Toshiba TR 200 SSD alınır mı?

Kendim aldığım zaman ben de aynısını düşünüyordum. O zaman bu model pek yaygın değildi. Daha çok SU630/650 modelinin çok satıldığı dönemlerdi ve insanlar bir sürü sorun yaşıyordu. O yüzden yabancı forumlara kadar bakmıştım ancak 3-5 tane ısınma sorunu dışında bir şey göremediğimden kronik sorunlu değil diye almıştım. Benim aldığım model 80 derecelerde çalışıyordu. Bu yüzden iade edip Samsung 860 EVO almıştım. Ancak ondan sonra bile bir süre boyunca çok az kişide olduğu için muhtemelen kronik değidlir demiştim forumda.

Ancak daha sonra ısınma problemi ile ilgili konular bayağı bir artmaya başladı. Bu sayede kronik ısınma sorunu olduğunu anladık. Yani BX500 alıp paranızı riske atmayın. Sorunlu.
Burada ne anlatmaya çalıştığını anlamadım? SU630'un kronik sorunlu olduğunu anlatıp çıkarım olarak BX500'e mi sorunlu dedin? Yoksa ben mi yanlış okudum?

Detay bilgiye girmeden sorunu halledebileceğimizi umuyorum ama halledemiyoruz, o halde anlatayım. Bahsettiğin ısınma sorunu olmayan SSD'lerin sensörleriyle Kingston A400 ve Crucial BX500 gibi modellerin sensörlerinin konumlandırması ve okuduğu değerler bir değil. Bahsedilen iki model SSD'de de bellek kontrolcüsünün sıcaklığını ölçen bir sensör var ve bu SSD'leri test ettiğinde bu sıcaklık değerini görüyorsun. Diğer ve çoğu SSD modeli ise Air Flow (Hava Akışı) sıcaklığını ölçüyor ve bu yüzden sıcaklık okumaları çok daha düşük oluyor. Elinde kullanıcı konuları ve yorumlarından başka bir şey olmadığı için "Sorunlu" diyip kestirip atmaya çalışıyorsun ancak konuların çoğunda sorulan "Bu normal mi?". Kimse SSD'sinin öldüğüyle veya kullanılamaz hale geldiğiyle ilgili bir şey yazmıyor.

Yine başka başka örnekler verip sonuç olarak BX500 arızalı gibi bir şey yazma lütfen.

@Jouska Benim yazımda herhangi anlaşılmayacak bir şey görmüyorum. Gayet düz ve basit bir metin. Sorun sizde.

Yine başka başka örnekler verip
Peki, o zaman tek tek yazdıklarınızı çürütürsem bu daha anlaşılır olur.

Elinde kullanıcı konuları ve yorumlarından başka bir şey olmadığı için
1. Elimde sadece kullanıcı konuları ve yorumları yok. Bizzat kendim de aldığımı ve kullandığımı söyledim ya. Ayrıca ben sizin aksinize kullanıcı konuları ve yorumları derken sadece "Technopat"ı değil aynı zamanda yabancı forumları da kastediyorum. İnternette gördüğüm 1-2 yoruma aldanmıyorum.

Detay bilgiye girmeden sorunu halledebileceğimizi umuyorum ama halledemiyoruz
Detay bilgiye giriyor derken? Bu yazdıklarınız detay bilgiyse SSD hakkında hiç bir şey bilmiyorsunuz diyebilirim. Herhangi bir konumda SSD'leri bilirim diye bir bilmişlik taslamadım ama eğer bu seviyede iseniz sizden çok daha iyi bir teknik bilgiye sahipim diyebilirim. Teknik bilgiye "Girememenizin" nedeni bilmiyor oluşunuz.

bellek kontrolcüsünün sıcaklığını ölçen bir sensör var ve bu SSD'leri test ettiğinde bu sıcaklık değerini görüyorsun. Diğer ve çoğu SSD modeli ise Air Flow (Hava Akışı) sıcaklığını ölçüyor ve bu yüzden sıcaklık okumaları çok daha düşük oluyor.
Yani bu durumda aslında diğer SSD'lerin kontrolcülerinin de çok yüksek sıcaklığa ulaştığını ancak sıcaklığı test etme biçimlerinin farklı olduğundan düşük sıcaklık gösterdiklerini ve BX500'ün bu sıcaklıklarının normal olduğunu söylüyorsun.

Ancak BX500'ün kendisi o kadar çok ısınıyordu ki (Benim modelim kopyalama testinde 82 dereceye kadar çıkıyordu) artık sistem kitleniyor SSD'nin hızı 1-2 MB/S'lere düşüyordu. Bunun sıcaklığı ölçme biçimiyle uzaktan yakından alakası yok. Bildiğimiz SSD cayır cayır yanıyordu. Ancak kullandığım Gigabyte UD 120GB, Samsung 860 EVO, WD Green, Crucial P1, Crucial MX500, Kingston A400, Sandiks SSD Plus SSD'lerinin hiçbirinde böyle bir sorun yoktu. Sadece sıcaklığı ölçme şeklinin farklı olması olsaydı SSD hız düşürüp kitlenmezdi. Sizin aksinize Türkiye piyasasındaki bütçe dostu SSD'lerin hepsini kullandığımdan biliyorum.

"Sorunlu" diyip kestirip atmaya çalışıyorsun ancak konuların çoğunda sorulan "Bu normal mi?". Kimse SSD'sinin öldüğüyle veya kullanılamaz hale geldiğiyle ilgili bir şey yazmıyor.
"Technopat'ta kaç tane ölmüş SSD konusu gördün?" sorusunu cevaplayabilir misin? Muhtemelen bir elin parmakları kadardır çünkü SSD'nin ölmesi ve tamamen çalışamaz duruma gelmesi çok zor bir şey. Ayrıca bu söylediğin ile kronik sorunlu bir SSD tamamen alakasız şeyler. Kronik sorunlu SSD demek ölü mü demek? Alakası bile yok. Sağlık sorunları olan TR200'ün bile öldü konusunu görmedim ben.

Ayrıca sorunlu diye kestirip atmıyorum. Üstteki düz ve basit metinden nasıl anlamadın bilmiyorum ama metni çocuk seviyesine indirip bir daha anlatmayı deneyeyim.

Ben BX500'ü aldığım zamanda SU630 ve 650 ile alakalı bir sürü kronik sorun konusu açılıyordu. Bu yüzden uygun fiyatlı bir SSD almadan önce sorun yaşamamak için detaylıca araştırmak istedim. Hem Türkçe forumları (Technopat'la sınırlı değil) hem de bazı yabancı forumları araştırdım ve bulduğum tek şey 3-5 tane sıcaklık sorunuydu. Ben de bu kadar az şikayet görünce dedim ki kronik sorunlu değildir. Sonuçta "Onlara denk gelmiş olabilir, elektronik ürün" dedim. Ancak şans ki benim BX500'ümün de ısınma sorunu vardı. Bu yüzden SSD'yi iade ettim ancak forumda BX500 kronik sorunludur demedim. Çünkü kronik sorunlu olabilmesi için alan kullanıcıların büyük çoğunluğunun aynı sorunu yaşaması gerekir. Ancak bu olaydan sonra BX500 ile alakalı ısınma konuları ve BX500 ile ısınma problemi yaşayan bir çok kullanıcı çıktı. İşte o zaman "Kronik ısınma problemlidir, almayın" demeye başladım. Hatta buyur bu da o zaman "benim" açtığım konular :

Diğer ve çoğu SSD modeli ise Air Flow (Hava Akışı) sıcaklığını ölçüyor ve bu yüzden sıcaklık okumaları çok daha düşük oluyor.

Ayrıca bir şey daha ekleyeyim BX500'ün bütün kasası plastik. Şimdi daha iyi anlıyorsunuzdur.

@Jouska Benim yazımda herhangi anlaşılmayacak bir şey görmüyorum. Gayet düz ve basit bir metin. Sorun sizde.

Peki, o zaman tek tek yazdıklarınızı çürütürsem bu daha anlaşılır olur.

1. Elimde sadece kullanıcı konuları ve yorumları yok. Bizzat kendim de aldığımı ve kullandığımı söyledim ya. Ayrıca ben sizin aksinize kullanıcı konuları ve yorumları derken sadece "Technopat"ı değil aynı zamanda yabancı forumları da kastediyorum. İnternette gördüğüm 1-2 yoruma aldanmıyorum.

Detay bilgiye giriyor derken? Bu yazdıklarınız detay bilgiyse SSD hakkında hiç bir şey bilmiyorsunuz diyebilirim. Herhangi bir konumda SSD'leri bilirim diye bir bilmişlik taslamadım ama eğer bu seviyede iseniz sizden çok daha iyi bir teknik bilgiye sahipim diyebilirim. Teknik bilgiye "Girememenizin" nedeni bilmiyor oluşunuz.

Yani bu durumda aslında diğer SSD'lerin kontrolcülerinin de çok yüksek sıcaklığa ulaştığını ancak sıcaklığı test etme biçimlerinin farklı olduğundan düşük sıcaklık gösterdiklerini ve BX500'ün bu sıcaklıklarının normal olduğunu söylüyorsun.

Ancak BX500'ün kendisi o kadar çok ısınıyordu ki (Benim modelim kopyalama testinde 82 dereceye kadar çıkıyordu) artık sistem kitleniyor SSD'nin hızı 1-2 MB/S'lere düşüyordu. Bunun sıcaklığı ölçme biçimiyle uzaktan yakından alakası yok. Bildiğimiz SSD cayır cayır yanıyordu. Ancak kullandığım Gigabyte UD 120GB, Samsung 860 EVO, WD Green, Crucial P1, Crucial MX500, Kingston A400, Sandiks SSD Plus SSD'lerinin hiçbirinde böyle bir sorun yoktu. Sadece sıcaklığı ölçme şeklinin farklı olması olsaydı SSD hız düşürüp kitlenmezdi. Sizin aksinize Türkiye piyasasındaki bütçe dostu SSD'lerin hepsini kullandığımdan biliyorum.

"Technopat'ta kaç tane ölmüş SSD konusu gördün?" sorusunu cevaplayabilir misin? Muhtemelen bir elin parmakları kadardır çünkü SSD'nin ölmesi ve tamamen çalışamaz duruma gelmesi çok zor bir şey. Ayrıca bu söylediğin ile kronik sorunlu bir SSD tamamen alakasız şeyler. Kronik sorunlu SSD demek ölü mü demek? Alakası bile yok. Sağlık sorunları olan TR200'ün bile öldü konusunu görmedim ben.

Ayrıca sorunlu diye kestirip atmıyorum. Üstteki düz ve basit metinden nasıl anlamadın bilmiyorum ama metni çocuk seviyesine indirip bir daha anlatmayı deneyeyim.

Ben BX500'ü aldığım zamanda SU630 ve 650 ile alakalı bir sürü kronik sorun konusu açılıyordu. Bu yüzden uygun fiyatlı bir SSD almadan önce sorun yaşamamak için detaylıca araştırmak istedim. Hem Türkçe forumları (Technopat'la sınırlı değil) hem de bazı yabancı forumları araştırdım ve bulduğum tek şey 3-5 tane sıcaklık sorunuydu. Ben de bu kadar az şikayet görünce dedim ki kronik sorunlu değildir. Sonuçta "Onlara denk gelmiş olabilir, elektronik ürün" dedim. Ancak şans ki benim BX500'ümün de ısınma sorunu vardı. Bu yüzden SSD'yi iade ettim ancak forumda BX500 kronik sorunludur demedim. Çünkü kronik sorunlu olabilmesi için alan kullanıcıların büyük çoğunluğunun aynı sorunu yaşaması gerekir. Ancak bu olaydan sonra BX500 ile alakalı ısınma konuları ve BX500 ile ısınma problemi yaşayan bir çok kullanıcı çıktı. İşte o zaman "Kronik ısınma problemlidir, almayın" demeye başladım. Hatta buyur bu da o zaman "benim" açtığım konular :

Ayrıca bir şey daha ekleyeyim BX500'ün bütün kasası plastik. Şimdi daha iyi anlıyorsunuzdur.

BX500 ısınma sorunlu veya kronik sorunlu bir SSD değil. Açıklamalarını kendine saklayabilirsin. Tek tek çürütmek ve teknik detaya girme konusunda da oldukça başarılısın hiçbir şeyi çürütememiş tamamen kendi sonuçlarına göre sonuç çıkarmışsın, tebrik ederim. Özellikle de yabancı forumlarda kronik sorunlu olmadığından söz ediliyor iyi bir SSD olarak anılıyor ama sen bilirsin. İletişim bilgilerini paylaşırsan sana engin bilgilerinden ötürü birkaç hediye de göndermek isterim, uygun mudur?

Isındığı ve çalıştığı sıcaklık aralığı bir SSD'de sorun yaşatmayacak türden.
60-80 derece gibi bir sıcaklık mı sorun yaratmayacak türden?
Özellikle de yabancı forumlarda kronik sorunlu olmadığından söz ediliyor.
Özellikle de yabancı forumlarda kronik sorunlu olmadığından söz ediliyor iyi bir SSD olarak anılıyor ama sen bilirsin.
Yabancı forumlarda da var. Araştırıp bulabilirsiniz. Örnek:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
BX500 için elinde pert olan veya olduğunu gördüğün biri varsa sunabilirsin.
Bir kullanıcı ne zaman 4K hız testi yapsa mavi ekran sorunuyla karşılaşıyor.
Ayrıca ürünün falanca sorundan pert olmaması kaliteli olduğu anlamına gelmez.
SU630'un kronik sorunlu olduğunu anlatıp çıkarım olarak BX500'e mi sorunlu dedin? Yoksa ben mi yanlış okudum?
Siz yanlış okudunuz. SU serisinin çok satıldığı dönemlerde BX500 pek satılmıyordu ama arkadaş BX500 yönünde şansını denemek istediğini söyledi.
Elinde kullanıcı konuları ve yorumlarından başka bir şey olmadığı için "Sorunlu" diyip kestirip atmaya çalışıyorsun.
Kullanıcı yorumları önemsiz o zaman, kendimizin bakıp alması gerekiyor. (!) O kadar zamanım ve param olsa alırım, kullanırım, iade ederim.
BX500 ısınma sorunlu veya kronik sorunlu bir SSD değil.
Peki, ya sağlık sorununa ne diyeceksiniz?

Üslubunuza da dikkat edin!

@Jouska Uzunca açıklamama 2 cümleyle "Yanlışsınız, öyle bir şey yok" diyerek "GÜYA" teknik bilginizi "acayyyip" konuşturmuşsunuz, tebrikler.
@yika38 Açıklaman için teşekkürler ancak arkadaş anlamıyor değil anlamak istemiyor. Bu yüzden ne kadar konuşsan da nafile.

SU serisinde kronik problem konuları çok artmaya başalyınca forumda da alternatifler bulunmaya çalışıldı. BX500 çok fazla önerilmeye başlandı. Forumumuzdaki sıkıntı şu, birisi iyi olduğunu araştırıp öğrenerek ve üstüne kendi test ederek değil bir iki kullanıcının yorumlarına bakıp parça öneriyor. Yani forumda çok tanınan bir kişi bir SSD'yi önerince bu da resmen çığ etkisi yapıyor. Bir bakıyorum herkes aynı SSD'yi öneriyor. BX500 de tam olarak böyleydi. O da sorunlu olduğu anlaşılınca vazgeçildi.

Yeni konular

Geri
Yukarı