İnsan ahlaki değerlerin ortaya çıkmasında nasıl bir rol oynar?

Melys

Hectopat
Makaleler
4
Yer
Antalya
Daha fazla  
Ahlak nasıl ortaya çıkar. Toplumsal ahlak var mıdır? Ahlak sınırları neye göre belirlenir?

Ahlakın ortaya çıkması, insanların toplumsal yaşamlarının bir sonucu olarak görülebilir. İnsanlar, toplumda bir arada yaşadıkları süreçte etkileşimde bulunurlar ve bu etkileşimler sonucunda ortak değerler, normlar gelişir. Yaşadığın kültüre ya da çevreye göre değişen bir durum olsa da tüm dünyada genel olarak kabul görmüş bir ahlak sınırlananın olduğuna ve olması gerektiğini savunuyorum.

Sizin düşüncelerinizi merak ediyorum.

Ayrıca dinler de ahlaki kuralların topluluktan topluluğa ve medeniyetten medeniyete farklı olmasına neden olmuştur. Dinler var olduğu sürece daha doğrusu tek bir din olmadığı sürece ahlaki durumlar da bölgeden bölgeye farklı olacak.
Ama dediğiniz şey en mantıklısı, evrensel ahlaki kurallar dünyada düzeni sağlar, her şeyi daha kolay kılar.

Buna etik denmektedir. Etik değerler normlar iş hayatında toplumsal hayatın akışı içerisinde genel kabul görmüş evrensel standartlardır ama, Türkiye'nin rutinleri ve pratikleri irdelendiğinde etiğin esamesi okunmadığı için haliyle gözlem olgusal şahit olmazsınız.

Evet evrensel standart değişmez etik kodlar unsurlar değerler normlar davranış ve eylem biçemleri mevcuttur.

Nesnel olgusal metodolojik bir unsur düşünebiliriz etiği.

Ahlak nasıl ortaya çıkar. Toplumsal ahlak var mıdır? Ahlak sınırları neye göre belirlenir?

Ahlakın ortaya çıkması, insanların toplumsal yaşamlarının bir sonucu olarak görülebilir. İnsanlar, toplumda bir arada yaşadıkları süreçte etkileşimde bulunurlar ve bu etkileşimler sonucunda ortak değerler, normlar gelişir. Yaşadığın kültüre ya da çevreye göre değişen bir durum olsa da tüm dünyada genel olarak kabul görmüş bir ahlak sınırlananın olduğuna ve olması gerektiğini savunuyorum.

Sizin düşüncelerinizi merak ediyorum.

Ahlak kavramına insanlar karar verdiği sürece gözümde pek bir değeri yok, çünkü insan her şeyi kendi isteğine, kendi zevklerine göre ayarlar. "Ahlak" insanlar tarafından içi boşaltılmış birçok kelimeden biri sadece. Bu konuyu daha açardım ama alacağım tepkilerle gerçekten uğraşmak istemiyorum.

Eger amacimiz mutlu, huzurlu, refah yasamak ise basit etik kurallari olabilir. Anlatmak istedigim basit ahlak kurallari ise yalan soylememek, hakli kazanc, hirsizlik yapmamak ve benzeri seyler olabilir. Din ise ahlaki degerleri gelistiren bir aractir. Ahlakin gelismesinde en cok etkili olan diye siralasak en basa dini koyardim.

Ek olarak evrimimizden bu yana bir ornek vermek istesem olum ornegini verirdim. Ilk insanlar, sevdikleri insanlarin hayatlarini kaybettiklerinde yasadigi uzuntusunden dolayi sevdigi insani topraga koyar ve yaninda dua tarzi seyler ederdi. Ve hatta sevdigi insanin baska bir hayata yani ahirete gittigi dusuncesi boyle ortaya cikmis bile olabilir.

Insanlar sosyal varliklardir. Birlikte olurlarsa yasarlar. Eger birlik olmazsa yasamayazlar. Birlik olmalari icin bazi genelgecer kurallarin olmasi sart oldugunu dusunuyorum. Gelecekte fikrim belki de degisebilir.

Ahlak kavramına insanlar karar verdiği sürece gözümde pek bir değeri yok, çünkü insan her şeyi kendi isteğine, kendi zevklerine göre ayarlar.
Ahlak kavramina insanlar disinda baska kimse veremeyecegi icin hicbir zaman gozunde pek bir degeri olmayacak sanirim.

@ZCPS21

Bilmeyenler bilsin ben Anayasayım Anayasa benim.
Kalbimdedir onun yeri gönlümdedir onun yeri Anayasa benim Ben Anayasayım.
Anlamadan bana kızma ölmeden mezarım kazma Anayasayı bulmaya gezme Anayasa benim Anayasa benim.

@ZCPS21 Hani evlerde folklorik unsur pratik kuran asılı görürsün, bir askılı torba içine Cafcaflı hatlı yazmalı Kuran ?

Sonra da O kuran Arapçadır Türkçe meali de değildir, Ne kimse alır okur, Ne de Alsa okuyacak Arapçası vardır?

Liboştan cahillerin toplumunda da işte, Anayasa böyledir.

Malikler 1800'ün sonunda sağlam koydu ya, nihayetinde tanrıların da ağrına gitti ama gene Reaya dan şempanzemsi insanımsı müsvedde artık sürüleri gene aynı rutin ve pratikler.

Anayasa var ortada duruyor, kabak gibi ama kimsenin Anayasa'dan haberi yok.

Not torbaya neyin koymayışın nedeni, torbanın dolu olmasıdır maksat ayıkın 🤣

1686428734842.png

Eger amacimiz mutlu, huzurlu, refah yasamak ise basit etik kurallari olabilir. Anlatmak istedigim basit ahlak kurallari ise yalan soylememek, hakli kazanc, hirsizlik yapmamak ve benzeri seyler olabilir. Din ise ahlaki degerleri gelistiren bir aractir. Ahlakin gelismesinde en cok etkili olan diye siralasak en basa dini koyardim.

Ek olarak evrimimizden bu yana bir ornek vermek istesem olum ornegini verirdim. Ilk insanlar, sevdikleri insanlarin hayatlarini kaybettiklerinde yasadigi uzuntusunden dolayi sevdigi insani topraga koyar ve yaninda dua tarzi seyler ederdi. Ve hatta sevdigi insanin baska bir hayata yani ahirete gittigi dusuncesi boyle ortaya cikmis bile olabilir.

Insanlar sosyal varliklardir. Birlikte olurlarsa yasarlar. Eger birlik olmazsa yasamayazlar. Birlik olmalari icin bazi genelgecer kurallarin olmasi sart oldugunu dusunuyorum. Gelecekte fikrim belki de degisebilir.

Ahlak kavramina insanlar disinda baska kimse veremeyecegi icin hicbir zaman gozunde pek bir degeri olmayacak sanirim.

Bunların hepsini nereden öğreniyorlardı? Kuran kursları İmamlar ebeveynler Görsel işitsel uyaran ebeveyn eşliği çocuk koşullama yukarı da değerli aman sakın abdestsizler çarpılırsınlar tuvalete bile gidemez çocuk, cin çarpacak diye :D bakınız cemaat yurtlarında + dini derslerde cinlerle fokur fokur nihayetinde altlarına yapan çocuklar tuvalete gidemeyen.

Ebeveyni şimdi çocuğu psikiyatrik hasta yaptı tamam travma bozukluk, hadi camisiydi mimarisiydi rutini pratiği ebeveyni de hallettik çocuğu iyicene kodladık.

İşte çocuk büyüyünce Arapça kutsal Ezan da kutsal, biz ne istersek o.

Aldıkları gibi bir rafa atarlar durur orada yıllarca, işin kötü tarafı arapça ve ezanı kutsal zannediyorlar. 🐑

Ebeveyni şimdi çocuğu psikiyatrik hasta yaptı tamam travma bozukluk, hadi camisiydi mimarisiydi rutini pratiği ebeveyni de hallettik çocuğu iyicene kodladık.

İşte çocuk büyüyünce Arapça kutsal Ezan da kutsal, biz ne istersek o.
Bizim millet bilmiyor çocuk yetiştirmeyi.
Çocukken çükünü kesip hadım ederler, kuran kursuna da dayak yemesi ve psikolojik şiddet görmesi çin yollarlar, ellerine verirler bir tablet-telefon akşama kadar oynasın diye, saldım çayıra mevlam kayıra hesabı.

Bu coğrafya lanetli, bir cacık olmaz.

İşte liboştan nesiller böylem böylem piyasaya sokuluyor ondan sonra da er kişin piyasaya çıkınca diyor ki böyle yetiştik, klasiğin sinirsel koşullanma beyin çocukluk beş on yaş çok önemli, normalde ebeveyni göz altına alırsın çocuğa istismar cezaevine tıkarsın, ama bilişsel kopukluk liboştan cahil toplumda? Ne de güzel bir ebeveyn ne de güzel yetiştiriyor evlatlarını maşallah?

Yani bizde ne kadar bozukluk travma varsa hepsi toplumun bizzat-i has onam en güzide değeridir mutlak doğrusudur.

George Carlin bir lafı vardır bunla alakalı GARBAGE İN GARBAGE OUT diye.

Çöp giriyor çöp çıkıyor diye.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bizim millet bilmiyor çocuk yetiştirmeyi.
Çocukken çükünü kesip hadım ederler, kuran kursuna da dayak yemesi ve psikolojik şiddet görmesi çin yollarlar, ellerine verirler bir tablet-telefon akşama kadar oynasın diye, saldım çayıra mevlam kayıra hesabı.

Bu coğrafya lanetli, bir cacık olmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı