkarım. Ki bu da yine toplumsal ahlaki çöküşe getiriyor konuyu. Başlı başlına kokuşmuş bir hale gelmiş durumdayız.

Mevzu tırt.
Ederi ve değeri olmayan olgu, düşünce ve karakterler bir araya gelince kuru gürültü yapıyor.

Birileri gücüne güç katıp para kazanacak diye cahil halk eziliyor, beraberinde toplumu ilerletecek bireylerin yoluna da taş koyuyorlar.
Sözüm Hindistan'a bu arada, oradaki dehaları Amerika ve Avrupa kapıp evcilleştiriyor.

Benim çözümüm kendimi soyutlayıp dalgaya vurmak oldu, dâhâ fazla strese gerek yok.

İnsan doğasından iyimser beklentilerinizi ne zaman bırakacaksınız ? insanlık tarihinin hangi döneminde insan topluluğundan bir halt olmuş da şimdikinden bekliyorsunuz. Orta Çağ'da kral için çalışan alt tabakalar ondan öncesinde küçük topluluklar şimdi de modern dünya hepsinin temelindeki insan aynı. geçmişte daha ahlaklı bir toplum yoktu. Gelecekte de daha ahlaklı olmayacak. İnsan doğasının o mide bulandırıcı bencilliği ve kötülüğünü hafife alıyorsunuz.

Hocam Servet-i Fünun mu okudum? Hiç bir şey anlamadım ama başlıktan yola çıkarsak haklısınız. Toplumda bir ahlaki çöküş var.

Bunu sokakta, sosyal çevrede veya internet ortamında görmeniz olası. "sen, bunu ifade ettiysen şusun." ön kabulune bağlı, fakat sözde kabulsuzler ama kabulüne tapanların pohpohladığı ve toplumun dinamiklerinin dibini oyan, sözde düşünceler. Fayda? Kendince. Toplum?
Ön kabullerden iğreniyorum. Çevremde maalesef çok var bunlardan o yüzden kendimi izole ediyorum. Sosyal medya bile adam akıllı kullanmıyorum, gündemi takip etmiyorum. Yoksa onlar gibi olacağım...

Bu ön kabuller halk tarafında hikayeleştirilmiş ama genelde doğru olmayan ve bilinçsiz toplum tarafından doğruymuş gibi lanse edilip bilinçsiz bireylerce kullanılıyor. Bireyin ön kabul ile birisini yargılayıp direkt bir sonuca varması beni ondan iğrenmeme sebep olacaktır.

Buna tam olarak ahlaki çöküş mü deniliyor, emin değilim. Her dönemin kendisine göre bir ahlak yorumu var. Şu an nedense bu döneme ahlaksız, daha ahlaklı veya çöküş içerisinde diyemiyorum. Daha çok anlam krizi var, insanlar değer yaratamadıkları için neyi ne için yaptıklarını bile umursamaz hale geldiler. Sonucunda ise çöküş...

Geri
Yukarı