İnternet ve darknet nedir?

Hep derler, internetin %97'sini herkes göremez çünkü Darknet falan diye ama o %97'nin içinde ne olduğu hiçbir zaman örneklenmez. Yani şu bankanın bilgileri var demezler mesela. Bu bile Dark isminin nedenini açıklıyor.

Bizim standart tarayıcılarla eriştiğimiz siteler internetin yaklaşık yüzde birini oluşturur. Yüzde doksan dokuzluk kısımsa Deep Web'dir. Thor gibi özel uygulama ve tarayıcılarla erişilebilir. İnternetin underground'ıdır. Silah satımı (tam otomatik), uyuşturucu satışı, insan eti satışı gibi ciddi illegal işlerin olduğu katmanların yanı sıra, yaptığınız basit bir hatayla birçok kişisel bilginizi çalabilecek korsanlar ve bu bilgilerin paylaşıldığı siteler de mevcuttur.

Darknet ise Deep webin içindeki bir katmandır. Erişilmesi en zor katmandı yanlış bilmiyorsam.
Bizim girdiğimiz yüzde 3'lük kısımdır.

Belki 2 katman olabilir ama yok öyle 100. katman varmış bizim gibiler giremezmiş gibi şeyler bana aşırı saçma geliyor.
Katman diye bir şey yok. Sadece belirli uzantılar var ve bunlara girmek için biraz daha çaba sarfetmek gerekiyor. Belirli bir yerden sonra Tor yetmiyor. Katman dedikleri şey bu aslında.

Belki 2 katman olabilir ama yok öyle 100. katman varmış bizim gibiler giremezmiş gibi şeyler bana aşırı saçma geliyor.
Katman diye bir şey yok, mesele tamamen güvenlik. Güvenlik ağının dışına çıkarsan başına gelebilecek her türlü olumsuzluktan sen sorumlu olursun. Katmandı carttı curttu bu tarz şeyler tamamen atmasyon.

8 katmandır. Ne daha az ne daha fazla. Bizim normal PC'lerle ulaşabileceğimiz ilk 4 katmandır. Sonrası için daha gelişmiş teknoloji gerekiyor. 8. katmana ise devlet hackerları falan girebilirler. Orada devlet sırları bulunuyor. Korona falan bilirsiniz işte :D.

Surface web, Technopat ve Google'un indekslediği siteler, deep web, Google'un indeksleyemediği siteler. mesela geçen haftaki açık haricinde WhatsApp gruplarınız da indekslenmiyordu. Dark Web, karanlık işlerin döndüğü ve Google'un giremediği söylenen web siteleri.

Geri
Yukarı