Toshiba Satellite L635-S3030 macOS High Sierra çalıştırır mı?

Şu an biosuma giriyorum bakacağım CSM diye bir şey var mı diye.

Secure Boot'u kapatamamanızın sebebi CSM'nin açık olması olabilir. Kontrol edin.
Ryzen mobil işlemcilerin desteği olmadığı için bir şey öneremiyorum maalesef.
Ryzen mobil işlemciler için uyumlu bir EFI yok. 11. nesil olan bilgisayarınızdan Secure Boot'u bir şekilde kapatıp kurmayı deneyin. EFI olarak bunu kullanabilirsiniz.

Kusura bakmayın hocam internetim fazla yavaş. EFI dosyalarını attınız peki bunların yanında imaj dosyasını da atabilir misiniz? Her yerde bir imaj var hangisini indireceğim bilemiyorum. İndirmem gereken her şeyi atabilir misiniz size zahmet? BIOS bu şekilde Security ile boot bölümünde kesinlikle değişiklik yapamıyorum kilitli sadece USB mi yoksa Windows'dan mı başlatabileceğimi değiştirebiliyorum. Bu arada BIOS'u sansürsüz attım paylaşmamam gereken bilgi varsa söyleyin sileyim:

Main ile Advanced'in ekstrası Bunları atmayı unutmuşum. Lütfen yardım edin de kurayım şu MacOS'u :(

Dosya Ekleri

• photo_2022-07-30_19-19-35.jpg
    photo_2022-07-30_19-19-35.jpg
    61,1 KB · Görüntüleme: 21
  • photo_2022-07-30_19-19-41.jpg
    photo_2022-07-30_19-19-41.jpg
    72,9 KB · Görüntüleme: 17
  • photo_2022-07-30_19-19-44.jpg
    photo_2022-07-30_19-19-44.jpg
    76,2 KB · Görüntüleme: 11
  • photo_2022-07-30_19-29-23 (2).jpg
    photo_2022-07-30_19-29-23 (2).jpg
    53,1 KB · Görüntüleme: 14
  • photo_2022-07-30_19-29-23.jpg
    photo_2022-07-30_19-29-23.jpg
    66,7 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleme:
Paylaşmamanız gereken bilgi olarak Information olan fotoğrafı silebilirsiniz. Secure Boot kapatmak için o üstteki Supervisor Password'a basıp şifre eklemek gerekebilir. Şimdilik ayarları böyle bırakıp deneyin. İmaj olarak bunu kullanabilirsiniz.
İmajı yazdırdıktan sonra EFI bölümü oluşur, o EFI bölümünün içindeki EFI klasörünü silin ve attığım EFI'yi atın. Sonrasında EFI\OC\config\Dizüstü klasörüne girin ve Comet Lake adlı configi EFI\OC'ye atıp adını config.plist olarak değiştirin ve kuruluma geçmeyi deneyin.

Paylaşmamanız gereken bilgi olarak ınformation olan fotoğrafı silebilirsiniz. Secure Boot kapatmak için o üstteki supervisor Password'a basıp şifre eklemek gerekebilir. Şimdilik ayarları böyle bırakıp deneyin. İmaj olarak bunu kullanabilirsiniz.
İmajı yazdırdıktan sonra EFI bölümü oluşur, o EFI bölümünün içindeki EFI klasörünü silin ve attığım EFI'yi atın. Sonrasında EFI\OC\config\Dizüstü klasörüne girin ve Comet Lake adlı Config'i EFI\OC'ye atıp adını config.plist olarak değiştirin ve kuruluma geçmeyi deneyin.

Çok teşekkürler. Tamam şu an indireyim bayağı büyükmüş dosya büyük ihtimalle yarına kalır. Peki kurulum yapacağım bilgisayarda öenmli dosyalar vs var bunları yedeklemem gerekiyor mu yoksa diskten 40 GB bölüp oraya macOS kursam olur mu? Ayrıca BIOS'umu size attım şu an kapatmam ya da açmam gereken ayarlar neler? Ben kendi BIOS'umu hiç anlamıyorum zaten videodaki BIOS çok daha farklı benimkinden benimki bayağı eski tema. Ayrıca önceki imajları indirirken yarıda kalıp ağ hatası veriyordu bunda da böyle bir hata verir mi? Neden bu hatayı alıyorum? Sizide çok yordum kusura bakmayın.

40 GB ayırıp kurabilirsiniz, BIOS'ta Storage Device Configuration'a girip SATA Mode AHCI olduğundan emin olun, şimdilik Secure Boot ellemeden deneyin. Eğer imajı indirirken tekrar bu hatayı alırsanız bu imajı da indirebilirsiniz.

Storage device Configuration'da SATA mode bölümü yok ki. Zaten açık galiba:

Hocam, bu hatayı alıyorum 🙁

@e.n.e.s

applexcpmcfglock ve applecpupmcfglock ile ilgiliymiş herhalde ama benim BIOS'umda böyle ayarlar yok.

Eğer bu bilgisayarda olmayacaksa diğerlerini de deneyebiliriz zaten High Sierra olsa daha iyi.

Dosya Ekleri

• 1659259220870.png
    1659259220870.png
    17,1 KB · Görüntüleme: 21
  • photo_2022-07-31_15-09-09.jpg
    photo_2022-07-31_15-09-09.jpg
    110,6 KB · Görüntüleme: 23
Son düzenleme:
Bunu Config içinden ayarlayabilirsiniz. Eğer yine olmazsa ıce Lake Config'i ile deneyin, o da olmazsa deskop içindeki Rocket Lake ile deneyin.

applexcpmcfglock'u nasıl Config'den nasıl ayarlıyacağımı bilmediğim için öncelikle ıce Lake'i denedim. Ice Lake'de yine aynı hatayı aldım. Rocket Lake de ise bilgisayar kendini yeniden başlattı, bayağı uzun sürdü sonra Windows açıldı.

Fotoğraf: Ice Lake'de aldığım hata
Video (YouTube): Rocket Lake'de aldığım sorun

Şimdi fark ettim boot menüde OpenCore diye seçenek oluşmuş. Ondanb aşlattım ama böyle bir döngü var. USB'den de boot etsem OpenCore'den de aynı durum:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dosya Ekleri

• photo_2022-07-31_18-33-09.jpg
    photo_2022-07-31_18-33-09.jpg
    87,9 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:
O zaman 11. nesilden olumlu sonuç alamayacağız, Celeron ve Pentium için de Fake ID olarak ne girileceğini bilmiyorum. Bir de sadece Fake ID de yeterli olmayabiliyor, bazı yamalar da gerekiyor. Maalesef internette düzgün bir bilgi yok. AMD olanlarda da hiç açılmıyor zaten.

High Sierra değil, normalde hiçbir sürüm. O Fake ID ve yamalar sayesinde çalışıyor tabii. Dediğim gibi internette pek düzgün bir bilgi yok. Eve döndüğümde Clover Configurator ile uyumlu ID'li bir config ayarlamaya çalışacağım.

Bu EFI ile Celeron ve Pentium işlemci olan laptoplarınızla High Sierra deneyin.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı