TP-Link Archer C60 router çalışmıyor

Heelpmee

Yoctopat
Daha fazla  
Merhaba değerli forum arkadaşlarım,

TurkNet kullanıcısıyım. Türk Telekom'un verdiği modemden, sanırım aslında router, memnun değilim ve bu yüzden TP-Link Archer C60 V3 router aldım. @Recep Baltaş hocamın fiber modem değişimi rehberini aynen uyguladım fakat internete çıkamadım. PPPoE seçip kullanıcı adı ve şifremi giriyorum. Vlan ID 35 yapıyorum ek olarak Mac klonlama yapıyorum ancak IP alamıyorum. TP-Link ek olarak IPTV vlan ID ve IP-Phone vlan ID istiyor 2000 ve 2100 değerlerini denedim olmadı. Birisi 2 ve 3 yaptım demiş ancak bende o da çalışmadı. Ne yapmalıyım? İvedi yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
FTTH için çalışma yapacaksanız IPTV ve IP telefon ayarları olmaması gerekiyor. Onlar sadece standart WAN ayarları için kullanılıyor. Ekteki linkteki gibi bir ürün kullanmanızda fayda var. Bu tarz routerlarda ayarlar daha basit. Elinizdeki Router'ın gelişmiş ayarlarının kapalı olarak yapılandırılması ile ilgili bir doküman göremedim. Bu sebeple daha basit ayarlara sahip olan bir router önerdim. Değiştirme şansınız varsa buna geçiş yapabilirsiniz.

FTTH için çalışma yapacaksanız IPTV ve IP telefon ayarları olmaması gerekiyor. Onlar sadece standart WAN ayarları için kullanılıyor. Ekteki linkteki gibi bir ürün kullanmanızda fayda var. Bu tarz routerlarda ayarlar daha basit. Elinizdeki Router'ın gelişmiş ayarlarının kapalı olarak yapılandırılması ile ilgili bir doküman göremedim. Bu sebeple daha basit ayarlara sahip olan bir router önerdim. Değiştirme şansınız varsa buna geçiş yapabilirsiniz.

Maalesef hocam değiştiremem. Zaten ayarları yaptım ve başarılı bir şekilde internete bağlanabiliyorum ancak Router IP ataması yapıyor ve internet ışığı yeşil yanıyor buna rağmen bazen internete çıkamıyorum. Acaba IGMP versiyon diye bir seçenek görmüştüm ve bu V2 de şu an bunu V3 yapsam bir şeyler değişir mi? Ya da IPv6 aktif etsem, edeceğim ancak bu Router da nasıl aktif edeceğim bilmiyorum. Ayrıca TP-Link Router emulatörleri var, eğer bilginiz var ise oradan benim Router'ıma göre yardımcı olabilirsiniz. Bu arada Router zorla diğer ayarları girmemi istiyor, telefon ve iptv.

Ayrıca internet bir süreden sonra kesiliyor. Acaba herhangi bir ayar mı yapmam gerekli? Router IP ataması yapıyor. İnternet ışığı yeşil yanıyor.

Acaba DNS ayarı veya DDNS ayarı mı yapmalıyım? DDNS kısmında TP-Link seçili ama kullanmak için giriş yapınız diyor. NO-IP ve DYN DNS de mevcut?

Son düzenleme:
Maalesef hocam değiştiremem. Zaten ayarları yaptım ve başarılı bir şekilde internete bağlanabiliyorum ancak Router IP ataması yapıyor ve internet ışığı yeşil yanıyor buna rağmen bazen internete çıkamıyorum. Acaba IGMP versiyon diye bir seçenek görmüştüm ve bu V2 de şu an bunu V3 yapsam bir şeyler değişir mi? Ya da IPv6 aktif etsem, edeceğim ancak bu Router da nasıl aktif edeceğim bilmiyorum. Ayrıca TP-Link Router emulatörleri var, eğer bilginiz var ise oradan benim Router'ıma göre yardımcı olabilirsiniz. Bu arada Router zorla diğer ayarları girmemi istiyor, telefon ve IPTV.

Ayrıca internet bir süreden sonra kesiliyor. Acaba herhangi bir ayar mı yapmam gerekli? Router IP ataması yapıyor. İnternet ışığı yeşil yanıyor.

Acaba DNS ayarı veya DDNS ayarı mı yapmalıyım? DDNS kısmında TP-Link seçili ama kullanmak için giriş yapınız diyor. NO-IP ve DYN DNS de mevcut?

Bağlantının kopma sebebi farklı request paketleri göndermesi elinizdeki cihazın. Ben bu sebeple geçtim bu Huawei cihaza. ASUS'un cihazları ve bu cihazlarla sorun yaşanmıyor ama farklı routerlarda bu sorunlar bol bol mevcut. Bununla ilgili bir konu açılmıştı hatta. Konuyu bulursam atayım. Hem bu elimdeki cihazda sadece Mac klon, kullanıcı bilgisi ve vlan bilgisi giriyorsunuz direk bağlanıyor. Bu sebeple buna geçmenizi önermiştim.

Hocam sebebini buldum güvenlik duvarı engelliyormuş cihazın mac adresini. Ayrıca farklı request paketleri göndermesi demek ne demek? Sorunum çözüldü ancak yine de öğrenmek isterim. Yardımlarınız ve ilginiz için teşekkürler bu arada.

Çözüm:
Yapamayan arkadaşlar için de adımları sıralayayım.
1-Kullanıcı adı ve şifrenizi öğrenmeniz gerekli. Servis sağlayıcı bunu size sağlamazsa root yetkisi ile öğrenebilirsiniz.
2-Arayüze girip önce istediğiniz ayarları yapabilirsiniz.
3-Tp link için gelişmiş advanced kısma gelip Network yani ağ kısmını seçiniz. Sonra Internet kısmını seçiniz.
4-Bağlantı türünü PPPoE seçmelisiniz ardından kullanıcı adınızı ve şifrenizi giriniz.
5-Aynı kısımda gerekli ise MAC klonlama yapmalısınız.
6-Ardından Network kısmından IPTV kısmını seçiniz.
7-Burada mod olarak custom yani özel ayarlamayı seçiniz.
8-Internet VLAN ID Turknet ve Türk Telekom da 35 diye biliyorum. Buraya 35 değerini giriniz.
9-Tp link Router lar buna ek olarak IP-Phone VID ve IPTV VID ister.
10-Ben diğer boşluklara internette gördüğüm bir resimde sırasıyla 2000 ve 3000 girdim. Bir sorun olmadı. Sanırım bir tanesi telefon hattı için zaten.
11-802.1Q TAG seçeceğini aktif etmeniz gerek, ben bunu aktif etmeden internete bağlanamadım.
12- En başta internete bağlanıp sonra Router internet ışığı yeşil yanmasına rağmen cihazınız internete girmiyorsa, başka cihazlar girebiliyorsa güvenlik duvarı engelliyordur. Tüm cihazları da engelleyebilir. Arayüzden firewall yani güvenlik duvarı kısmından elle silmeniz gerekli.

Umarım herkese yardımcı olabilmişimdir.

Ayrıca IPv6 ayarını nasıl yaparım bu Router da? Turknet fiber kullanıcısıyım. Tekrar teşekkürler.

Son düzenleme:
Hocam sebebini buldum güvenlik duvarı engelliyormuş cihazın MAC adresini. Ayrıca farklı request paketleri göndermesi demek ne demek? Sorunum çözüldü ancak yine de öğrenmek isterim. Yardımlarınız ve ilginiz için teşekkürler bu arada.

Çözüm:
Yapamayan arkadaşlar için de adımları sıralayayım.
1-Kullanıcı adı ve şifrenizi öğrenmeniz gerekli. Servis sağlayıcı bunu size sağlamazsa root yetkisi ile öğrenebilirsiniz.
2-Arayüze girip önce istediğiniz ayarları yapabilirsiniz.
3-TP-Link için gelişmiş Advanced kısma gelip Network yani ağ kısmını seçiniz. Sonra Internet kısmını seçiniz.
4-Bağlantı türünü PPPoE seçmelisiniz ardından kullanıcı adınızı ve şifrenizi giriniz.
5-Aynı kısımda gerekli ise Mac klonlama yapmalısınız.
6-Ardından Network kısmından IPTV kısmını seçiniz.
7-Burada mod olarak Custom yani özel ayarlamayı seçiniz.
8-Internet VLAN ID TurkNet ve Türk Telekom da 35 diye biliyorum. Buraya 35 değerini giriniz.
9-TP-Link Routerlar buna ek olarak IP-Phone VID ve IPTV VID ister.
10-Ben diğer boşluklara internette gördüğüm bir resimde sırasıyla 2000 ve 3000 girdim. Bir sorun olmadı. Sanırım bir tanesi telefon hattı için zaten.
11-802.1Q TAG seçeceğini aktif etmeniz gerek, ben bunu aktif etmeden internete bağlanamadım.
12- En başta internete bağlanıp sonra Router internet ışığı yeşil yanmasına rağmen cihazınız internete girmiyorsa, başka cihazlar girebiliyorsa güvenlik duvarı engelliyordur. Tüm cihazları da engelleyebilir. Arayüzden firewall yani güvenlik duvarı kısmından elle silmeniz gerekli.

Umarım herkese yardımcı olabilmişimdir.

Ayrıca IPv6 ayarını nasıl yaparım bu Router da? TurkNet fiber kullanıcısıyım. Tekrar teşekkürler.

TTL dediğimiz time-to-Live adı verilen internet üzerinde routerların üzerinden geçerken paketlerin yaşam süresi bulunmakta. Siz bir siteye giriş yaptığınızda o siteden veriyi çekerken bazen onlarca Router'a istek gönderiliyor. Fakat IPTV gibi ek kurulum yapılan ama bu kurulumları ağda kullanmamasına rağmen IPTV bağlantısı yapmaya çalışan ana routuerlar ya da buna benzer farklı bağlantılar yapmaya çalışan routerlar bağlantı yapılan ilk sunucudan yönlendirme almaya çalıştığında bağlantı engellenir. Bulunduğunuz bölgede bulunan fiber kablonuzun gittiği ana sunucu burada gelen isteği saldırı niteliği ya da geçersiz kullanıcı niteliği olarak görür. Burada bahsetmiş olduğum requestte tam olarak bu oluyor. Sunucu istek gönderen kişiyi geçici bir süre bloklar. Bu bloklama esnasında da bağlantı diğer sunucular ve routerlarla gerçekleşmez. Bu sebeple FTTH için router ayarları yaparken farklı istekler gönderen routerlar bağlantı sorunlarına neden olabiliyor. Özellikle TTL dediğim mevzu. Siz bir web sitesine ulaşmaya çalıştığınızda internet varmış gibi görünür ama istek gönderdiğiniz adresten cevap uzun süre gelmez. Anlık kopmalar özellikle en fazla şikayetler arasında.

TTL dediğimiz time-to-Live adı verilen internet üzerinde routerların üzerinden geçerken paketlerin yaşam süresi bulunmakta. Siz bir siteye giriş yaptığınızda o siteden veriyi çekerken bazen onlarca Router'a istek gönderiliyor. Fakat IPTV gibi ek kurulum yapılan ama bu kurulumları ağda kullanmamasına rağmen IPTV bağlantısı yapmaya çalışan ana routuerlar ya da buna benzer farklı bağlantılar yapmaya çalışan routerlar bağlantı yapılan ilk sunucudan yönlendirme almaya çalıştığında bağlantı engellenir. Bulunduğunuz bölgede bulunan fiber kablonuzun gittiği ana sunucu burada gelen isteği saldırı niteliği ya da geçersiz kullanıcı niteliği olarak görür. Burada bahsetmiş olduğum requestte tam olarak bu oluyor. Sunucu istek gönderen kişiyi geçici bir süre bloklar. Bu bloklama esnasında da bağlantı diğer sunucular ve routerlarla gerçekleşmez. Bu sebeple FTTH için router ayarları yaparken farklı istekler gönderen routerlar bağlantı sorunlarına neden olabiliyor. Özellikle TTL dediğim mevzu. Siz bir web sitesine ulaşmaya çalıştığınızda internet varmış gibi görünür ama istek gönderdiğiniz adresten cevap uzun süre gelmez. Anlık kopmalar özellikle en fazla şikayetler arasında.
Anladım hocam. Bu güvenlik sorunlarına yol açar mı peki? Teşekkürler. Yoksa basit bir yanlış alarm mı?

IP-PHONE VID ve IPTV VID yerine ne yazsam olur peki? Zaten fiberde kullanılmıyor sanırım? Güvenlik açısından sanırım bir yanlış alarm, Router zaten bizim cihazlarımızın mac adresini engellemiş. Güvenlik duvarı doğru şekilde çalışır değil mi? Bu ayarların bir alakası yoktur herhalde? Endişelenmeme gerek var mı?
Sanırım bazı kullanımlarda iptv suç teşkil ediyor. Ancak ben herhangi bir iptv yayın izlemiyorum. Oraya Router istediği için rastgele bir değer girdim bir resimde gördüğüm için sorun olur mu? Ayrıca bu Ayarlarda güvenlik duvarı sorunsuz çalışır mı, arada yanlış alarm vermesini sorun saymıyorum, sorunsuz ve sağlam çalışsın yeter. Teşekkürler

Son düzenleme:
Anladım hocam. Bu güvenlik sorunlarına yol açar mı peki? Teşekkürler. Yoksa basit bir yanlış alarm mı?

DMZ (güvenlik duvarı) o routerda nasıl işliyor bilmiyorum fakat kapatıldığında tabii ki güvenlik sorunlarına yol açabiliyor. IP adresinizin saldırıya açık bırakmayacağınız şekilde interneti kullanmanızda fayda var. Güvenilmeyen uygulamalar ve web sitelerine bulaşmadığınız sürece ve IP adresinizi birileriyle paylaşmadığınız sürece sorun çıkmaz.

IP-Phone VID ve IPTV VID yerine ne yazsam olur peki?

Dediğim gibi o alanlara hiçbir bilgi girilememesi gerekiyordu. Normalde saf internet kullanımı için bu bilgilere ihtiyaç duyulmaz.

Zaten fiberde kullanılmıyor sanırım?

Fiberdede kullanılabiliyor. Bazı şirketlerde telefon cihazlarıyla ONT cihazı ortak işleniyor tek cihazdan telefon ve internet yönetimi yapılıyor fiber ağlarda. Ev kullanıcıları içinde böyle ortak paketler vardır. TV ile internet fiberde beraber kullanılabilir.

Router zaten bizim cihazlarımızın MAC adresini engellemiş. Güvenlik duvarı doğru şekilde çalışır değil mi? Bu ayarların bir alakası yoktur herhalde? Endişelenmeme gerek var mı?

Router evdeki cihazların MAC adresini engellememesi gerekiyor. Engellediğinde Router'a hiç bağlanmazdı. Evdeki router'ınızın internete çıkış yaptığı ana cihaz yani evdeki fiber kablonuzun gittiği diğer ucu tarafındaki port ve dağıtım cihazı engelliyor. Endişe edilecek bir yönü yok sadece eğer ki olursa dediğim gibi bağlantı kopmaları olur.

Sanırım bazı kullanımlarda IPTV suç teşkil ediyor. Ancak ben herhangi bir IPTV yayın izlemiyorum. Oraya Router istediği için rastgele bir değer girdim bir resimde gördüğüm için sorun olur mu?

IPTV yayını için girdiğiniz değerler geçerli veya geçersiz olmasına bakılmaz. Sizin servis sağlayıcınızın size IPTV yayını için hizmeti kullanıp kullanamamayla ilgili onay verip vermemesine bakıyor iş. Yani Türk Telekom kullanıyorsanız bu internet hizmetinizin içinde TV hizmeti varsa onu ana yönlendirici sunucusundan sizin router'ınızda kullanma imkanı sundurur. Orada yasallık durumu yok sorun olmaz.

Ayrıca bu Ayarlarda güvenlik duvarı sorunsuz çalışır mı,

O kısmı bilemeyeceğim maalesef. Her cihazda güvenlik duvarı farklı çalışıyor.

DMZ (güvenlik duvarı) o routerda nasıl işliyor bilmiyorum fakat kapatıldığında tabii ki güvenlik sorunlarına yol açabiliyor. IP adresinizin saldırıya açık bırakmayacağınız şekilde interneti kullanmanızda fayda var. Güvenilmeyen uygulamalar ve web sitelerine bulaşmadığınız sürece ve IP adresinizi birileriyle paylaşmadığınız sürece sorun çıkmaz.

Dediğim gibi o alanlara hiçbir bilgi girilememesi gerekiyordu. Normalde saf internet kullanımı için bu bilgilere ihtiyaç duyulmaz.

Fiberdede kullanılabiliyor. Bazı şirketlerde telefon cihazlarıyla ONT cihazı ortak işleniyor tek cihazdan telefon ve internet yönetimi yapılıyor fiber ağlarda. Ev kullanıcıları içinde böyle ortak paketler vardır. TV ile internet fiberde beraber kullanılabilir.

Router evdeki cihazların MAC adresini engellememesi gerekiyor. Engellediğinde Router'a hiç bağlanmazdı. Evdeki router'ınızın internete çıkış yaptığı ana cihaz yani evdeki fiber kablonuzun gittiği diğer ucu tarafındaki port ve dağıtım cihazı engelliyor. Endişe edilecek bir yönü yok sadece eğer ki olursa dediğim gibi bağlantı kopmaları olur.

IPTV yayını için girdiğiniz değerler geçerli veya geçersiz olmasına bakılmaz. Sizin servis sağlayıcınızın size IPTV yayını için hizmeti kullanıp kullanamamayla ilgili onay verip vermemesine bakıyor iş. Yani Türk Telekom kullanıyorsanız bu internet hizmetinizin içinde TV hizmeti varsa onu ana yönlendirici sunucusundan sizin router'ınızda kullanma imkanı sundurur. Orada yasallık durumu yok sorun olmaz.

O kısmı bilemeyeceğim maalesef. Her cihazda güvenlik duvarı farklı çalışıyor.
Blocked DoS Host List kısmında bizim bağlı cihazlar engelleniyor mesela bağladım sadece YouTube girdim iPhone cihazda veya TV de engelliyor siliyorum geri nadir oluyor bu olay dos protection kısmını aktif etmiştim sanırım onu aktif etmesem kopma olmaz ama yine de aktif olması daha iyi sanırsam. Bu durumdan yabancı forumlarda çok şikayetçi olan var. Denilene göre filtreleme max olunca bu oluyormuş. Eğer bu sorundan şikayetçi arkadaşlar varsa bunu da göz önünde bulundurup ayarları değiştirmeyi deneyebilirler. Bu arada değerli bilgileriniz için teşekkür ederim hocam.

Son düzenleme:
Blocked DoS Host List kısmında bizim bağlı cihazlar engelleniyor mesela bağladım sadece YouTube girdim iPhone cihazda veya TV de engelliyor siliyorum geri nadir oluyor bu olay dos protection kısmını aktif etmiştim sanırım onu aktif etmesem kopma olmaz ama yine de aktif olması daha iyi sanırsam. Bu durumdan yabancı forumlarda çok şikayetçi olan var. Bu arada değerli bilgileriniz için teşekkür ederim hocam.

DoS saldırısı sanacak kadar engelleme yapmaması lazım aslında. Router'ın yazılımında sorun olabilir. Routerın güncel yazılımı varsa ona geçiş yapmakta fayda var.

Yeni konular

Geri
Yukarı