Tosbağanın kabuğu düştü

Guevara

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, ben evde su kaplumbağası besliyorum. Sandalyemin arkasında olduğu için sandalye geriye düşüp kaplumbağanın üstüne sandalyenin sert yeri düştü. Kanama gibi bir durum yok ama üsteki kabuğunun bir parçası yere düştü. Veterinere götürecek bir durum var mı? Gördüğümde Kaplumbağanın üstüne sandalyenin ayağı gelmiş. Kaldırdığımda kaplumbağanın kabuğu çıkmıştı. Kabuk geri büyüyemez değil mi?

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2022-04-20 at 17.29.48.jpeg
    WhatsApp Image 2022-04-20 at 17.29.48.jpeg
    73,5 KB · Görüntüleme: 228
Son düzenleyen: Moderatör:
Bence bir veterinere götür baksınlar, iç kanama olursa veya enfeksiyon kaparsa iş işten geçebilir. En azından için rahatlasın.

Yakınlarda hiç veteriner yok. Enfeksiyon kapar diye suyunu değiştirdim ve yüzebileceği kadar su koydum. İç kanama nasıl oluyor hiçbir fikrim yok.
Kabuk degistiriyor herhalde. Pardon okumamisim bir şey olacagini sanmiyorum.

Bence olabilir. Kırılan yeri çok pürüzlü ve yumuşaktı. Hiç kıpırdamıyor yemde yemiyor.

Veteriner olsa kabuğu da geri yapıştırırdı, eğer enfeksiyon falan kapmazsa kendi kendine iyileşir ama çok uzun sürer haberin olsun.

O kadar süreceğini sanmıyorum, küçük kırıklar haftalar içinde iyileşebilirken büyük kırıklar 2-3 sene civarında iyileşir. Açık yara muamelesi yapman ve enfeksiyona karşı dikkat etmen iyi olur bu süreçte.

Kabuk gelişimi için kullanılan vitamin mi kalsiyum mu ne oluyor. Onu kullanırsanız kabuğu sertleşip düzelebilir. Bir de böyle durumlarda doğru ve hızlı yanıt alabilmek adına Facebook'ta su kaplumbağası grupları oluyor. Onlara katılıp çözüm bulabilirsiniz. Doğru bir şekilde yardımcı olurlar.

Geri
Yukarı