Toshiba P50-B-116 BGA Çip Değişimi Yaptırmak

yika38

Gigapat
Makaleler
11
Yer
Kayseri
Toshiba Satellite P50-B-116 model bir sistem kullanıyorum. Sistemde kronik BGA çip sorunu var.

Sistemi daha önce bu konuyla ilgili bilgisayarcıya götürmüştüm. Çipe Reballing işlemi uygulanmış ama bir fayda etmemiş. Bu yüzden çip değişimi yapılsın demişti ve bunun için 450 ₺ para istemişti. Biz de kabul etmemiştik.

Sistemi sadece Intel HD Graphics ile kullanıyorum şu anda. BGA çip bozuk olduğu için Linux kullanamıyorum, hatta bir ara Kaspersky Rescue Disk'i bile zar zor çalıştırmıştım. Oyunlarda ve yazılımlarda tam performans alamıyorum. Oyun oynayabiliyorum, o konuda bir sıkıntı yok ama GTA 5 gibi ileri düzey oyunları oynayamıyorum. Çip bozulmadan önce Medium ayarlarda 70-80 FPS aldığım oluyordu.

Sistemi de yakın bir zamanda değiştiremeyeceğim için BGA çip değişimi yaptırtmak istiyorum. Bununla ilgili kafamda birkaç soru var:

1- Çip değişimi sonrasında bilgisayara görüntü gelmeme ihtimali var mı? Şu anda görüntüyü Intel HD Graphics'ten alıyorum.

2- Diyelim ki, görüntü gelmedi. Eski çip takılarak yeniden görüntü gelmesi sağlanamaz mı?

3- Çip değişimi esnasında anakart yanabilir mi? Çünkü "BGA Rework" denen makinelerle çipi çok yüksek sıcaklıklarla söküyorlar.

NOT: Telefondan konuyu açtığım için maddeleme kullanamıyorum. Düzeltilirse sevinirim.

Daha önce de reballing yapılmışsa şansını oldukça zorlamış olursun. Kullanılacak çipler de servis harici normal şartlarda tamircilerde olmaz.
Tamirciler de başka bir yerden bulmuşlar. Sanırım internetten buldular, bilmiyorum.

Sistemimdeki çipin birebir aynısı piyasada zor bulunuyormuş. Bulmuşlar ama biz kabul etmedik değişimin yapılmasını.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı