Torrent'te speed etmek nedir ve gönderme hızını düşürmenin zararı nedir?

HD.Türk gibi film indirme siteleri var. Bunlara üye oluyoruz ve film indiriyoruz. İndirme yaparken bazen server olabiliyor ama genelde filmi indiren kişilerin speed etmesiyle tohumlamasıyla indiriyoruz. Hep film örnek verdim ama her şey olabilir :D

Waprgxw.png

Örneğin Torrent'i 10 kişi speed ederse hızlı indirirsin. 1 kişi speed ederse çok yavaş iner. Görderme hızını düşüren tespit edilirse Tracker'dan ban yiyiyor ve Torrent inmiyor.

10 kişi 10 paylaşımcı yani her birinin upload hızı 1mb/sn ise sen o dasyayı 10mb/sn ile indirirsin.

Torrent'i bizler hızlandırıyoruz. Örneğin Crysis 3'ü Technopat'taki herkes gönderme hızını sınırsız yaparsa Torrent hızlı iner.

Forumda açıklama aradım ama bulamadım.

Speed Nedir ? Seed sözcük anlamı olarak "tohumlamak" demektir. Bir torrent dosyasının seed edilmesi ise o dosyanın tamamına sahip kullanıcı(lar)ın dosyayı tohumlaması ve diğer kullanıcıları beslemesi demektir. Bu kişiler o sırada sadece seed ederler ve dosyanın yarım kalmasını engellerler. Bu tohumlama işini yapan kişiye de "seeder" denir. Seeder'lar paylaşımcı insanlardır. Torrent dosyasını hızlı bir şekilde yaymanın en iyi yolu dosyanın tamamını indirseniz dahi bir süre sadece seeder olarak dosyayı diğer kullanıcılara yaymaya devam etmenizdir.

05S5p.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Speed etmek diye bir şey yoktur. Seed etmek vardır. yanlış bilgilendirmeyelim. Speed hız, ssed ise tohum demektir.

Seeder, dosyaya %100 sahip ve upload yapmaya devam eden, Leecher ise dosyayı indiren, "sülük" diye adlandırılan kişidir. Dosya inince upload yaparsa, Leecher olur seeder. Ama ülkemeizde genelde herkes "sülük" gibi indiririr, indirirken hızını kısıtlar, üstüne bir de indirir indirmez siler... Ondan sonra "neden yavaş iniyooooo" diye hayıflanırlar vs vs... Bu böyle sürer gider. Empati yoksunluğu diyoruz biz buna.

Bu durumda yıllarca sülük olmuşum. Bende de gönderme hızı sıfır, kaç yapsam idealdir? Kendi hızımı da çok fazla etkilemeden sülüklükten çıkıyim :)

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı