Toshiba P50-B-116 Sistem SATA Türü Nedir?

yika38

Gigapat
Makaleler
11
Yer
Kayseri
Toshiba P50-B-116 sistemime SSD almayı düşünüyorum. Yalnız SSD'nin sağlıklı çalışabilmesi için SATA 3 girişinin kullanılması lazım diye biliyorum. Bu sistemin hangi SATA türünü kullandığını bilmediğim için size sorayım.

Bu sistemle ilgili üreticinin internet sayfasında bir bilgi yok; sadece "Serial ATA" yazıyor, belki de ben gözümden kaçırdım. Biraz saçma soru olacak ama BIOS ayarlarında önyükleme önceliğinde ilk sırada HDD/SSD yazısı var. Bu, sistemin SSD desteklediği anlamına gelir mi?

Ayrıca bu sistemin bir üst modelinde (P50-B-117) SSHD kullanıldığını öğrendim. Yalnız CrystalDiskInfo yazılımında "Transfer Modu" bölümünde SATA/300 | SATA/300 yazıyor.

Aşağıya sistemin SATA girişinin ve HDD'nin fotoğrafını bıraktım.

Sistem hangi SATA türünü destekliyor? SATA 2 mi SATA 3 mü?

20190106_135632(S).jpg

20190106_135859(S).jpg

Sata geçmişe ve geleceğe dönük bir arabirimdir. Eski sürümleri ile yeni sürümleri uyumludur bu yüzden sorun olmaz. Ancak galiba sizin sisteminiz sata3 çünkü hddniz in özelliklerinde 6Gb/s yazıyor buda sata3 arabiriminin hızına eşit.

Teşekkürler bilgilendirdiğiniz için.

Yalnız CrystalDiskInfo'da "Transfer Modu" olarak SATA/300 yazıyor. Buna göre SATA girişi, SATA 2'yi destekliyor olamaz mı?

20190106_212129.jpeg

Anakartınız sata2 dir belki bilemiyorum. Ama sorun değil ssd takabilirsiniz. Eğer sata2 anakart varsa ssd de sata2 hızında çalışır sadece ancak bu bile baya bir hız farkı oluşturur.

Arkadaşlar, HWiNFO adlı yazılımla kontrol ettiğim zaman sistemimin SATA 3 desteklediğini öğrendim. Ayrıca başka bir forumda açılan bu konuyu incelediğimde de sistemin gerçekten de SATA 3 desteklediğini öğrendim. Anlaşılan benim kullandığım HDD, SATA 2.

Aşağıya değerleri paylaştım:

Kod:
SATA Host Controller                                                         
Interface Speed Supported:                  Gen3 6.0 Gbps

SATA Port#4
Current Interface Speed:                    Gen2 3.0 Gbps

Anlaşılan, sistemde 2 tane SATA girişi var. Birisi HDD'ye takılan, birisi ise DVD girişi olsa gerek.

Peki hangisi SATA 2, hangisi SATA 3 onu nasıl anlayacağım?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı